Soczewki kontaktowe i okulary przeciwsłoneczne – idealna para

Chyba wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest ochrona przed szkodliwym działaniem słońca – choć wielu z nas myśli wtedy przede wszystkim o skórze – należy też chronić oczy. Promieniowanie ultrafioletowe, powszechnie znane jako UV jest niezauważalne dla ludzkiego oka – co nie znaczy, że mniej szkodliwe. Na powierzchnię ziemi docierają przede wszystkim promienie UVA i UVB, które w sposób bezpośredni dotyczą człowieka i to przed nimi musimy się bronić. Mimo że przyjęło się, iż powinniśmy chronić się przed nadmierną ekspozycją na słońce w południe – jest ono tak samo szkodliwe w godzinach 10:00-15:00, czyli praktycznie przez większość dnia. W lecie podobnie jak stosujemy krem z ochroną przed UV na skórę – oczy możemy chronić soczewkami i okularami z odpowiednim filtrem. Takie połączenie gwarantuje większą ochronę.

Nawet bez okularów

Co jest jednak najlepsze? Nawet jeśli akurat nie masz pod ręką okularów przeciwsłonecznych, ale używasz soczewek kontaktowych z filtrem UV – w dalszym ciągu Twoje oczy, a dokładnie rogówka i wnętrze oka, są w jakimś stopniu chronione przed słońcem. Co więcej soczewki kontaktowe wyposażone w filtr UV nie powodują dla Ciebie żadnego ryzyka – pielęgnacja i noszenie są dokładnie tak samo łatwe jak w przypadku pozostałych soczewek.

Przykładami soczewek z filtrem UV są między innymi jednodniowe EyeLove Exclusive 1-Day oraz miesięczne EyeLove Exclusive PRO. Ponadto w taką ochronę przeciwsłoneczną wyposażone są wszystkie soczewki ACUVUE® jak popularne dwutygodniowe ACUVUE OASYS® lub jednodniowe 1-Day ACUVUE® TruEye® oraz większość produktów Cooper Vision.

Pamiętaj, by w przypadku soczewek wielorazowych (dwutygodniowych lub miesięcznych) dbać o poprawną pielęgnację i przechowywanie. Do czyszczenia soczewek miękkich idealne będą płyny EyeLove Comfort i EyeLove Comfort PLUS z hialuronianem sodu, zapewniającym dodatkowe nawilżenie. Sprawdzą się także popularne płyny firmy Alcon – jak np. Opti-Free Replenish, Opti-Free Express lub Opti-Free PureMoist.

Promieniowanie cały rok

Zdaniem specjalistów nasze oczy narażone są na szkodliwe działanie promieniowania UV przez cały czas, niezależnie od tego czy jest zachmurzone niebo, czy słoneczny dzień. Zarówno zimą jak i latem – przez cały rok w jakimś stopniu na powierzchnię ziemi docierają promienie UVA i UVB, które wpływają na nasz wzrok. Wiedziałeś, że promienie odbite od śniegu mogą szkodzić nawet 100 razy bardziej niż te, które padają bezpośrednio? Właśnie dlatego soczewki kontaktowe mogą okazać się doskonałą opcją i powodem, dla którego warto nimi zastąpić dotychczas używane okulary korekcyjne nie tylko w lecie, ale również przez cały rok.

Soczewki kontaktowe i dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne to duet idealny – zapewniają bowiem 100% ochrony oczu. Dopiero razem dają taką gwarancję. Dla jeszcze pełniejszej ochrony, specjaliści polecają stosować kapelusz z dużym rondem, który jeszcze bardziej ograniczy poziom szkodliwego promieniowania docierającego do naszych oczu.

Warto pamiętać o ochronie oczu nie tylko kiedy jedziemy na wakacje – pamiętajmy o naszych oczach cały rok!

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.