Szczegóły o terapii poznawczo-behawioralnej


Bezsenność to uciążliwa dolegliwość, która – jak sama nazwa wskazuje – oznacza problemy ze snem prowadzące do jego poważnych niedoborów. Problemy te to najczęściej: trudności z zasypianiem i utrzymaniem ciągłości snu oraz zbyt wczesne budzenie się i wynikającego z tego zmęczenie w ciągu dnia. Objawem bezsenności może być też niska jakość snu, będąca efektem skróconej fazy NREM (fazy snu głębokiego) oraz nawracających koszmarów sennych.

Większość osób cierpiących na bezsenność walczy z tym schorzeniem za pomocą domowych metod, ograniczających się głównie do różnych technik relaksacji i zapewniania sobie komfortowych warunków wypoczynku, ewentualnie sięga po farmakoterapię. Tymczasem najskuteczniejszym sposobem na trwałe pozbycie się zaburzeń snu jest profesjonalna terapia poznawczo-behawioralna.

Na czym polega profesjonalna terapia bezsenności?

Terapia poznawczo-behawioralna (Cognitive Behavioral Therapy, w skrócie: CBT), znana w psychiatrii od dawna i często stosowana w leczeniu takich zaburzeń psychicznych jak depresja czy fobie, zaczęła być wykorzystywana jako metoda walki z bezsennością w ostatnich latach, gdy odkryto jak dużą rolę w wywoływaniu i utrwalaniu tego schorzenia odgrywają czynniki psychologiczne. Zaburzenia snu, podobnie jak zaburzenia depresyjne czy lękowe, często biorą swój początek w nieuświadomionych konfliktach wewnętrznych i są nierozerwalnie związane z negatywnymi schematami myślowymi, dlatego w leczeniu tego rodzaju dolegliwości bardzo ważne jest rozpoznanie i zmodyfikowanie tych dwóch nieprawidłowości. Na tym właśnie skupia się terapia poznawczo-behawioralna – w części poznawczej staramy się odkryć niewłaściwe wzorce myślenia wpędzające nas w bezsenność, część behawioralna natomiast ukierunkowana jest na ich eliminację. Więcej o terapii znajdziecie pod adresem https://terapiabezsennosci.pl/terapia-poznawczo-behawioralna-poznaj-skuteczne-metody-i-techniki/.

Jakie są zalety terapii poznawczo-behawioralnej?

Leczenie bezsenności metodą poznawczo-behawioralną ma przede wszystkim tę zaletę, że jest niezwykle skuteczne. Nawet w przypadku bezsenności o charakterze przewlekłym, trwającej latami, terapia poznawczo-behawioralna potrafi przynieść spektakularne rezultaty, o wiele lepsze niż farmakoterapia. CBT ma też tę przewagę nad farmakoterapią, że nie wywołuje żadnych nieprzyjemnych efektów ubocznych, nie uzależnia i może być stosowana niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Innymi słowy: jest w 100%  bezpieczna. Jeśli więc zamierzasz się zdecydować na leczenie bezsenności, jak najbardziej polecamy do tego celu terapię poznawczo-behawioralną – tylko dzięki niej pozbędziesz się problemów ze snem łatwo, szybko i na dobre.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.