Toksokaroza – przyczyny, objawy, leczenie

Toksokaroza – przyczyny, objawy, leczenie
5 (100%) 6 votes

Jest dość powszechnie znaną, jedną z groźniejszych chorób pasożytniczych. Bardzo łatwo można się nią zarazić, gdyż larwy powodujące schorzenie, zamieszkują ciała naszych zwierząt domowych (psów, kotów). Po przedostaniu się do organizmu człowieka wędrują one po całym ciele. Najbardziej narażone na tą chorobę są dzieci. Dlatego warto wpajać swoim mały pociechom zasady prawidłowej higieny osobistej.

Przyczyny

Do podstawowych przyczyn zalicza się:

 • nieodrobaczanie psów i kotów
 • niesprzątanie odchodów po swoich zwierzętach.

To właśnie psia (toxocara canis) i kocia (toxocara cati) glista jest odpowiedzialna za toksokaroze. Nicień znajduje się u zwierząt w jelicie cienkim. Samica potrafi w zasiedlonym jelicie złożyć ponad 200 tys. jaj dziennie po czym zostaje wydalana do środowiska wraz z psim lub kocim kałem. To człowiek jest najczęściej żywicielem glisty. W organizmie człowieka żyje ona w postaci larwy i wędruje po naszym ciele za pośrednictwem krwi. Najczęściej większość z nich osiedla wątrobę. Niekiedy jednak dochodzi do dalszej wędrówki i inwazji:

 • płuc
 • ośrodkowego układu nerwowego
 • gałki ocznej

Nicieniem zarazić się można poprzez układ pokarmowy. Dlatego bardzo ważne jest aby zawsze po dotknięciu obcego bądź nie odrobaczonego zwierzęcia dokładnie umyć ręce i przede wszystkim nie wkładać ich do jamy ustnej. Powinno się również zwracać szczególną uwagę na dzieci. Miejsce zabaw maluszków (piaskownica, trawnik) często jest “kuwetą” dla naszych kochanych zwierząt domowych. Glista ze względu na swoją lekką i miękką budowę może osiąść na spożywanym przez nas pokarmie.

Objawy

Toksokaroza początkowo przebiega bezobjawowo. W razie wątpliwości wystarczy jednak badanie krwi, gdyż zakażenie charakteryzuje się podwyższoną liczbą jednego z rodzajów białych krwinek. Kiedy infekcja nie jest jeszcze rozpoznana i w dalszym ciągu rozwija się, można zauważyć objawy w zależności od rodzaju choroby. Wyróżniamy:

 • Postać trzewną (u dzieci od 1 do 7 roku życia) gdzie istotnymi objawami mogą być: ogólne osłabienie i złe samopoczucie, gorączka, bóle stawów i mięśni, kaszel, uczucie dyskomfortu, nieokreślone dolegliwości bólowe oraz bolesność uciskowa w okolicach jamy brzusznej, powiększenie się węzłów chłonnych (bardzo rzadko), świsty nad polami płucnymi, zapalenie mięśnia sercowego (szybsze męczenie się, duszności, niemiarowa akcja serca), powiększenie się wątroby i śledziony.
  • Postać mózgową: zmiany osobowości, padaczka, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu (rzadko), zapalenie małych naczyń, zapalenie stawów.
  • Postać skórną: plamisto-grudkowe zmiany typowo alergiczne, przemieszczające się zapalenie skóry, zapalenia małych naczyń krwionośnych: tętniczek i żyłek, zapalenie tkanki podskórnej.
 • Postać utajona (najczęściej występująca): nawracające bóle brzucha o nieznacznym nasileniu, kaszel, mdłości, bóle głowy, zaburzenia snu, ogólne osłabienie, obniżony apetyt, anoreksja, nadpobudliwość emocjonalna, nieszczególne wysypki skórne, świsty nad płucami, powiększenie się wątroby, u dzieci zaburzenia rozwoju, przewlekłe zaburzenia drgawkowe, zapalenie stawów.
 • Postać oczna OLM (najczęściej u starszych dzieci i dorosłych): ogólnie i rzadko występuje złe samopoczucie, gorączka, osłabienie organizmu, kaszel, bóle brzucha, ból oka, spadek ostrości wzroku, “biały odblask siatkówki”, odchylenie kątowe oka, odwarstwienie się siatkówki, ziarniaki wewnątrz gałki ocznej, zapalenie błony naczyniowej, ropień ciałka szklistego, zapalenie nerwu wzrokowego.

Leczenie

W przypadku już rozwiniętej infekcji w celu ustalenia leczenia wykonuje się szereg istotnych i bardzo ważnych badań takich jak diagnostyka:

 • ultrasonograficzna inaczej USG jamy brzusznej
 • neurologiczna
 • okulistyczna

Najczęściej zaleca się również szczegółową ocenę szpiku kostnego. Kiedy lekarz wykona szczegółowe badania i potwierdzi zarażenie się toksokarozą wydziela pacjentowi leki przeciwpasożytnicze tzn. dietylkarbamazyna, fluoromebendazol, tiabendazol, mebendazol, lewamizol czy albendazol. W naszym kraju najczęściej dostępnym lekiem jest albendazol w postaci syropu czy tabletek. Powinno się go stosować przez 5 dni lub według zaleceń lekarza. Pacjentowi dotkniętemu toksokarozą oczną specjalista przepisuje glikokortykoidy.

Toksokarozę leczy się intensywnie i niestety w niektórych sytuacjach pacjent zmuszony jest powtórzyć kurację lekami przeciwpasożytniczymi. Tak jak każde inne substancje zwalczające schorzenie powinno się przyjmować regularnie. W innym przypadku możemy pogorszyć tylko stan naszego zdrowia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby, Zdrowie
Porfiria – przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie

Zamknij