Trendy w motoryzacji, które mają wpływ na Twoje zdrowie!

W ciągu ostatnich lat nadeszła prawdziwa rewolucja. Innowacyjne technologie w świecie motoryzacji mają ogromny wpływ, na cały otaczający świat i na nasze zdrowie. Z każdym kolejnym rokiem producenci tworzą ciekawe rozwiązania, dzięki którym nawet zwykłe pojazdy mogą wydawać się samochodami z przyszłości. W autach coraz częściej wykorzystuje się najnowsze rozwiązania technologiczne, czy się nam to podoba, czy nie. Takie najnowsze trendy na razie znaleźć można jedynie w luksusowych autach, więc nie każdy może się z nimi zapoznać. Jednakże być może w niedalekiej przyszłości te rewolucyjne rozwiązania będą dostępne dla wszystkich. Zarówno firmy z branży IT, jak i wielkie koncerny samochodowe coraz częściej prezentują nowinki technologiczne stworzone z myślą o kierowcach i pasażerach. Wiele z nich ma podnieść widocznie poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Informatyka, jak i motoryzacja ma wiele ze sobą wspólnego. Rozwój rynku motoryzacyjnego do 2025 roku determinuje digitalizacja i możliwość łączenia pojazdów z otoczeniem.

Trendy w motoryzacji, które mają wpływ na Twoje zdrowie!

Autonomiczność

To czy po drodze będą kiedyś w przyszłości poruszać się auta sterowane całkowicie autonomiczne, bez udziału kierowcy zależy od tego, czy zostaną uregulowane pewne kwestie prawne. Jednak w najbliższym czasie się tak nie stanie. Producenci mimo to na licznych targach, przedstawiają swoje wizje półautonomicznych samochodów. Przeprowadzają na nich również wszystkie ważne testy. Można powiedzieć, iż firmy czekają na pewnego rodzaju przełom, kiedy będzie można takie auta wprowadzić do masowej produkcji. Amerykański koncern General Motors ostatnio zaprezentował autonomiczny koncept na bazie Chevroleta Bolta, bez pedałów czy kierowcy. Z pewnością w ciągu kolejnych lat, powstanie więcej takich innowacyjnych projektów.

Connected car, czyli system bezpieczeństwa

Ostatnio został zaprezentowany bardzo ciekawy system bezpieczeństwa, który został stworzony przez firmę Samsung. System Connect Auto można podłączyć od razu do gniazda OBD II znajdującego się pod kierownicą. System w czasie rzeczywistym wykorzystuje alerty, których celem jest uzyskanie jak najlepszego stylu jazdy użytkowników samochodu, dzięki czemu ma zostać zaoszczędzone paliwo. System umożliwia także dostęp do internetu w trybie online dla pasażerów i połączenia Wi-Fi. Podstawą technologii Connect Auto stworzonej przez Samsunga, jest bezpieczeństwo systemu KNOX oraz inter operacyjność systemu Tizen OS. Zadaniem KNOX jest zapewnienie bezpieczeństwa od poziomu elementów sprzętowych wraz z poziomami oprogramowania oraz aplikacjami. Programiści mogą wykorzystywać zestaw Software Development Kit (SDK) Tizen oraz Samsung, aby opracowywać kolejne usługi. Firma samsung chce również zachęcić wszystkich do bezpiecznego stylu jazdy poprzez korzystanie z funkcji geo-fencing oraz stosowanie algorytmów oceny kierowcy. Jeśli nastąpi wypadek, do osób z listy kontaktowej kierowcy zostaną wysłane alerty informujące o zaistniałej sytuacji. Dzięki aplikacji Find My Car można bez problemy namierzyć samochód w czasie rzeczywistym z użyciem GPS oraz technologii LTE. Wysokowydajny hotspot LTE Wi-Fi umożliwia dostęp do internetu wszystkim użytkownikom, dzięki czemu pasażerowie znajdujący się w pojeździe mogą oddać się chwili relaksu, grając w gry czy przeglądając pewne treści w internecie.

Opony sferyczne

Powstała rewolucyjna koncepcja opon, zaprezentowana przez firmę Goodyear. Projekt ten nosi nazwę Eagle 360. Mowa tutaj o oponach sferycznych, które mogą poruszać się w dowolnym kierunku położenia podwozia, zastosowano w nich technikę lewitacji magnetycznej. Opony Eagle 360 to rozwiązanie niezwykle futurystyczne, stworzone z myślą o autonomicznych samochodach przyszłości. Rozwiązanie to byłoby niezwykle ciężkie do wprowadzenia w życie. Wiąże się bowiem z koniecznością przeprojektowania infrastruktury wiejskiej, drogowej oraz konstrukcji samych pojazdów. W tym projekcie zastosowano by technologię drugu przestrzennego. Opony te dostosowałyby swoje parametry nawet do mokrej czy suchej nawierzchni. Miałyby zamontowane czujniki, przekazujące informacje o warunkach drogowych i pogodzie również innym samochodom, znajdującym się w niedalekiej odległości.

Bezpieczeństwo wyprzedzania

Koreański koncert Samsung Electronics zaprezentował pierwszy prototyp Samsung Safety Truck, czyli pojazdu ciężarowego mającego na wyposażeniu technologię zapobiegającą wypadkom drogowym w trakcie wyprzedzania. Technologia Safety Truck wykorzystuje 2 kamery zamontowane w przedniej części pojazdu i platformę oprogramowania stworzoną specjalnie na potrzeby branży transportowej. Za jej wynalezienie odpowiada firma Ingematica. Technologia ta odpowiada za transmisję i rejestrację obrazu sprzed ciężarówki, dzięki czemu kierowcy jadący za pojazdem mogą lepiej ocenić czy istnieją szanse na w pełni bezpieczne wyprzedzanie. Obraz wyświetlany jest na wysokiej jakości wyświetlaczu. Ekran złożony jest z czterech ścian wideo Samsung OH46D.

Bezpieczeństwo jazdy w nocy

Kolejne rozwiązanie podnoszące poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy to możliwość zamontowania kamery noktowizyjnej w pobliżu przedniej szyby, po czym stworzenia wysokiej jakości obrazu obok osoby prowadzącej samochód.

WWW.AUTODOC.PL

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.