Sok z noni – właściwości lecznicze i zastosowanie

Sok z noni – właściwości lecznicze i zastosowanie
5 (100%) 4 votes

Wiadomym jest, że owoce i warzywa powinny być stałym elementem naszej codziennej diety, gdyż te fantastyczne, naturalne produkty zawierają ogromną ilośc witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowej pracy naszego organizmu.

Spożywanie warzyw i owoców stanowi również istotny aspekt w diecie osób, które marzą o pięknej, wolnej od niedoskonałości sylwetce. Te kolorowe, naturalne smakołyki są często sprzymierzeńcem zdrowia i pomagają uchronić nas przed otyłością.

Noni to owoc Morinda citrifolia. Rośnie dziko w Chinach, Australii, Indiach, Malezji, Afryce, na Karaibach czy w Ameryce Południowej. Jest to zielony krzew bądź drzewo o wysokości od 3 do 7 metrów.  Charakteryzuje się pięknymi intensywnie błyszczącymi zielonymi liśćmi. Gdy Nonia kwitnie, to pojawiają się białe owoce i białe kwiaty. Gdy owoce dojrzewają zmieniają swoją barwę na zieloną, a później żółto-zieloną. Wówczas można je zbierać, bowiem w tym okresie są najbardziej wartościowe. Co ciekawe owoce pojawiają się cały czas, nawet do 14 razy w roku.

Noni – doskonała roślina lecznicza

Owoce noni są doskonale znane w medycynie ludowej. Niegdyś polinezyjscy uzdrowiciele stosowali nie tylko owoce tej rośliny, ale i nasiona, korzeń, korę czy kwiaty. Noni doskonale nadawała się do zwalczenia problemów związanych z układem trawiennym. Pomagała też w problemach skórnych, przy biegunkach, stanach zapalnych, gorączkach czy ułatwiała gojenie się ran.

Nie bez powodu w latach ’90 naukowcy postanowili się bliżej przyjrzeć tej roślinie. Okazało się, że ma ona w sobie ponad 75 bardzo cennych dla zdrowia składników. Niektórzy naukowcy są nawet zdania, iż roślina ta pomaga w leczeniu nowotworów.

Drogocenny sok z noni

Najwięcej korzyści mają soki wyciskane z dojrzałych owoców noni. Kupując taki sok należy sprawdzić, czy pochodzi on z ekologicznych upraw (powinien być oznaczony jako bio) wtedy wiemy, że roślina nie była zanieczyszczona. Wiele soków ma też zbędne dodatki, lepiej, żeby sok był tylko z owoców noni.

Dzięki cudownym właściwościom soku z noni, chcąc cieszyć się dobrym zdrowiem powinniśmy spożywać go codziennie. Jego nietuzinkowy, acz przyjemny zapach i smak sprawią, że z pewnością napój ten przypadnie nam do gustu. Wprowadzenie tego zdrowego elementu zaleca się szczególnie w diecie osób chcących zrzucić kilka kilogramów. Ponadto sok pozyskany z owoców noni może stanowić znakomity zamiennik wysokokalorycznych napojów słodzonych, które zachęcają nas do zakupu ze sklepowych półek.

Jak pić sok?

Zaleca się picie około 25-30 ml z rana, około pół godziny przed śniadaniem. Wtedy najcenniejsze właściwości napoju najlepiej się wchłoną do organizmu. Co ważne – sok powinien być szczelnie zamknięty i trzymany w chłodnym oraz ciemnym miejscu. Ważne, by wypić go przed upływem terminu ważności, z reguły producenci zalecają spożycie soku od 14 do 30 dni otwarciu i warto się do tego stosować.

Warto dodać również, że prowadzając sok noni do swojej codziennej diety powinniśmy postawić na pełne zbilansowanie i urozmaicenie naszego jadłospisu. Rezultaty picia tego znakomitego soku nie będą zadowalające, jeśli nasze posiłki będą obfite w tłuszcze i wysokokaloryczne.

Sok z noni jest produktem, który może pomóc nam w walce o piękną, zdrową sylwetką ale kwestią nadrzędną w tej sytuacji jest chęć i zapał do zmiany swojego stylu życia. Chcąc cieszyć się dobrym zdrowiem i piękną sylwetką powinniśmy unikać tłustych, wysokokalorycznych potraw, a do swojej diety wprowadzić więcej zdrowych warzyw i owoców!

Jakie właściwości ma sok z noni?

Sok z noni to prawdziwa bomba proteinowa.Zawiera również wzmacniające organizm polisacharydy, aminocukry oraz aminokwasy. Sprawia, że zwiększa się też aktywność szyszynki – jest to gruczoł mózgowy, który wytwarza melatonię.  Sok sprawia, iż zwiększa się wytwarzanie gamma-interferonu, dzięki czemu organizm staje się bardziej odporny. Noni sprawia, że zwiększa się również produkcja komórek pamięciowych (komórek T).

Noni może także zapobiec miażdżycy. Dzieje się tak, gdyż zawarte w owocach składniki hamują utlenianie złego cholesterolu. Sok pozwala także na pozbycie się złych bakterii w jamie ustnej, noni może pokonać m.in. paciorkowce.  Niegdyś stosowano go jako płyn, którym płukało się obolałe gardło, gdyż roślina działa także przeciwzapalnie.

Noni – naturalne antidotum na raka?

Choroby nowotworowe są jednymi z najmniej przyjemnych schorzeń, które w swoich skutkach doprowadzają najczęściej do nieodwracalnych zmian w naszym organizmie, a w efekcie i przy braku odpowiedniego leczenia nawet do śmierci chorego.

Coraz częściej mówi się o cudownych właściwościach soku noni, który pomaga walczyć i zapobiegać rozrostowi i powstawaniu komórek nowotworowych. Zanotowano wiele przypadków, w których sok noni był środkiem pomocniczym przy leczeniu nowotworu – chociażby tego, który dotyczy nas, kobiet – nowotworu piersi.

Mimo, że nie wynaleziono jeszcze skutecznego antidotum na raka, lepiej jest przeciwdziałać, niżeli leczyć. Sok wytwarzany z owoców noni powinien być więc elementem naszej codziennej diety, a dzięki swojemu przyjemnemu smakowi bez wątpienia będziemy sięgać po niego z nieukrywaną przyjemnością.

Łącząc przyjemne i smaczne ze zdrowotnym aspektem naszego życia powinniśmy wypijać dziennie szklankę soku z noni. Najlepiej jest zaczynać dzień od takiej dawki pozytywnego smaku i energii – wypicie szklanki soku z noni tuż po przebudzeniu jest gwarantem dobrego samopoczucia przez cały dzień!

Komu noni jest nie wskazane?

Picie soku z noni jest nie wskazane przede wszystkim dzieciom i kobietom w ciąży. Istnieje pogłoska, iż niegdyś niektóre plemiona stosowały owoce noni w celu wywołania poronienia. Nie są to jednak informacje naukowo potwierdzone. Z korzystania z właściwości tej rośliny musza też osoby mające problemy z wątrobą. Jako że roślina zawiera dużo potasu nie powinni po nią sięgać pacjenci z chorobami nerek, zaburzeniami rytmu serca czy hiperkalemią.

Jeśli pojawiają się choroby przewlekłe, to zanim się sięgnie po sok z noni warto skonsultować to z lekarzem, by roślina nie weszła w interakcje z niektórymi medykamentami.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Dieta, Lecznicze i oczyszczające, Przepisy
Sprawdzone przepisy na warzywne koktajle oczyszczające

Zamknij