Zadbaj o zęby już dziś!

O zęby trzeba dbać – wie o tym każdy, a zwłaszcza ten, kto doświadczył z nimi jakichś problemów. Dlatego, o ile w przypadku bólu zęba lub innych dolegliwości w jamie ustnej należy niezwłocznie udać się do specjalisty, warto odwiedzać dentystę również wtedy, gdy nasze zęby są zdrowe. Dzięki temu unikniemy niemiłych przeżyć związanych z ostrym bólem chorego zęba. Jakie zabiegi możemy wykonać u dentysty na NFZ? Gdzie warto chodzić do dentysty w Krakowie?

Dentysta na NFZ w Krakowie

Prywatne wizyty u dentysty często należą do bardzo kosztownych. Wszystko zależy oczywiście od zabiegu, jakiemu się poddajemy. Na szczęście w wielu miejscach, również w Krakowie, możemy skorzystać z usług dentystycznych w ramach NFZ. Skoro więc opłacasz składkę zdrowotną, warto skorzystać z przysługującego Ci prawa do bezpłatnej opieki stomatologicznej. Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić.  Jakie zabiegi są możliwe do wykonania w ramach NFZ?

  • Przegląd jamy ustnej

Stomatolog, który ma kontrakt z NFZ, przyjmuje pacjenta bez skierowania, a jeśli zgłasza się on z bólem zęba, przyjmie go najszybciej jak to możliwe. Wszystkie osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym mogą wykonać w ramach NFZ badania stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej, badania kontrolne oraz usunięcie kamienia raz w roku. Warto skorzystać z tej możliwości i na bieżąco kontrolować stan swojego uzębienia. Dzięki temu unikniemy większych problemów z zębami, a wizyty będą przebiegać krótko i bezboleśnie.

  • Leczenie próchnicy

Ubezpieczony pacjent ma prawo do bezpłatnego leczenia próchnicy. Warto jednak pamiętać, że plomby chemoutwardzalne dentysta z NFZ założy tylko w przednich zębach – od jedynki do trójki. Pozostałe może wypełnić jedynie amalgamatem. Otrzymawszy skierowanie możesz również prześwietlić zęby zgodnie ze zleceniem. Darmowe leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, jest możliwe w przypadku dwunastu zębów z przodu – od jedynki do trójki. Dalsze zęby można za darmo usunąć lub leczyć je pełnopłatnie.

Prawo do kanałowego leczenia dalszych zębów mają kobiety w ciąży oraz w okresie połogu. Każdemu pacjentowi przysługuje natomiast znieczulenie podczas zabiegu.

  • Proteza uzębienia

Jeśli pacjent straci z garnituru zębów pięć sztuk, ma prawo do bezpłatnej protezy akrylowej. Z usługi można skorzystać raz na pięć lat.  Raz na dwa lata można ją za darmo naprawić lub udoskonalić.

  • Leczenie mleczaków i lakierowanie

Duży wachlarz darmowych usług NFZ proponuje najmłodszym pacjentom. Finansuje plombowanie mleczaków, a także zabiegi mające na celu poprawny rozwój uzębienia. Lakierowanie wszystkich zębów stałych przed 18. rokiem życia jest również bezpłatne.

  • Leczenie ortodontyczne dla dzieci

Dzieciom do 12. roku życia przysługuje bezpłatne leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym wad zgryzu. Do 13. roku życia mogą one korzystać z opieki retencyjnej, która ma na celu utrzymanie wyników leczenia oraz stabilizację uzębienia.

Dentysta w Krakowie w sobotę?

Co jeśli ból zęba dopadł Cię przez weekend? A może posiadasz pracę, która uniemożliwia Ci pójście do dentysty w tygodniu? Na szczęście istnieją gabinety stomatologiczne w Krakowie, które przyjmą Cię – również w ramach NFZ – w sobotę. Do takich miejsc należy Centrum Stomatologii CDC. – więcej dowiesz się na https://cdcstomatologia.pl/   Miejsce wyróżnia profesjonalizm oraz miła i przyjazna atmosfera podczas zabiegów. W Centrum Stomatologii CDC odpowiednio zatroszczysz się o swoje zęby również w ramach NFZ.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.