Woda utleniona- właściwości i zastosowanie

Woda utleniona (nadtlenek wodoru, wzór chemiczny H2O2)kojarzy się większości z nas z obowiązkowym elementem domowej apteczki pierwszej pomocy. Odkaża się nią rany- i tyle! Nic bardziej mylnego! Woda utleniona ma wiele więcej zastosowań leczniczych niż mogłoby się wydawać. W dzisiejszym artykule chcemy przybliżyć Wam  wodę utlenioną, jej właściwości i zastosowania. Zapraszamy do lektury.

Rosyjski uczony

Odkrywcą niezwykłych właściwości wody utlenionej jest rosyjski uczony profesor Iwan Nieumykwakin. Już od połowy ubiegłego wieku ten naukowiec zajmuje się badaniem znaczenia tlenu dla zdrowia organizmu ludzkiego oraz problematyką oddychania. Teoria profesora Nieumykwakina głosi, że kluczowym faktorem warunkującym zdrowie jest powstawanie w organizmie tlenu atomowego. Tlen atomowy wzmacnia system odpornościowy (immunologiczny) człowieka a ponad to jest fizjologicznym stymulatorem procesów komórkowych. Najłatwiej pokazać silne właściwości tlenu atomowego w małym eksperymencie. Do litra zwykłej wody należy dodać 10-15 ml nadtlenku wodoru, i obserwować ilość drobnoustrojów. Po dodaniu wody utlenionej zmniejsza się ona tysiąckrotnie!

Właściwości wody utlenionej

Woda utleniona o wzorze H2O2, nazywana też nadtlenkiem wodoru, jest środkiem bakteriobójczym. Uważana jest za jeden z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych, środków dezynfekujących. Takie połączenie wody i powietrza skutecznie zabija patogeny. Jednak warto wiedzieć, że cudowne właściwości wody utlenionej nie ograniczają się do odkażania ran! Poniżej przedstawiamy wiele innych właściwości nadtlenku wodoru, o których zapewne nie mieliście pojęcia!

Kąpiel utleniona

Skóra u człowieka pełni nie mniej ważną funkcję jak płuca czy nerki. Również przez skórę (której powierzchnia to około 2 metrów kwadratowych) nasze ciało oddycha i odprowadza zbędne produkty metabolizmu. To właśnie z tych powodów tak ważna jest kąpiel po intensywnym wysiłku- inaczej szkodliwe substancje znowu znajdą się w naszym organizmie.  Kąpiel z wodą utlenioną ma działanie odmładzające i detoksykujące. Do wanny wypełnionej  letnią wodą należy wlać do 10 łyżek 3% wody utlenionej. Inne źródła podają, że do kąpieli trzeba wlać nawet pięć butelek wody utlenionej! Naszym zdaniem warto zacząć od niewielkiej ilości i stopniowo zwiększać ilość dodawanego nadtlenku wodoru. Kąpiel powinna trwać minimum 30 minut. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę wody można w razie potrzeby dolewać cieplejsze. Kąpiel z dodatkiem wody utlenionej pozwala usunąć nagromadzone w skórze mikroorganizmy, które często odpowiedzialne są za powstawanie wielu różnych schorzeń. Inne źródła podają, że do kąpieli trzeba wlać nawet pięć butelek wody utlenionej! Po kąpieli warto opłukać ciało chłodną wodą. Należy jednak pamiętać, że mydła i szampony zmyją utworzoną warstwę ochronną z naszego ciała. Kąpiele z wodą utlenioną można zażywać co drugi dzień. Po wykonaniu cyklu 6 kąpieli zaleca się zrobienie minimum dwutygodniowej przerwy. Po przerwie można wznowić kąpiele.

Kompresy

Kompresy z wody utlenionej używane są w wielu chorobach, nawet przy stwardnieniu rozsianym czy chorobie Parkinsona. Kompresy przykłada się również w okolice serca czy stawów. Wystarczy do 50 ml wody dodać 2-3 łyżeczki wody utlenionej 3% a następnie namoczyć kompres w rozworze i przyłożyć w odpowiednie miejsce. Stopniowo mnożna zwiększać stężenie wody utlenionej w miksturze, aż do momentu używania czystego nadtlenku wodoru.

Choroby skórne

Woda utleniona znajduje również zastosowaniu u pacjentów mających problemy skórne takie jak: łuszczyca czy egzema (atopowe zapalenie skóry). Wysypki, miejsca objęte zmianami chorobowymi należy sparować 2 razy dziennie nierozcieńczoną wodą utlenioną 3%.  W sklepie z odczynnikami chemicznymi można również nabyć tabletki z których przygotujemy nawet 33% roztwór nadtlenku wodoru. Ten roztwór również należy nanosić na zmienione chorobowo miejsce aż do zupełnego ustąpienia objawów.

Grzybice

Nadtlenek wodoru jest Twoim sprzymierzeńcem w walce z grzybicą. Aby zacząć zwalczać zakażenie grzybicze należy zmieszać wodę utlenioną z wodą z kranu w proporcjach 1:1. Następnie taką mieszanką trzeba zwilżyć obszar dotknięty grzybicą (na przykład, przestrzenie między palcami i paznokciami). Nie wcieraj ani nie wycieraj mikstury- pozostaw ją do wyschnięcia. Jeżeli walczysz z przewlekłymi zakażeniami przygotuj mieszankę w proporcjach 2:1 wody utlenionej i wody destylowanej. Nakładaj na skórę 2 razy w tygodniu.

