Tętniak mózgu – przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie

Zaburzenia neurologiczne są coraz częściej dotykającą nasze społeczeństwo przypadłością, trudną do zdiagnozowania, a jednocześnie niebezpieczną dla naszego zdrowia. Trudnym do wykrycia zaburzeniem, które często przez wiele lat przebiega bezobjawowo jest schorzenie nazywane tętniakiem mózgu. Mały tętniak mózgu może nie dawać o sobie znać nawet przez wiele lat, często natomiast gdy dojdzie do jego pęknięcia , pojawia się ogromny ból głowy, nudności i wymioty, których przyczyny nie jesteśmy w stanie określić. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu nieprzyjemnemu i groźnemu dla naszego życia schorzeniu, jakim jest tętniak mózgu – opowiemy o przyczynach jego powstawania, objawach, oraz doradzimy jak leczyć tego typu schorzenie.

Tętniak mózgu – przyczyny:

Najczęstszą przyczyną pojawienia się tętniaka mózgu są predyspozycje do powstawania tętniaków, co jest spowodowane wadą wrodzoną w budowie naczynia. Według najprostszej definicji tętniakiem nazywamy poszerzenie naczynia krwionośnego. Najczęściej ściany tętniaków są bardzo cienkie i łatwo o ich pęknięcia. Niewielkie tętniaki zlokalizowane w obrębie naszego mózgu są najczęściej bezobjawowe, do momentu ich pęknięcia. Przyczyną, która może również prowadzić do powstania tętniaka mózgu jest nadciśnienie tętnicze i palenie tytoniu. Badania wykazują, że te czynniki zwiększają znacznie bardziej ryzyko wystąpienia tego poważnego schorzenia. Ponadto powstaniu tętniaka w obrębie mózgu sprzyja również wiek powyżej 45 lat, a w grupie ryzyka są szczególnie kobiety.

Tętniak mózgu – rodzaje:

Tętniaku mózgu dzielą się na parę rodzajów, różniących się od siebie umiejscowieniem, wielkością i kształtem. Najczęściej występującym rodzajem jest tętniak workowary, który jest spotykany u ponad 80 % chorych borykających się z tym zdrowotnym problemem. Tętniak workowaty jest umiejscowiony najczęściej w okolicy naczyń kół tętniczych mózgu, a kształtem przypomina elipsę. Często osiąga wielkość nawet kilku centymetrów. Drugim pod względem częstości występowania jest tętniak wrzecionowaty, charakteryzujący się występowaniem na tętnicy szyjnej. Kształt tętniaka wrzecionowatego jest nieregularny i przypomina rozbudowaną sieć naczyń krwionośnych. Mniej charakterystyczne są tętniak prosowaty i rozwarstwiających, które występują znacznie rzadziej i przypominają zazwyczaj łagodniejsze formy. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy rodzaj tętniaka zagraża naszemu życiu, a powikłaniem pęknięcia tętniaka może być wodogłowie, nieodwracalne uszkodzenie mózgu, niedowład, a nawet śmierć.

Tętniak mózgu – objawy:

  • silny światłowstręt
  • krótkie cykliczne utraty świadomości
  • silny ból głowy, promieniujący w okolice karku i potylicy, najczęściej nie ustępujący po podaniu leków przeciwbólowych
  • wymioty, nudności, bóle brzucha
  • ogólne zmęczenie i uczucie przemęczenia
  • przesadna sztywność karku

Jak zapobiegać powstaniu tętniaka mózgu?

Nie od dziś wiadomo, że łatwiej zapobiegać, niżeli leczyć. Należy pamiętać, że przestrzeganie odpowiedniej diety i nie lekceważenie sygnałów, które daje nam organizm pozwoli uniknąć nam nieprzyjemności zdrowotnych. Istotna jest odpowiednia dieta, a jeśli jesteśmy osobami cierpiącymi na nadciśnienie tętnicze powinniśmy pamiętać o częstych wizytach kontrolnych u lekarza. Osoby palące, które są równie narażone na wystąpienie tętniaka mózgu powinny podjąć próby walki z nałogiem, gdyż tytoń jest sprawcą wielu poważnych chorób – nie tylko tętniaka mózgu ale i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy, czy nowotworu płuc. Pamiętajmy, że odpowiedni styl życia, do którego zaliczyć możemy dostateczną aktywność fizyczną i odpowiednią, zbilansowaną dietę, pomoże uniknąć nam wielu chorób.

Leczenie tętniaka mózgu:

Leczenie tej patologicznej zmiany, mającej miejsce w naszym mózgu nie jest łatwym zadaniem. Jedyną możliwością leczenia tętniaków jest leczenie inwazyjno – chirurgiczno. Ten rodzaj schorzenia nie może być leczony objawowo, gdyż tego typu leczenie nie przyniesie rezultatów, jedynie spowolni rozwój i wzrost tętniaka. Leczenie tego typu schorzenia różni się w zależności od wielkości, rodzaju czy umiejscowienia tętniaka. Jeśli choroba i rozwój tętniaka nie dawał żadnych objawów, jest leczony w trybie planowym, natomiast jeśli wystąpiło krwawienie podpajęczynówkowe konieczne jest leczenie natychmiastowe. Istnieją trzy podstawowe metody wyłączania tętniaków w naszego krążenia: clipping, polegający na usunięciu tętniaka, a na jego miejscu założeniu specjalnego klipsa, wrapping, polegający na otuleniu tętniaka tkanką i ten rodzaj leczenia stosuje się w sytuacji, kiedy niemożliwy jest clipping. Trzecim z rodzajów leczenia tętniaków jest trapping polegający na założeniu obustronnego klipsa na tętniaka, wyłączając go przy tym z krążenia.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.