Triderm – lek o wielu zastosowaniach. Wskazania do stosowania maści

Triderm jest maścią o działaniu grzybobójczym, przeciwświądowym, bakteriobójczym i przeciwzapalnym. Możliwe jest kupienie go w formie maści lub kremu. Substancje aktywne leku to: klotrimazol, siarczan gentamycyny i dipropian betametazonu. Głównym wskazaniem do stosowania leku jest objawowe leczenie zmian zapalnych w obrębie skóry, które powstały z powodu drobnoustrojów. Triderm jest maścią przeznaczoną do używania zewnętrznego oraz punktowego. Cienką warstwę leku nakłada się na chorobowo zmienione miejsce.

Zastosowania leku Triderm – wskazania do stosowania

Ze względu na kombinację 3 substancji aktywnych lek ma szerokie zastosowania. W 1 gramie maści znajduje się 0,5 mg betametazonu, 10 mg klotrimazolu i 1 mg gentamycyny w postaci soli. Ponadto lek został opracowany w sposób umożliwiający aplikację na skórze. Oprócz substancji czynnych zawiera substancje pomocnicze: parafinę, wazelinę, alkohol cetostearylowy, alkohol benzylowy, kwas fosforowy, wode oczyszczoną i inne.  Lek można kupić w opakowaniach 10,15 i 30 gram.

Poszczególne substancje aktywne wykazują konkretne działanie. Betametazon to lek będący kortykosteroidem i wykazuje silne działanie przeciwzapalne, które szybko przynosi ulgę w zmienionym chorobowo miejscu. Dodatkowo obkurcza naczynia krwionośne i łagodzi świąd. Gentamycyna to antybiotyk, którego zadaniem jest uporać się z bakteriami. Natomiast klotrymazol to imidazol przeciwgrzybiczy. Jego zadaniem jest hamowanie rozwoju grzybów, które wywołują choroby skóry.

Triderm jest maścią wskazaną do stosowania w leczeniu objawowych chorób skóry. Warunkiem jest czułość atakujących skórę drobnoustrojów na działanie substancji aktywnych. Klotrymazol działa skutecznie w zapaleniach grzybiczych stóp, pachwin, krocza i nieowłosionej skóry. Sprawdza się również w przypadku kandydozy pochwy i dostępny jest bez recepty. Gentlamycyna zaś skutecznie zabija bakterie, zwłaszcza paciorkowce, gronkowca i bakterie gram ujemne.

Przeciwwskazania do stosowania tridermu

Jak w przypadku każdego leku Triderm nie jest zalecany w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik leku, zwłaszcza nietolerancji substancji aktywnych. Również uczulenie na leki z grupy kortykosteroidów i imidazol są czynnikami istotnymi w stosowaniu leku. Bezwzględnie należy poinformować lekarza przed przyjmowaniem tego typu leku w przypadku zmagania się z chorobami: wirusowe zakażenie skóry, ospa wietrzna, opryszczka, trądzik różowaty, trądzik pospolity, pierwotne zakażenia grzybicze i bakteryjne skóry. Nie wolno stosować leku na podrażniony naskórek, twarz oraz  w okolicy otworów ciała: ust, oczu, odbytu i narządów płciowych.

Triderm w ciąży

Szczególnym przypadkiem stanu organizmu jest ciąża. Dlatego każdy lek należy skonsultować z lekarzem biorąc ten stan pod uwagę. W przypadku maści Triderm można ją stosować tylko gdy korzyść dla matki przewyższa ryzyko zagrożeń dla matki, płodu lub noworodka. W przypadku stosowania leku należy zaprzestać karmić dziecko piersią.

Dawkowanie leku Triderm

Lek Triderm przeznaczony jest do stosowania wyłącznie zewnętrznie z dala od błon śluzowych i otworów ciała. Lek należy stosować w okresie tak krótkim, jak wymaga tego sytuacja i należy robić to regularnie czyli dwa razy dziennie nakładać cienką warstwę maści na zmienione chorobowo miejsce, wcześniej oczyszczone. Czas stosowania powinien być jak najkrótszy, ale niezbędny do wyleczenia. Nieskutkowanie leku po miesiącu stosowania wymaga ponownej diagnozy i zmiany leku. Maść można stosować też u dzieci powyżej 2 roku życia, ale nie dłużej niż 5 dni.

Skutki uboczne stosowania leku

Ze względu na to, że lek posiada alkohol, może on wywoływać kontaktowe zapalenie skóry oraz jej podrażnienie. Działania niepożądane mogą wystąpić lub nie, a ich nasilenie zależy od uwarunkowań osobistych. Stosowanie leku przez czas dłuższy od zalecanego przez lekarza może powodować uodpornienie się szczepów bakterii na działanie substancji aktywnych, a  w wyniku tego nie przynosić efektów leczenia.

Do objawów niepożądanych występujących najczęściej zalicza się uczucie pieczenia, rumień, wysięk i świąd.  Uczucie pieczenia, suchości i podrażnienia skóry możę być wywoływane przez betametazon dipropionianu. Dodatkowo zauważa się rozmiękanie skóry, rozstępy i potówki oraz wtórne zakażenie i miejscową reakcję alergiczną, co zdarza się jednak rzadko.

Częstym objawem niepożądanym jest nadwrażliwość, co wskazuje na to, ze lek jest zbyt mocny. Kotrymazol w leku wywołuje rumień, tworzenie się pęcherzyków i złuszczanie naskórka oraz obrzęk, a czasem nawet pokrzywkę.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.