Zapalenie błony śluzowej żołądka – przyczyny, objawy, leczenie

Nikt z nas nie lubi chorować, a większosć Polaków jeszcze bardziej nie znosi regularnych wizyt u lekarzy specjalistów, unikając tym samym wykonywania okresowych, regularnych badań. Często zdarza się, że wybieramy się na wizytę dopiero, gdy ból jest nie do zniesienia, dowiadując się o poważnym stanie chorobowym, toczącym się w obrębie naszego organizmu. Jedną z mniej przyjemnych chorób dotyczących żołądka jest zapalenie błony śluzowej. Dziś przyjrzymy się bliżej patogenezie tego nieprzyjemnego zjawiska, oraz opowiemy o podstawowych przyczynach i objawach zapalenia błony śluzowej żołądka, które powinny skłonić nas do wizyty w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu.

Przyczyny zapalenia błony śluzowej żołądka:

Zapalenie błony śluzowej żołądka, zwane również nieżytem czy katarem żołądka posiada wiele podłóż i spowodowane może być wieloma czynnikami, najczęściej zewnętrznymi. Mogą być to infekcje, lub zbyt wysoka podaż kwasu acetylosalicytowego, który zawiera wiele leków na bazie aspiryny. Częste przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych na bazie aspiryny jest toteż jednym z czynników, powodujących powstanie nieżytu żołądka. Innymi przyczynami powodującymi zapalenie błony śluzowej żołądka mogą być alergie pokarmowe, na które składa się często wiele czynników, lub ciężka niewydolność nerek.

Co ciekawe – jednym z częstszych przyczyn prowadzących do nieżytu żołądka jest stres i nerwy. Aktywny i spieszący się tryb życia sprzyja powstawaniu tego nieprzyjemnego schorzenia, prowadząc również do wielu innych, nieprzyjemnych chorób, których podłożem jest stres. Ponadto, przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka może być nadużywanie alkoholu, które po dłuższym czasie może powodować silne i przewlekłe zapalenia żołądka, wymagające długotrwałego leczenia.

Jakie są objawy zapalenia błony śluzowej żołądka?

Podstawowym i pierwszym objawem zapalenia błony śluzowej żołądka jest niewątpliwie uczucie obciążenia i pełności, które zlokalizowane jest w okolicy nadbrzusza. Uczuciu temu towarzyszy najczęściej silny ból i wrażenie silnego, promieniującego bólu idącego w parze z silnymi mdłościami i wymiotami. Zdarza się często, że kobiety cierpiące na zapalenie błony śluzowej żołądka mylą objawy tej choroby z początkami ciąży, gdyż objawy występujące w tych obu sytuacjach są do siebie bardzo zbliżone.

Innym z objawów może być silna zgaga – pieczenie zlokalizowane w obrębie żołądka i promieniujące do okolicy żołądka, a czasem nawet do mostka. Należy również wspomnieć o tym, że objawy zapalenia błony śluzowej nie nasilają się, a mają nagły i ostry przebieg. Najmniej przyjemnym objawem tego schorzenie jest krwawienie ze strony układu pokarmowego, które może wyglądać niebezpiecznie i skłonić nas do wizyty u lekarza. Pamiętajmy, że zapalenie błony śluzowej żołądka jest schorzeniem wymagającym bez wątpienia leczenia i konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jak wykryć zapalenie błony śluzowej żołądka?

Najdokładniejszym badaniem, które pomoże wykluczyć lub potwierdzić katar żołądka jest gastroskopia, czyli badanie polegające na wprowadzeniu do przełyku specjalnej rurki wyposażonej w kamerę, która pozwala na swobodne oglądanie ciała chorego od wewnątrz. Jest to medoda, która sprawdza się w większości przypadków podejrzeń zapalenia błony śluzowej żołądka.

Drugą, choć mniej wykorzystywaną w wykrywaniu choroby jest badanie rentgenowskie, które pozwala na dokładne obejrzenie górnej części przewodu pokarmowego. Badanie to wykonywane jest najcześciej po wypiciu neutralnej w smaku papki barytowej, która ma za zadanie uwidocznienie badanego przez nas odcinka. Jest to druga i rzadziej używana metoda badań, która ma na celu potwierdzenie, lub wykluczenie choroby nieżytowej żołądka. Jest to schorzenie na tyle poważne, że potwierdzenie tego schorzenia występującego w obrębie naszego organizmu powinno skutkować natychmiastowym podjęciem odpowiedniego leczenia.

Leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka:

Leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka obejmuje wiele segmentów, począwszy od zmiany stylu i trybu naszego życia, poprzez zabiegi chirurgiczne i przyjmowaniu odpowiednich suplementów diety. Należy zaznaczyć, że aby pozbyć się tej nieprzyjemnej choroby, powinniśmy przede wszystkim zacząć zmianę od nas samych i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy gotowi na zdrowe zmiany w naszym życiu. Zapalenie błony śluzowej żołądka jest schorzeniem, które powstaje często wskutek spożywania dużej ilości niezdrowych pokarmów i napojów, dlatego też pierwszym krokiem do wyleczenia się z tego nieprzyjemnego schorzenia będzie przejście na odpowiednią dietę, bogatą w witaminy, jakie kryją w sobie owoce i warzywa, a ograniczenie spożywania tłustych, smażonych mięs.

Tu zła informacja dla fanów letnich grillów uwieńczonych piwem – tłuste mięsa zapijane dużymi ilościami piwa mogą powodować znaczne nasilenia choroby nieżytowej żołądka i są surowo wzbronione osobom, chcącym wyleczyć się z tego nieprzyjemnego schorzenia. Czasem natomiast jedynym sposobem walki z zapaleniem błony śluzowej żołądka jest zabieg operacyjny, który polega na usunięciu krwawiącego elementu żołądka. Dzieje się tak najczęściej przy odmianie zapalenia błony śluzowej żołądka, jaką nazywany nadżerkowe zapalenie żołądka. Jest to nieprzyjemna dla naszego zdrowia dolegliwość, która wymaga natychmiastowego leczenia operacyjnego i w tym przypadku nie pomoże zmiana stylu życia i diety.

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.