Zapalenie gruczołu Bartholina – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie gruczołu Bartholina – przyczyny, objawy, leczenie
5 (100%) 1 vote

Gruczoł Bartholina nazywany również gruczołem Bartoliniego – czyli gruczoł przedsionkowy większy jest zlokalizowany w większych wargach sromowych pochwy. Do jego zadań należy wytwarzanie wydzieliny śluzowej, w momencie kiedy kobieta jest podniecona seksualnie. Ma to na celu nawilżenie przedsionka pochwy, z czym wiąże się ułatwienie wprowadzenia do niej członka podczas stosunku. Istnieją sytuacje, kiedy wydzielina nie znajduje ujścia i zaczyna gromadzić się w gruczole. Prowadzi to do powstania torbieli, która po pewnym czasie może przekształcić się w ropień. Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy oraz metody leczenia zapalenia gruczołu Bartholina.

Zapalenie gruczołu Bartholina – przyczyny

Zdarza się, że zapalenie trwa krótko i jego przebieg nie jest praktycznie w ogóle odczuwalny. Po pewnym czasie torbiel wchłania się sama.

Choroba nazywana zapaleniem gruczołu Bartoliniego jest problemem, z którym borykają się w większości kobiety pomiędzy dwudziestym, a czterdziestym rokiem życia. Może on również dotknąć pań, które prowadzą bogate życie seksualne. Zapalenie gruczołu Bartholina jest diagnozowane również u kobiet, które przechodzą okres przekwitania i we wcześniejszym czasie miały problemy związane z bakteryjnym zakażeniem pochwy.

Główną przyczyną powstawania zapalenia gruczołu Bartholina jest zazwyczaj infekcja bakteryjna. Prowadzi ona do zatkania ujścia kanalików, przez  co w gruczole z wydzieliny śluzowej tworzy się torbiel ( która w najgorszym wypadku może przypominać wielkością kurze jajko). Może ona zostać zainfekowana przez gronkowce, paciorkowce lub ziarenkowce, na wskutek czego w torbieli zaczyna pojawiać się roBartholina przyczyny, zapalenie gruczołu Bartholina leczenie

Zapalenie gruczołu Bartholina – diagnostyka

Jeżeli zauważysz u siebie któreś z wyżej wymienionych objawów, powinnaś niezwłocznie udać się do ginekologa. Lekarz przeprowadzi ogólny wywiad, w którym zapyta o termin ostatniej miesiączki, przebyte ciąże, ewentualne uczulenia, stosowanie antykoncepcji hormonalnej i w końcu o problem, z którym do niego przychodzisz. Ważne jest, abyś podała wszystkie dokuczające ci dolegliwości. Dzięki temu ginekolog będzie mógł postawić dokładną diagnozę i przeprowadzić odpowiednie badania. Będzie to ogólne badanie ginekologiczne oraz USG dopochwowe. Jeżeli ginekolog nie będzie w stanie jednoznacznie określić, czy dokuczająca ci dolegliwość to faktycznie zapalenie gruczołu Bartholina, prawdopodobnie zleci wykonanie posiewu z gruczołu. Wyniki tego badania jasno określą sytuację, w jakiej się znajdujesz.

Zapalenie gruczołu Bartholina – leczenie

W przypadku, kiedy wrzód nie osiągnie dużych rozmiarów, a objawy nie są niezwykle bolesne i dokuczliwe lekarz zamiast postawić na leczenie farmakologiczne, może zalecić tak zwane kąpiele nasiadowe. Polegają one na siedzeniu w wannie napełnionej ciepłą wodą wraz z naparem z szałwii lub specjalnego, przepisanego przez ginekologa roztworu z manganu i potasu, do wysokości bioder przez około 10 do 15 minut. Taka metoda leczenia jest jednak praktykowana tylko w lekkich stadiach choroby, ponieważ jest długotrwała i często przynosi jedynie uśmierzenie bólu. Może być stosowana jako kuracja dodatkowa, która ma na celu złagodzenie bolesnych objawów.

Najczęściej praktykowaną metodą leczenie zapalenie gruczołu Bartholina jest operacyjne osuszanie guza. Cały zabieg polega na wprowadzeniu do gruczołu cewnika, dzięki któremu wycieka z niego płyn. Zabieg jest przeprowadzany pod znieczuleniem, najczęściej miejscowym. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy stosuje się znieczulenie ogólne. Chirurg pozostawia cewnik w gruczole do momentu, kiedy nie wypłynie z niego cała wydzielina. Niestety może to trwać nawet do kilku tygodni.

Ropień można także leczyć inną metodą chirurgiczną. Zabieg polega na nacięciu ścian gruczołu i przepłukaniu go odkażającym płynem, by usunąć wydzielinę. Następnie brzegi gruczołu Bartholina są przyszywane do skóry. Dzięki temu nie powstanie nowa torbiel. Istnieją bardzo ciężkie przypadki, w których koniecznym okazuje się wycięcie całego gruczołu.

Zapalenie gruczołu Bartholina – powikłania

Jeżeli choroba nie jest leczona, może doprowadzić do poważnych powikłań. Należą do nich między innymi:

  • Zapalenie jajników
  • Zapalenie jajowodów
  • Zapalenie błony śluzowej pochwy

Zapalenie gruczołu Bartholina – profilaktyka

Aby zapobiec powstawaniu zapalenie gruczołu Bartholina najważniejsze jest, by pamiętać o dbaniu o higienę osobistą. Powinno używać się specjalnych płynów do higieny intymnej i nie zapominać o codziennej zmianie bielizny. Ważne jest również, by używać prezerwatyw podczas każdego stosunku, jeżeli nie posiadamy stałego partnera seksualnego.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby, Choroby kobiece, Układ rozrodczny
Leptospiroza -przyczyny, objawy, leczenie

Zamknij