Stosując wyciąg z tej rośliny wzmocnisz swoje żyły!

Kasztanowiec to drzewo, które przeważnie sadzi się w parkach jako ozdoba, ma piękne kwiaty, a wszystkie dzieci uwielbiają zbierać jego owoce – kasztany, które jednocześnie są przysmakiem wielu zwierząt leśnych. Jednak co raz częściej wspomina się a także używa owoców, kwiatów czy nawet kory kasztanowca do wyrobów farmaceutycznych i leczniczych, a wszystko dzięki jego niesamowitym właściwościom zdrowotnym.

Właściwości kasztanowca

Kasztanowiec zawiera w sobie związek nazywany escyną, jest to związek należący do grupy saponin czyli związków chemicznych z grupy glikozydów. Związki te zachowują się podobnie do mydeł i mają podobne właściwości, stąd też kasztanowiec używany jest jako naturalny środek piorący. Jednak ważniejszą kwestią jest sama escyna, która wykazuje właściwości rozpuszczające zakrzepy, dotleniania tkanek oraz poprawia i normuje właściwy stan naczyń krwionośnych takich jak ich elastyczność czy napięcie.

Wykorzystanie kasztanowca w przemyśle farmaceutycznym

W przemyśle farmaceutycznym najchętniej wykorzystywana jest kora, kwiaty a także niedojrzałe owoce kasztanowca. Wszystko dlatego, że to w nich jest najwyższa zawartość escyny, która poprawia stan układu krwionośnego, żył i wielu innych funkcji. Przemysł stosuje kasztanowiec jako naturalny produkt apteczny, a jego niewątpliwą zaletą jest sprzedawanie go bez recepty. Zatem każdy, kto cierpi na żylaki może śmiało po niego sięgnąć.

5 powodów dla których warto stosować wyciągi z kasztanowca
  1. Poprawia krążenie krwi w całym organizmie

  2. Przywraca elastyczność i właściwe napięcie żył

  3. Niweluje i zapobiega powstawaniu żylaków

  4. Jest skuteczny w walce z hemoroidami

  5. Działa przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo

Działanie kasztanowca przy żylakach

Chociaż stwierdzenie, że kasztanowiec jest skutecznym lekiem na choroby żył może wydawać się mało interesujące warto zwrócić uwagę na to, że żyły w naszym organizmie są w niezwykle ważne i właściwe dbanie o nie może uchronić nas przed wieloma niebezpiecznymi chorobami jak żylaki, zatory, zakrzepy czy hemoroidy.

Zawarta w kasztanowcu escyna sprawia, że poprawiona zostaje elastyczność żył, ich ściany stają się silniejsze i dużo trudniej o tak zwane powstające zbyt duże przestrzenie w ich przewodach, żyły nie rozpychają się a przez to nie stają się widoczne w formie żylaków. Co więcej escyna ma działanie przeciwzapalne co łagodzi zmiany zachodzące w już powstałych żylakach i pozwala im się zagoić.

Działanie kasztanowca przy słabych naczyniach krwionośnych

Podobnie jak przy żylakach tak przy osłabionych żyłach, których ściany są cienkie escyna pozwala na ponowne odbudowanie ich właściwej grubości, utwardza je i zapobiega nawrotom choroby. Żyły stają się bardziej elastyczne i wytrzymałe a przy tym mniej podatne na wszelkiego rodzaju urazy. Leczenie słabych naczyń krwionośnych jest tym skuteczniejsze z wyciągiem kasztanowca gdyż ma on działanie przeciwzapalne oraz rozpuszcza powstałe już zakrzepy w żyłach.

Uważaj! Jak nie powinno się używać wyciągu z kasztanowca

Pamiętaj, że zawarte w kasztanowcu escyny są środkami leczniczymi i nie wolno ich nadużywać! Miejsca zmienione chorobowo smaruj nie częściej niż 2-4 razy dziennie. Pilnuj aby wyciąg z kasztanowca nie dostał się do rany ani na błony śluzowe. Wyciąg z kasztanowca jest niewskazany dla kobiet w ciąży! Jeżeli chcesz z niego korzystać najpierw skonsultuj się ze swoim lekarzem lub ginekologiem!

Stosowanie wyciągów z kasztanowca – jak poprawnie ich używać

Często można się natknąć na nalewki z kasztanowca, które jakoby miałyby pomóc. Prawda jest jednak taka, że lepiej zdecydować się na produkty apteczne niż alkohol. Dostępne w aptekach kremy można kupić spokojnie bez recepty i stosować według zaleceń na opakowaniu lub poprosić o poradę farmaceutę lub aptekarza. Ważne jest aby wyciąg z kasztanowca nie był stosowany na otwarte rany a także błony śluzowe a jedynie na miejsca okryte nieuszkodzonym naskórkiem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.