Stopa cukrzycowa – objawy i profilaktyka
Stopa cukrzycowa jest schorzeniem dotykającym osoby cierpiące na cukrzycę zarówno pierwszego jak i drugiego typu. Powstaje w przypadku długotrwałego nieleczenia choroby oraz ignorowania jej lub błędnego leczenia. Często ma ba bardzo negatywne skutki, a co gorsza jest ciężka do leczenia – wymaga dużo czasu i poświęcenia przy znikomych efektach. Podstawowym błędem osób cierpiących na tę przypadłość jest ignorowanie problemu oraz niewłaściwe stosowanie się do zaleceń lekarza. Sprawdź co powinieneś wiedzieć o stopie cukrzycowej, jak zapobiegać jej powstawaniu oraz sposobów leczenia jej.
Przyczyny powstawania stopy cukrzycowej
Główną przyczyną powstawania stopy cukrzycowej jest niewłaściwe leczenie lub brak leczenia cukrzycy pierwszego jak też drugiego stopnia. Doprowadza to do wyłączenia się jednego z dwóch lub dwóch naraz istotnych układów, przez co można podzielić owe przyczyny na dwie różne. Pierwszą z nich jest mechanizm zespołu neuropatycznego, oznacza to uszkodzenie nerwów obwodowych przez co zmniejszona zostaje tkliwość i czułość zaatakowanej stopy. W konsekwencji osoba chora nie odczuwa poprawnie bólu z otarć czy odgnieceń co powoduje uszkodzenia mechaniczne a w konsekwencji co raz większe problemy. Drugą przyczyną jest tak zwany zespół niedokrwienny – nieleczona cukrzyca powoduje zwiększenie się lepkości krwi, która chętniej się zbija oraz zmniejszona zostaje przepustowość żył. W konsekwencji tkanki zostają źle odżywione i natlenione spowodowane powolnym odcięciem świeżej krwi. W związku z tym często mogą występować gangreny i inne nieprzyjemne konsekwencje które mogą zakończyć się zgonem lub amputacją nogi.
Pamiętaj! Pielęgnacja stopy cukrzycowej
Nie zapomnij o odpowiedniej pielęgnacji stopy, odpowiednim obuwiu, skarpetach oraz odpowiedniej higieny stopy dzięki czemu załagodzisz objawy tego schorzenia.
Kto narażony jest na stopę cukrzycową
Niestety właściwie każdy, kto choruje na cukrzyce jest osobą, która może zachorować na stopę cukrzycową. Szacuje się jednak, że tylko od 6 do 10% chorych na cukrzycę cierpi na ten rodzaj przypadłości. Aby tego uniknąć konieczna jest odpowiednia profilaktyka i higiena nóg i stóp a przede wszystkim nie zaniedbywanie leczenia samej cukrzycy, czyli głównego powodu stopy cukrzycowej.
Po czym rozpoznać stopę cukrzycową – objawy
W zależności od tego, na który rodzaj stopy cukrzycowej cierpimy, takie również widoczne czy też odczuwalne są jej objawy. Jednak część dla obu jest wspólna są to między innymi: zmniejszona czucie, częste drętwienie, obolała stopa, trudności z chodzeniem, a w skrajnym przypadku nieleczenia wdają się liczne infekcje, które bardzo źle się goją i utrudniają życie, częstym powikłaniem jest również gangrena.
Neuropatyczny zespół stopy cukrzycowej
- tak zwany efekt skarpetek – osłabienie czucia w stopie, który kojarzy sę z uciskającymi skarpetkami
- słabsze odczuwanie bólu i wibracji
- uczucie drętwienia do którego zalicza się: uczucie pieczenia, palenia, mrowienia
- deformacje stopy: zwłaszcza palców i paznokci oraz miejsc, które najczęściej ulegają obtarciom i uszkodzeniom mechanicznym
Niedokrwienny zespół stopy cukrzycowej
- niedotlenienie tkanek objawiające się: zasinieniem, opuchlizną, obrzękiem
- pojawianie się wrzodów
- pęknięcie skóry bez przyczyny przypominające spękaną suchą ziemię
- stwardnienie stopy spowodowane zanikiem tkanek miękkich
- deformacje całej stopy: palców, paznokci, w stanach krytycznych nawet kostki
Skarpety 100% bawełny bezuciskowe
Jak zapobiegać powstawaniu stopy cukrzycowej
Głównym środkiem zapobiegawczym jest odpowiednie leczenie samej cukrzycy oznacza to, że konieczne jest normowanie poziomu cukru we krwi. Kluczową rolę pełni unormowanie poziomu glikemii. Do tego dochodzi odpowiednia pielęgnacja, która polega na stosowaniu nie tylko odpowiednich kosmetyków, unikanie długiego namaczania skóry, ale również stosowanie specjalnie przygotowanego obuwia oraz skarpet, które specjalnie przystosowane zostały do delikatnej stopy cukrzyków. Jest to niezwykle istotne, ponieważ diabetycy cierpią na tak zwane znieczulenie skóry zwłaszcza w okolicy stopy przez które mogą niewłaściwie odczuwać znaczną część bodźców.
Uważaj! Główny powód stopy cukrzycowej
Głównym powodem stopy cukrzycowej jest cukrzyca, dlatego też istotne jest aby przestrzegać zasad jej leczenia i zaleceń lekarza prowadzącego w celu uniknięcia schorzenia.
Leczenie stopy cukrzycowej
Leczenie zależne jest od stopnia zaawansowania choroby. W stadiach niewielkich zmian przede wszystkim stosuje się terapię lekami oraz często insuliną jeżeli nie ma przeciwko temu przeciwwskazań. Konieczne jest unormowanie poziomu glikemii oraz cukru we krwi dzięki czemu obniżona zostaje lepkość i zapobiega się niedotlenieniu tkanek. Kolejnym krokiem zwłaszcza w przypadku leczenia zespołu neuropatycznego konieczne jest odciążanie stopy, w zależności od stopnia zaawansowania możliwe jest stosowanie odpowiedniego obuwia, a z czasem mogą być konieczne kule, a nawet wózek inwalidzki. W przypadku zaawansowanych stadiów rozwoju może być konieczna ingerencja chirurga w celu nacięcia odpowiednich naczyń czy nawet wycięcia tkanek objętych martwicą, aby nie doprowadzić do rozwoju gangreny. Całości często towarzyszy antybiotykoterapia mająca na celu uniknięcie wdania się zakażeń czy też ingerencji bakterii
Skutki nieleczenia stopy cukrzycowej
- wdanie się gangreny suchej lub mokrej
- konieczność ingerencji chirurga w celu drenażu, nacięcia lub wycięcia części tkanek martwych
- amputacja nogi objętej gangreną
Wpływ obuwia na stopę cukrzycową – o czym warto wiedzieć
Jeżeli już cierpisz na stopę cukrzycową nie zwlekaj i zaopatrz się w odpowiednie obuwie dla diabetyków oraz bezuciskowe skarpety, dzięki którym stopa nie będzie doznawała licznych urazów mechanicznych jak obtarcia czy odciski, które sprzyjają wdaniu się bakterii do rany,a zatem do stopy. Odpowiedni dobór obuwia pozwoli na zminimalizowanie konsekwencji oraz objawów stopy cukrzycowej co jest niezwykle ważne w całościowym leczeniu choroby.