Świerzb

Świerzb to choroba zapalna skóry – wyjątkowo uporczywa w swoich objawach, jak również trudna do wyleczenia. O tej chorobie każdy prawie słyszał, boimy się jej i unikamy, jednak niewiele osób naprawdę wie jak wygląda przebieg choroby oraz w jaki sposób sobie z nią poradzić. Nie raz jest też mylona z chorobami grzybicznymi. Kojarzy nam się z brudem, obrzydlistwem i czymś co na pewno nas nigdy nie spotka. Jednak świerzb to choroba głównie dużych zbiorowisk ludzkich, bardzo często dotykającą dzieci chodzących do szkół czy przedszkoli a największą zachorowalność odnotuje się jesienią.

Świerzb – przyczyny

Przyczyną świerzbu nie jest jak nadal części ludziom mogłoby się wydawać – brak higieny osobistej i brud. Bezpośrednią przyczyną wystąpienia świerzbu jest zarażenie się wirusami świerzbowca. Choroba ta rozprzestrzenia się bardzo szybko a można nią się zarazić przez bliski kontakt z osobą zarażoną – dotknięcie ciała, spanie w jednym łóżku czy używanie tego samego ręcznika. Dlatego zazwyczaj, kiedy pojawia się choroba atakuje całe rodziny a nawet większe populacje.

Świerzbowiec jest niewielkim owadem z gatunku pajęczakowatych, który pozostawia jaja w naszym ciele i przedostaje się do głębszych warstw skóry. Okres wylęgania świerzbowca wynosi około 3,4 tygodni, co przyczynia się jedynie do większego rozprzestrzeniania się choroby bez wiedzy zakażonych, ponieważ pierwsze objawy pojawiają się dopiero po miesiącu.

Świerzb – objawy

Na wstępie warto podkreślić, że inne są objawy świerzbu u dorosłych a inne u małych dzieci. Dlatego najpierw opiszemy młodszą grupkę wiekową. W pierwszej kolejności pojawiają się wyjątkowo charakterystyczne bruzdy, pęcherzyki oraz krosty, które pojawiają się głównie na głowie, szyi, stopach oraz innych partiach skórnych.

U osób dorosłych najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym objawem świerzbu jest swędząca wysypka w różnych miejscach na skórze. Osoby cierpiące na świerzb czują potrzebę ciągłego drapania, szczególnie silną podczas snu, kąpieli lub momentach kiedy odczuwamy ciepło na które wyjątkowo podatne są te pasożyty. Można zaobserwować również na skórze linie po zadrapaniach, które potwierdzają chorobę. Świerzb rozprzestrzenia się bardzo szybko i w niedługim czasie może przejąć całą powierzchnie skóry.

Kolejnym objawem świerzbu są początkowo różowe plamki, które stopniowo zmieniają swój kolor na ciemniejszy i nasilając objawy swędzenia. Najczęściej możemy je zaobserwować pomiędzy palcami u stóp, dłoni, okolicach intymnych, okolicach sutków, pępka oraz łokci.

Ponadto istnieje jeszcze mniej znana odmiana świerzbu, znana jako świerzb norweski. Charakteryzuje się zwielokrotnionymi objawami świerzbu i pojawia się coraz częściej w szczególności u osób starszych. Jest to objaw nasilonego świerzbu, który niesie obawę epidemii w miejscu w którym się pojawia.

Preparaty łagodzące swędzenie

Świerzb – leczenie

Przede wszystkim, kiedy zauważymy u siebie niepokojące objawy świerzbu, powinniśmy natychmiastowo udać się do lekarza, który nas przebada i potwierdzi diagnozę. Dopiero wtedy dobiera sposób leczenia pod indywidualne potrzeby pacjenta. Podczas trwania całego leczenia należy zwrócić szczególną uwagę na podwyższone dbanie o higienę. Należy brać częste kąpiele, unikać drapania swędzących miejsc, często zmieniać odzież oraz bieliznę. Wszystkie ubrania, ręczniki oraz pościele, które miały kontakt ze skórą chorego należy prać oddzielnie, wyprasować i pozostawić nieużywane na okres dwóch tygodni. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że pozbyliśmy się w nich pasożyta.

Wyjątkowo ważne jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie, które pozwoli na jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia. Leczenie najczęściej składa się z przyjmowania leków w formie maści, żelów oraz nalewek. Często bazują one na maści siarkowej, permentynę lub lindan. Aby zniwelować uczucie swędzenia często dodaje się do preparatów leki przeciwhistaminowe oraz kalaminę. Najlepiej maści nakładać zaczynając od szyi i przechodząc do niższych partii ciała, w szczególności skupiając się na miejscach objętych świądem. Najlepiej jest smarować go na noc, preparat powinien na skórze pozostać przynajmmniej 8 godzin.

Istnieją też domowe sposoby na złagodzenie objawów świerzbu, należy pamiętać, że domowe sposoby powinny być jedynie dodatkiem do normalnej kuracji. Najlepiej poinformować lub dopytać lekarza prowadzącego naszą kurację, jeśli będziemy mieć jakieś wątpliwości.

Jednym ze sposobów stosowanych już przez nasze babcie na radzenie sobie ze świerzbem jest ocet. Octem przemywano sobie swędzące miejsca lub przygotowywano okłady bazujące na occie. Substancje w nim zawarte zabijają jajeczka pasożytów tym samym ułatwiając pozbycie się choroby oraz swędzenia.

Pomocna w leczeniu świerzbu może być też przygotowana pasta z kurkumy, jest prosta w przygotowaniu i pomocna w leczeniu. Nakładamy ją na zainfekowane miejsca na około pół godziny, po czym spłukujemy, oczywiście zabieg powtarzamy regularnie aż do zmniejszenia świądu.

W leczeniu bardzo pomocne mogą być niektóre olejki eteryczne, takie jak: olejek lawendowy, cynamonowy oraz herbaciany. Możemy go dodać do kąpieli, rozcieńczony z wodą wsmarować w ciało lub przygotować maść dodatkowo łagodzącą i przyśpieszająca leczenie.

Dodatkowo przydatne mogą wyć zioła oraz napary z mieszanek ziołowych, którymi przemywamy chore miejsca. Najpopularniejsze zioła sprzyjające leczeniu świerzbu to: wrotycz, tymianek, piołun pospolity, tymianek, kminek zwyczajny.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.