Tabletki poronne, aborcja farmakologiczna – na czym polega, usuwanie ciąży

Tabletki poronne, aborcja farmakologiczna, farmakologiczne przywracanie miesiączki – te wszystkie nazwy są określeniami na aborcję wykonywaną za pomocą tabletek poronnych. Kobiety znajdują pomoc na specjalistycznych forach internetowych, następnie zakupują dostępne w aptekach tabletki i wykorzystują je w wiadomym celu, inne nie mogąc zebrać się na odwagę zamawiają małą paczuszkę przez internet.

Farmakologiczna pomoc – tabletki poronne

W przypadku napadu paniki kobiety zaglądają na wszelakiej maści fora i strony, większość z nich zaleca użycie dwóch rodzajów tabletek, które dostępne są w lokalnych aptekach. Ostrzegają również, że kobieta powinna się odpowiednio przygotować: nie wykonywać zabiegu w osamotnieniu oraz być maksymalnie o godzinę drogi od pomocy lekarskiej w razie komplikacji. Ważne jest także obliczenie czasu w jakim jest się w ciąży (nie dłużej niż 9 tygodni), brak chorób zwiększających ryzyko wystąpienia krwotoku oraz zrobienie badania USG.

Kolejne przeciwwskazania wymieniane na stronach:

  • Brak pewnej decyzji o usunięciu ciąży

  • Założona wkładka domaciczna

  • Ryzyko ciąży pozamacicznej

  • Zły stan psychiczny

  • Świeże operacje brzuszne

  • Porody z powikłaniami w przeszłości

  • Uczulenie na środek poronny

  • Bycie zmuszanym do aborcji

Tabletki poronne a tabletki „po”

Ważne jest, by znać różnice pomiędzy środkami, ponieważ ich działanie jest odmienne i zażywa się je w celu osiągnięcia innego efektu.

Tabletki „po”, służą zapobieganiu ciąży po stosunku bez zabezpieczenia. Powinny zostać przyjęte do 3-5 dni po wpadce, jednak największą skuteczność wykazują gdy są podane do 24 godzin po. Mają na celu zapobiegnięcie zapłodnieniu lub osadzeniu się zarodka w macicy, czyli po ich zażyciu nie dochodzi do ciąży.

Tabletki wczesnoporonne służą zakończeniu trwającej ciąży. Zażywa się je do 9-go tygodnia ciąży, w ich składzie znajdują się substancje wstrzymujące wytwarzanie progesteronu, który podtrzymuje ciążę oraz takie, które prowokują silne skurcze macicy – tym samym powodują wydalenie płodu.

Bezpieczeństwo aborcji za pomocą tabletek poronnych

O ile antykoncepcja postkoitalna (awaryjna) jest dostępna na rynku i może się o nią postarać każda kobieta, to tabletki poronne są zakazane – obrót nimi jest nielegalny. Skutki uboczne zażywania tabletek poronnych nie są notowane w naszym kraju, z powyższej przyczyny oraz z powodu braku możliwości odróżnienia poronienia naturalnego od tego wywołanego sztucznie.

Kobiety u których wystąpi problem po zażyciu tabletek, lub gdy chcą się upewnić, że wszystko przebiegło prawidłowo, muszą skorzystać z usług lekarza, gdyż należy wykonać USG.

Oficjalne stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia jest pozytywne – aborcja farmakologiczna nie zagraża zdrowiu kobiety i można przeprowadzić ją w warunkach domowych.

Bolesność aborcji farmakologicznej

Należy mieć świadomość, że aborcja za pomocą tabletek poronnych nie jest bezbolesna oraz mogą wystąpić po niej powikłania, jednak nie zagraża życiu kobiety. Ból związany jest z silnymi skurczami macicy, które muszą wystąpić aby wydalić płód z organizmu, jednak poradzić sobie z nim można stosując popularne środki przeciwbólowe.

Szkodliwość aborcji farmakologicznej jest mitem, który powstał i rozpowszechnił się poprzez stosowanie zakazanych środków, po których zażyciu skurcze są jednym z efektów ubocznych, a nie celem preparatu.

Dlaczego sięgamy po tabletki poronne?

Aborcja nie jest wybrykiem nastolatek, to zabieg po który sięgają kobiety w każdym wieku i w różnej sytuacji materialnej. Najczęstszym powodem zażycia tabletek jest brak gotowości na przyjęcie potomka i związana jest z różnymi płaszczyznami: finansową, wiekiem przyszłej matki, psychicznym wsparciem, naciskami środowiska. Kolejnym czynnikiem jest gwałt lub zmuszenie przez partnera do usunięcia ciąży, wiele kobiet nie chce wychowywać dziecka w pojedynkę, gdyż uważa, ze pozostawia to trwały odcisk w psychice dziecka. Istnieją również przypadki zagrożenia życia matki. Mimo chęci posiadania dziecka i świadomego zajścia w ciążę, okazuje się, że jej kontynuowanie może nieść poważne konsekwencje dla zdrowia kobiety i po urodzeniu może nie być zdolna do zaopiekowania się noworodkiem.

Powikłania zdrowotne aborcji

Aborcja jest ingerencją w naturalną gospodarkę układu hormonalnego! Po zabiegu gospodarka zostaje zachwiana a cykl menstruacyjny rozregulowany. Czas potrzebny do regeneracji zależny jest od aktualnego fizycznego oraz psychicznego stanu zdrowia, zaistniały szok hormonalny może na długo zaburzyć funkcjonowanie organizmu. Ważne jest, by zaraz po zabiegu powstrzymać się od współżycia, ponieważ łatwo wtedy o infekcje układu rozrodczego. Kolejnym ryzykiem jest możliwość ponownego zajścia w ciążę, ponieważ kobieta nie wie w jakim czasie znowu zacznie jajeczkować.

Naturalne są także bóle brzucha, zawroty głowy i mdłości, wskazany jest wypoczynek do ustąpienia dolegliwości. Do dwóch tygodni kobieta powinna powstrzymać się od wysiłku fizycznego i cięższych prac domowych.

W skrajnych przypadkach efektami ubocznymi aborcji są krwotoki oraz uszkodzenia układu rozrodczego uniemożliwiające na ponowne zajście w ciążę lub zwiększające szanse na ciążę pozamaciczną.

Oprócz uszczerbku na zdrowiu fizycznym, może dojść do zachwiania psychiki, tak zwanego syndromu poaborcyjnego. Różne źródła donoszą o pojawiającej się depresji, głębokim poczuciu straty czy winy po utracie dziecka, w wielu z nich potrzebna jest pomoc specjalisty i długa terapia.

Powyższe powikłania są skrajnymi przypadkami i ich występowanie zamyka się w niewielkim procencie. Wszystko zależy od osoby podejmującej decyzję i stanu jej organizmu.

Aborcja na świecie

Większość krajów dopuszcza aborcję na życzenie w przeciągu pierwszych trzech mięsięcy, za kraje o największych swobodach aborcyjnych uważa się Holandię oraz Szwecję. Polska, Irlandia, Włochy, Portugalia, czy z odleglejszych rejonów – Ameryka Łacińska, Afryka i część Azji nie zalegalizowały aborcji. Naturalnym efektem braku legalizacji jest migracja w celu aborcji i tylko na jej czas do innego kraju o odmiennym zapisie prawnym, takie przypadki nazywane są „turystyką aborcyjną”.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.