Hydrokolonoterapia

Możesz dodawać wodę utlenioną do lewatyw i  hydrokolonoterapii. Do 15 litrów wody przeznaczonej do hydrokolonoterapia dodaj nie więcej niż szklankę wody utlenionej. W przypadku lewatyw, na każdy litr wody destylowanej dodaj łyżkę stołową nadtlenku wodoru.

Higiena jamy ustnej

W higienie jamy ustanej woda utleniona ma kilka różnych zastosowań. Łyżka wody utlenionej trzymana w ustach przez kilka minut pomoże usunąć afty i zapobiegnie ich pojawianiu się w przyszłości. Ponadto zęby staną się bielsze i bardziej odporne na  próchnice. Nadtlenek wodoru można również stosować jak płyn do płukania jamy ustnej po wyszczotkowaniu zębów. Jeżeli lubisz domowe kosmetyki i środki czyszczące to na bazie wody utlenionej oraz sody oczyszczonej można stworzyć bardzo dobrą i tanią pastę do zębów. Możesz tez używać nadtlenku wodoru do dezynfekcji szczoteczki do zębów- wystarczy zanurzyć ją w wodzie utlenionej na kilka sekund.

Trądzik

Nadtlenek wodoru jest też skuteczną bronią w walce z trądzikiem i wypryskami skórnymi.  Po umyciu twarzy wodą z delikatnym mydłem należy nałożyć przy pomocy płatka kosmetycznego (lub wacika) wodę utlenioną na pryszcze lub na całą twarz. Pamiętaj że klucz do sukcesu tkwi w umiarze. Zbyt częste używanie wody utlenionej może wysuszyć i podrażnić skórę twarzy. Okłady z nadtlenku wodoru należy robić nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.

Bóle gardła

Jeżeli odczuwasz silne bóle gardła możesz użyć wody utlenionej do płukania gardła. Działanie bakterio i wirusobójcze nadtlenku wodoru oczyści drogi oddechowe i zmniejszy dolegliwości bólowe. Aby wykonać miksturę do płukania użyj ciepłej, przegotowanej wody oraz wody utlenionej w proporcjach 1:1. Mieszaniną przepłucz jamę ustną i gardło- nie połykaj! Dzięki takim płukankom możesz zapobiegać rozwinięciu się grypy czy przeziębienia.

Dolegliwości uszu

W niedosłuchu oraz w różnych dolegliwościach uszu pomoże woda utleniona. Należy dodać 1 ml nadtlenku wodoru do łyżki stołowej zwykłej wody. Taki roztwór można zakrapiać do ucha lub umieszczać w uch tampon z waty z tą mieszaniną. Po kilku dniach, jeżeli objawy nie ustępują można zwiększyć stężenie roztworu, a nawet stosować nierozcieńczoną wodę utlenioną 3%.

Zapalenie zatok

Woda utleniona pomoże również w walce z zapaleniem zatok. Do szklanki wody należy dodać łyżkę wody utlenionej 3%. Następnie przelej roztwór do naczynia z atomizerem. Mieszankę stosuje się jak zwykły spray do nosa.

Woda utleniona od wewnątrz

Woda utleniona nie tylko pomaga w zwalczaniu „zewnętrznych” chorób. Możemy również stosować ją od wewnątrz. Zaleca się stosowanie 1 kropli 3% wody utlenionej na 2-3 łyżki wody na czczo i przed każdym posiłkiem. Należy przyjmować nadtlenek wodoru na minimum dwie godziny przed planowanym jedzeniem. Codziennie zwiększamy dawkę o jedną kroplę nadtlenku wodoru, aż do 10. Następnie zaleca się zrobienie dwudniowej przerwy w kuracji. Po przerwie zaczynamy kurację od 10 kropli i nie zwiększamy już tej ilości. Uwaga! Nie powinno używać się chlorowanej wody prosto z kranu, zalecana jest woda przegotowana lub destylowana.

Pamiętaj!

  • Osoby po przeszczepie kategorycznie nie mogą używać wody utlenionej ponieważ pobudza ona system immunologiczny co może prowadzić do odrzucenia przeszczepu.
  • Nie przyjmuj wody utlenionej tuż przed snem ponieważ możesz mieć problemy z zaśnięciem z powodu zwiększonej ilości tlenu w komórkach.
  • Jeśli po zażyciu wody utlenionej pojawi się jakiekolwiek dyskomfort, na przykład ociężałość, bóle i inne, należy przerwać stosowanie nadtlenku wodoru na kilka dni lub zmniejszyć przyjmowane dawki.
  • W czasie używania wody utlenionej należy równocześnie zażywać witaminę C.

Podsumowanie:

W „cywilizowanym świecie” pożywienie jest przetworzone i zatrute chemią. Żyjąc w miastach zanieczyszczonych spalinami i smogiem zaczynamy mieć zbyt mało tlenu, który niezbędny jest do życia. Możemy wspomóc nasz organizm, poprawić samopoczucie i usprawnić pracę narządów wewnętrznych, ponadto wpłyniemy też na szybszą eliminację chorób i zakażeń grzybicznych, bakteryjnych i wirusowych, jeżeli będziemy regularni przyjmować wodę utlenioną. Nadtlenek wodoru jest naszym sprzymierzeńcem w codziennej walce o lepsze funkcjonowanie naszego organizmu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.