Piękny, biały uśmiech może stać się naszą wizytówką już w kilka godzin i to bez wychodzenia z domu. Nie ważne czy nasze zęby są proste jak z amerykańskiej reklamy czy krzywe zgodnie z japońskimi standardami młodości, białe zęby to większa pewność siebie i główny powód dla którego wybielanie zębów w domu jest tak popularne.
Żółte zęby o nierównym kolorycie możemy odziedziczyć lub nabyć za sprawą kawy, herbaty, czerwonego wina, papierosów? można tak wymieniać bez końca. To bez większego znaczenia, bo nie zrezygnujemy z ulubionych potraw w trosce o białe zęby. Zęby tak jak wszystko w naszym ciele z czasem ulega zużyciu. Na powierzchni szkliwa pojawiają się zadrapania i mikrokanaliki, przez które substancje barwiące przenikają do wewnątrz kości. Na szczęście jest na to prosta rada – wybielanie zębów z pomocą pasków, past i żeli. Dzisiejsze metody wybielania zębów w domu są już dużo bardziej bezpieczne oraz skuteczne, a wybór na rynku większy i mniej ograniczający.
Składniki preparatów wybielających
Preparaty wybielające zęby zawierają ten sam składnik używany w gabinetach dentystycznych, lecz w mniejszym stężeniu. Nadtlenek wodoru, rzadziej mocznika, jest sprzedawany w aptekach i Internecie w koncentracji około 7%. U dentysty stężenie te może sięgnąć 35%. Druga różnica polega na sposobie dostarczania preparatu. Specjalista nakłada żel, a następnie naświetla go specjalną lampą w kilku seriach. Nasze wargi, dziąsła i język są odizolowane od preparatu i światła lampy, dlatego zabieg koncentruje się tylko tam, gdzie jest to potrzebne, a więc na zębach.
Decydując się na samodzielne wybielanie zębów jesteśmy ograniczeni do pasków, które przykładamy do powierzchni zębów lub nakładek z żelem, które dostosowują się do naszego odcisku szczęki. Ostatnia i dla wielu najważniejsza różnica to cena ? dentysta może zlecić kilka zabiegów po kilkaset złotych każdy, natomiast my możemy zafundować sobie biel w granicach 100 zł. Mit jakoby wybielanie w domu było nieskuteczne jest nieprawdziwy. Należy pamiętać, że wykonywanie czynności samemu naraża nas na pomyłki i niedokładność, a zabieg należy powtarzać według zaleceń dla uzyskania najlepszego efektu. Żele i paski wybielające mogą działać podobnie, ale wolniej niż tego wymaga jednorazowa wizyta u dentysty.
Największą zmorą osób decydujących się na wybielanie zębów w domu jest późniejsza nadwrażliwość. I choć uczucie jest bardzo nieprzyjemne, nie powinno nas martwić, bo nie świadczy o nieprawidłowościach. Jedni z nas mają wrażliwsze zęby, zaś inni mniej i trzeba się z tym pogodzić lub zrezygnować z wybielania w domu. Gdy zacznie ci doskwierać ból spróbuj użyć pasty do wrażliwych zębów i takiej z zawartością fluoru – to pomoże ci pokonać ból. Dla osób z wrażliwymi zębami zaleca się korzystanie z pasków, które lepiej przylegają do zębów i można nimi łatwo ominąć dziąsła. W przypadku żelu nie jest to już tak proste. Jeżeli bardzo boisz się wybielania i związanego z nim bólu możesz spróbować płynów nanoszonych pędzelkiem, którymi możesz dokładnie i delikatnie nanosić preparat dodatkowo dozując jego ilość.
Jaki preparat do wybielania zębów wybrać?
To jaki system wybielający zęby wybierzemy zależy głównie od naszych preferencji. Spośród wielu możliwości wybielania zębów w domu możesz wybrać m.in.:
Paski wybielające i żele. Paski nasączone nadtlenkiem wodoru nakłada się bezpośrednio na zęby. Ich użycie jest najmniej skomplikowane i wymagające. Zwykle należy stosować je 2 razy dziennie przez okres 14 dni. Efekty będą widoczne po upływie 4-ech miesięcy, ale przed zakupem warto dla pewności zapoznać się z informacjami udostępnionymi przez producenta.
Żele wybielające umieszcza się w specjalnym odlewie. Taki system wybielania zębów jest już bardziej wymagający, ponieważ musimy wykonać odlew szczęki. W nakładki wlewamy żel i wkładamy na górną oraz dolną szczękę. Ten sposób jest już mniej komfortowy i wymaga nieco wprawy. Jest za to skuteczny, bo czas pełnej kuracji trwa nawet miesiąc. Jest także nieco droższy, choć zależy to od tego czy wykonamy odlew samodzielnie czy u dentysty.
Wybielająca pasta do zębów Supersmile
Wybielająca pasta do zębów. Pastom stawia się duże wymagania, bo to z nimi dbamy codziennie o nasz uśmiech. Większość z nas inwestuje w pasty wybielające, ale nie widzi żadnych rezultatów, ponieważ ich działanie w większości wypadków jest kosmetyczne a bywa, że i niezgodne z zapewnieniami producenta o efekcie 3D, perłowej bieli itp. Zachwalane pasty wybielające to m.in. Blanx White Shock oraz te specjalistyczne jak Elmex, które nie muszą wcale umieszczać informacji o działaniu wybielającym, by takie rzeczywiście zauważyć. Jeżeli pasta dobrze oczyszcza, to nasz uśmiech wydaje się być o ton jaśniejszy, co niektórzy zauważą a inni nie. Nie zaleca się natomiast korzystania z past ścierających, zawierających krzemionkę czy inne ostre opiłki mogące przy dłuższym stosowaniu wywołać nadwrażliwość zębów. Niektóre pasty zawierają nadtlenki, ale ich działanie przy bardzo niskim stężeniu będzie raczej mało zauważalne.
Utrzymanie białych zębów
Przedłużenie bieli zębów to jedno z najważniejszych zadań po skończonej kuracji. Dentysta może zalecić zmianę pasty na taką, która będzie wspierała uzyskane efekty z pomocą lampy. Bez względu na sposób wybielania powinniśmy codziennie szczotkować i nitkować zęby oraz unikać kwaśnych napojów i tych bogatych w teiny: herbata, kawa, wino, gazowane. Aby uchronić się przed erozją szkliwa używajmy specjalnej pasty, np. Sensodyne, ponieważ wiemy jak trudno zrezygnować z produktów, które tak lubimy.
Efekty past, pasków i żeli wybielających są najlepsze (bo najbardziej zauważalne) u osób z żółtymi zębami, a najmniej u osób z brązowymi i kremowymi. Aby zyskać pewność, że wybielanie opłaci się w twoim przypadku, porozmawiaj ze swoim dentystą.