Co warto wiedzieć o testach na nietolerancję pokarmową?

Terminu alergii i nietolerancji pokarmowej często używa się zamiennie. Jednak reakcja organizmu w przypadku tych dwóch przypadłości jest nieco inna. Na czym ona polega?

Jeśli podejrzewamy u siebie nietolerancję pokarmową powinniśmy skierować się do lekarza. On wskaże nam badania, które pomogą zdiagnozować, czy rzeczywiście mamy do czynienia z nietolerancją pokarmową. Pomocne w jej określeniu będą również testy na nietolerancję pokarmową, które możemy wykonać w specjalnych placówkach medycznych np. instytut-mikroekologii.pl.

Jakie kroki podejmie lekarz przy podejrzeniu wystąpienia nietolerancji pokarmowej u pacjenta?

W pierwszej kolejności zaleci on dietę eliminacyjną. Będzie polegała ona na wykluczeniu z jadłospisu produktu, który uważany jest za nas przez przyczynę występowania niepożądanych reakcji od strony organizmu. Lekarz może zlecić również wykonanie badań dodatkowych, które upewnią go w przypuszczeniach pacjenta. Badania przeprowadza się również wtedy, gdy objawy są mało dokuczliwe, a ich przyczyna niezbyt oczywista. Wybór testów, które lekarz zaleci, jest zależny od wieku pacjenta, jego objawów, a także rodzaju podejrzanej nietolerancji pokarmowej.

Jakie testy przeprowadza się w celu zdiagnozowania nietolerancji pokarmowej?

W laboratorium wykonuje się dwa rodzaje testów. Są nimi:

  • testy skórne na alergię IgE – zależną,
  • testy z krwi na alergię IgE/ IgG – zależną.

Testy skórne są tymi, które najczęściej są kojarzone z testami alergicznymi i przeprowadzane, gdy zachodzi podejrzenia wystąpienia alergii. Polegają one na naniesieniu alergenu na skórę i nakłuciu jej. Po krótkim czasie sprawdza się stan skóry. Jeśli wystąpiła reakcja alergiczna – np. zmiana skórna – uważą się to za oznakę uczulenia. Rodzaj uczulenia określa się na podstawie rodzaju i wielkości zmiany skórnej. Niestety ten typ testów pozwala na zdiagnozowanie tylko alergii wczesnych, czyli takich, które dają objawy po krótkim czasie. W przypadku chęci zdiagnozowania nietolerancji pokarmowych w większości przypadków będziemy musieli wykonać testy z krwi. Warto również pamiętać, że testy takie muszą zostać poprowadzone pod kontrolą wykwalifikowanego personelu. Przy bardzo silnych alergiach może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego pacjenta. Testów skórnych nie przeprowadza się u dzieci, które nie ukończyły 3 roku życia.

Testy z krwi pozwalają na zdiagnozowanie zarówno alergii, które dają wczesne objawy, jak i nietolerancji pokarmowych. Można je wykonywać nawet u małych dzieci – które ukończyły 1 rok życia. Testy z krwi wykonywane są w specjalistycznych laboratoriach i tylko dzięki nim możliwe jest uzyskanie prawidłowych wyników w kwestii alergii późnych (utajonych).

Alergia a nietolerancja pokarmowa

W przypadku alergii reakcja organizmu na alergen jest silna i praktycznie natychmiastowa. Może występować tuż po spożyciu danego pokarmu lub kilka minut po jego spożyciu. Możemy mieć tutaj do czynienia z puchnięciem ciała, wystąpieniem bąbli, wysypki, duszności, czy nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Co dzieje się z pacjentem w przypadku nietolerancji pokarmowej? Pacjent cierpiący na nietolerancję pokarmową nie spotka się z tak gwałtowną reakcją organizmu w przypadku spożycia alergenu. Tak naprawdę organizmu toleruje zazwyczaj pewną ilość alergenu wprowadzaną do układu. Dopiero po przekroczeniu określonej przez niego dawki zaczyna występować objawy uczulenia. Są one jednak zupełnie inne niż w przypadku alergii. Jak rozpoznać nietolerancję? Osoba z nietolerancją pokarmową zaczyna obserwować objawy spożycia alergenu kilka godzin lub nawet kilka dni po jego przyjęciu. To znacznie utrudnia dokonanie diagnozy i dlatego niemożliwe jest jej przeprowadzenie przy pomocy testów skórnych. Objawami nietolerancji pokarmowej jest bolesność brzucha, głowy, mdłości, ospałość, apatia, słabość, a także biegunka lub trudności z wypróżnieniem. Nietolerancja pokarmowa może w znaczny sposób utrudnić normalne funkcjonowanie, gdyż często dotyczy nie jednej a całej grupy określonych produktów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.