Torbiel Bakera – czym jest? Objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie

Torbiel Bakera – czym jest? Objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie
5 (100%) 1 vote

Torbiel Bakera to zbierający się pod kolanem płyn, nazywany inaczej cystą Bakera lub też torbielą dołu podkolanowego.

Torbiel Bakera to obrzęk wypełniony płynem, który powoduje ucisk w tylnej części kolana. Doprowadza do jego naprężenia i ograniczenia ruchów. Torbiel może powodować ból podczas zginania lub prostowania kolana.

Stan ten  jest zwykle spowodowany chorobami stawu kolanowego, takimi jak artretyzm czy uszkodzenie chrząstki. Leczenie głównej przyczyny często łagodzi stan torbieli. Torbiel dołu podkolanowego nie powoduje długotrwałych uszkodzeń, może być jednak bardzo niewygodna.

Torbiel Bakera – przyczyny

Maź stawowa krąży przez otwory w stawie kolanowym. Czasami kolano wytwarza zbyt dużo płynu. Rosnące ciśnienie powoduje powrót mazi do tylnej części kolana, a przez to wytwarza się cysta (torbiel).

Najczęstszymi przyczynami torbieli Bakera są:

 • Uszkodzenia chrząstki kolanowej
 • Zapalenia stawów kolana
 • Reumatoidalne zapalenie stawów
 • Inne problemy z kolanami, które powodują stany zapalne

Kolano jest bardzo skomplikowanym stawem, dlatego też łatwo ulega urazom. Według Amerykańskiej Akademii Chirurgów Ortopedycznych (AAOS),w 2010r. około 10,4 miliona Amerykanów udało się do lekarza z problemem z kolanem. Jest to najczęstszy powód, dla którego odwiedzamy ortopedę.

Obrzęk za kolanem może być spowodowany także skrzepem krwi. Dlatego też bardzo ważne jest by udać się do lekarza, który określi czy nasz obrzęk jest skrzepem a może torbielą. Ortopedzi posiadają specjalistyczne sprzęty, takie jak MRI i ultrasonografy, więc z łatwością ustalą przyczynę obrzęku.

Torbiel Bakera – objawy

Torbiel Bakera jest dosyć trudna do wykrycia, jako iż często nie powoduje bólu. Jeśli wystąpią objawy, to mogą obejmować:

 • Ból – od łagodnego do silnego. Niekiedy ból nie występuje w ogóle.
 • Sztywność kolana
 • Ograniczony zakres ruchów
 • Obrzęk za kolanem i łydką
 • Siniaki na kolanie i łydce
 • Narywanie torbieli

Torbiel Bakera – diagnoza

Lekarz zbada twoje kolano i wyczuje obrzęk. Jeśli torbiel jest niewielka, porówna uszkodzone kolano ze zdrowym i porówna zakres ruchu.

Ortopeda może także zalecić dodatkowe badania, jeśli torbiel szybko zwiększa swe rozmiary lub powoduje silny ból i gorączkę. Określą one, czy obrzęk nie jest przypadkiem spowodowany przez nowotwór. Badania te są bezinwazyjne i obejmują MRI (rezonans magnetyczny) lub USG (ultrasonografię).

Chociaż torbiel nie pojawi się na zdjęciu rentgenowskim, to lekarz może użyć rentgena do sprawdzenia, czy nie występują inne problemy z kolanem, takie jak zapalenie stawów i artretyzm.

Najdokładniejszym badaniem, które sprawdzi i dokładnie określi torbiel jest MRI.

Torbiel Bakera – leczenie

Torbiel dołu podkolanowego często nie wymaga leczenia i znika samoczynnie. Jeśli jednak obrzęk zwiększa swe rozmiary i powoduje silny ból, ortopeda może zalecić jeden z poniższych sposobów leczenia:

 • Odsączanie płynów. Lekarz umieści igłę w obrzęku i użyje ultrasonografu by umieścić ją w odpowiednim miejscu. Po tym zabiegu płyn z torbieli zostaje odsączony.
 • Regularne, łagodne ćwiczenia mogą pomóc zwiększyć zakres ruchu i wzmocnić mięśnie wokół kolana. Kule inwalidzkie mogą pomóc złagodzić ból. Dyskomfort zmniejszą też zimne kompresy lub przykładanie torebki z lodem do miejsca obrzęku.
 • Lekarz może przepisać nam leki kortykosteroidowe, takie jak kortyzon. Leki takie wstrzykuje się bezpośrednio do cysty. Medykamenty mogą pomóc zmniejszyć ból, aczkolwiek nie zawsze zapobiegają nawrotowi choroby.

Kolagen dla zdrowia stawów i kości

Bardzo ważne jest wyleczenie przyczyny, z której powodu torbiel powstała. Jest to też istotne by nie dopuścić do nawrotu choroby. Ogólną zasadą jest to, że po wyleczeniu przyczyny powstania cysty, ta, zniknie samoistnie. Jeśli twój lekarz stwierdzi uszkodzenie chrząstki, może zalecić operację jej naprawy lub usunięcia.

Jeśli masz artretyzm, torbiel może pozostać nawet po jego wyleczeniu. Jeśli torbiel powoduje ból i ogranicza swobodę ruchów, lekarz może zalecić jej operacyjne usunięcie.

Komplikacje powiązane z torbielą Bakera

Powikłania nie występują często, aczkolwiek mogą obejmować:

 • Stały obrzęk
 • Silny ból
 • Powikłania wynikłe z powiązanych urazów, takie jak przerwana chrząstka

Torbiel Bakera – perspektywa długoterminowa

Torbiel dołu podkolanowego nie powoduje długotrwałych uszkodzeń ale może powodować duży dyskomfort i zdenerwowanie. Objawy mogą ustępować i wracać ponownie. W większości przypadków stan zdrowia poprawia się wraz z upływem czasu lub po przeprowadzeniu operacji. Torbiel dołu podkolanowego bardzo rzadko prowadzi do długotrwałej niepełnosprawności.

Torbiel Bakera – jakie ruchy wykonywać a jakich unikać?

Torbiel dołu podkolanowego często nie daje żadnych objawów ani nie powoduje żadnych problemów. Jest zwykle diagnozowana wraz z innym, poważniejszym stanem chorobowym – uszkodzeniem stawu kolanowego, reumatoidalnym zapaleniem stawów, czy zapaleniem chrząstki.

Leczenie polega na polepszeniu stanu całego kolana, a nie tylko torbieli. W przypadku wystąpienia objawów należy udać się do lekarza ortopedy.

Nie ma żadnych konkretnych ruchów, których należy unikać. Jedyną pomocną poradą jest to, by unikać długotrwałego siedzenia lub prostowania kolana – jeśli przy tych właśnie ruchach odczuwamy największy ból.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby, Układ ruchowy
Pałeczka ropy błękitnej – przyczyny, objawy, leczenie zakażenia

Zamknij