Sposoby na rozstępy

Sposoby na rozstępy
5 (100%) 1 vote

Wiele osób ma rozstępy, które szpecą nasze ciało. Są to czerwone, różowe lub białe pasma występujące najczęściej na pośladkach, piersiach, udach czy brzuchu. Wiele kobiet ma rozstępy po ciąży, ponieważ pojawiają się one w wyniku rozciągania skóry. Okazuje się, że większość matek od 60% do 90% zmaga się z tym problemem. Z czasem rozstępy mogą blaknąć i stać się jasne, wręcz białe czy perłowe. Kolejną przyczyną rozstępów jest gwałtowna zmiana masy ciała poprzez schudnięcie lub przytycie. Nie jest to zatem problem jedynie kobiet otyłych lub po ciąży. Dlatego warto jest znać sposoby dzięki którym poradzimy sobie z tym problemem.

Powód powstawania rozstępów

Najczęstszą przyczyną pojawienia się rozstępów są hormony i nadwaga.

Jeśli chodzi o hormony to za rozstępy odpowiada głównie kortyzol, który jest wytwarzany przez nadnercza. Określany jest również hormonem stresu. Podczas zbyt dużego wysiłku fizycznego, nadwagi, bądź ciąży jego poziom w organizmie wzrasta. Jeśli poziom kortyzolu jest zbyt duży dochodzi do upośledzenia komórek produkujących białka, które odpowiadają za nadaniu elastyczności i sprężystości naszej skórze. Niszczone są wówczas włókna kolagenowe, które stają się kruche i słabe. Z czasem pękają i tworzą bruzdy? To są właśnie rozstępy. Jeśli mamy nadwagę są one dodatkowo rozciągane.

W przypadku kobiet rozstępy najczęściej występują na piersiach, brzuchu, udach i pośladkach. U mężczyzn pojawiają się zazwyczaj na obręczy barkowej i w okolicach lędźwiowo-krzyżowej, co spowodowane jest wysiłkiem fizycznym.


Czynnik genetyczny także jest istotny jeśli chodzi o pojawienie się rozstępów.

Jak zapobiegać rozstępom?

  • Kontroluj swoją wagę, zbyt szybkie nabranie kilogramów sprzyja pojawieniu się rozstępów

  • Ćwicz, sport sprawi, że stan Twojej skóry poprawi się.

  • Rozstępom zapobiegają również masaże, które ujędrniają skórę.

  • Odpowiednia dieta wzbogacona w białko

  • Różnego rodzaju specyfiki nawilżające i ujędrniające skórę m.in. witaminy A, E, C, wyciągi sojowe, kwas AHA i związki krzemu. Odpowiednie kremy trzeba wcierać w skórę kolistymi ruchami. Najważniejsza jest systematyczność.

Laserowe leczenie rozstępów

Najczęstszą metodą jest laser. Jest kilka możliwości do wyboru? Mogą to być lasery miedziowe, barwnikowe, bądź CO2. Zabieg przy wykorzystaniu lasera polega na odparowaniu naskórka, który został uszkodzony. Pozostawiona zostaje zdrowa skóra bez szpecących bruzd. Najczęściej do zabiegów stosuje się lasery frakcyjne. Ostatnio popularność zyskują także lasery Fraxel Re: Store oraz Mosaid eCO2. Urządzenia te za pomocą promieniowania wnikają w skórę właściwą. Komórki regenerują się, a w następstwie pojawiają się nowe elastyny i włókna kolagenowe. Rekonwalescencja po takim zabiegu nie jest zbyt długa, ponieważ laser jest bardzo precyzyjny.

Mikroderbrazja kolejnym sposobem na rozstępy

Jeśli prążki na naszym ciele są jeszcze barwy czerwonej, co oznacza, że znajdują się w fazie zapalnej, pomóc może mikrodermabrazja. Zabieg ten regeneruje skórę, pobudza produkcję elastyny i kolagenu oraz pobudza krążenie. Jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Skóra jest złuszczana specjalnym preparatem, który wysysa starte komórki. Jego atutem jest również to, że nie wymaga rekonwalescencji. Skuteczniejszy jest w połączeniu z peelingiem kwasem glikolowym.

Sposób trzeci – mezoterapia

Niektórzy w walce z rozstępami chwalą mezotoeapię. Może być ona przeprowadzona bezigłowo oraz igłowo. Oba te sposoby polegają na tym, że pod skórę dostarczane są koktajle odżywcze pobudzające produkcję kolagenu. Atutem tego zabiegu jest to, że potrzebne skórze substancje są dostarczane do niej bezpośrednio.

Kremy korygujące rozstępy

Domowe sposoby na rozstępy

Warto pamiętać o kilku domowych sposobach walki z rozstępami. Oczywiście to kwestia indywidualna organizmu na jakie sposoby oraz preparaty będzie reagował najlepiej. Dlatego warto jest testować różne sposoby i korzystać też z naturalnych sposobów aby pozbyć się problemu.

Mogą sprzyjać temu ciepłe, regularne kąpiele z dodatkiem soli. Najlepiej jest wykorzystywać sól morską kąpielową dobrej jakości przynajmniej raz lub 2 w tygodniu, kąpiel powinna trwać około 20-45 min. Sól morska jest skuteczna w dbaniu o skórę a zawarte w niej substancje absorbują toksyny i poprawiają jej elastyczność. Kolejnym zastosowaniem soli morskiej jest rozpuszczenie jej w soku morskim i przygotowaniu pasty, która poprawi wygląd skóry oraz zniweluje rozstępy.
Warto też stosować preparaty z aloesem. Możemy wykorzystać zarówno sam aloes do przygotowania maseczek, past, ale również możemy przykładać pokrojone plasterki do skóry. Sok z aloesu poprawia kondycje skórę, elastyczność oraz poprawia regeneracje tkanek.
W pielęgnacji skóry oraz niwelowaniu rozstępów warto dodatkowo stosować olej kokosowy. Działa antyoksydacyjnie, dostarcza skórze niezbędne minerały oraz poprawia jej elastyczność. Powinno się stosować preparaty z olejkiem kokosowym codziennie. Kolejną alternatywą jest masło kakaowe, które nawilża, natłuszcza skórę oraz znacząco wpływa na poprawę elastyczności i ogólnego stanu skóry.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Skóra
Grzybica pochwy

Zamknij