Skaza białkowa – przyczyny, objawy, leczenie

Skaza białkowa – przyczyny, objawy, leczenie
5 (100%) 9 votes

Jest to rodzaj alergii na białka znajdujące się w przetworach mlecznych, jajkach, czasem może jednak wystąpić po spożyciu mięsa wieprzowego lub wołowego. Skaza białkowa najczęściej spotykana jest u dzieci do 2 roku życia .Zdarza się, że w przypadku dzieci u których występuje alergia na białko, występują również inne alergię (np. uczulenie na pyłki, roztocza kurzu domowego. Dlatego należy uważać na wszelkie bardziej uczulające produkty (np. cytrusy, ryba, truskawki, orzechy, miód, wołowina czy wieprzowina). Zdecydowanie częściej uczulone bywają dzieci rodziców-alergików, ale w rodzinach, w których alergie nie występują również ujawnia się to schorzenie, wtedy mówimy o wpływie cywilizacyjnym – zanieczyszczenie środowiska, duża ilość substancji chemicznych w środowisku.

Objawy skazy białkowej:

 1. Wysypka: pojawiają się drobne, czerwone krostki bądź rumiane błyszczące plamy, najczęściej pojawiają się za uszami, na policzkach, a przy silnym uczuleniu na szyji, tułowiu, rękach i nogach.
 2. Infekcje : często występujący kaszel, katar, trudności z oddychaniem, duszności ,sapka ,nieżyt gardła, świsty w klatce piersiowej, nieżyt oskrzeli, stany podgorączkowe, zapalenie ucha
 3. Atopowe zapalenie skóry : objawy to zaczerwienienie, swędzenie i suchość skóry, pojawia się na policzkach, rączkach o przedramionach, przypominają błyszczące plamy, na których pojawiają się czerwone grudki wypełnione płynem, który sączy się w przypadku rozdrapania przez dziecko, przez co narażają dzieci na zakażenie bakteryjne. Zdarza się, że atopowemu zapaleniu skóry towarzyszy łuszczenie się skóry głowy przypominające łupież.
 4. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego : kolki, wymioty, ulewanie, zaparcia lub biegunki

Na czym polega skaza białkowa?

Organizm dziecka nie potrafi rozbijać w całości białka na aminokwasy, przyjmowane białko uznaje wtedy za zbyteczne i nie jest w stanie go spożytkować w całości, dlatego właśnie występuje reakcja alergiczna

Leczenie skazy białkowej

Jeśli stwierdzona została skaza białkowa u dziecka należy wnikliwie obserwować  dziecko oraz wyeliminować  z diety karmiącej mamy lub z diety dziecka produkty, które mogą wywoływać alergię. Dobrą metodą jest prowadzenie dziennika przez mamę jakie produkty spożywa, łatwiej będzie stwierdzić co uczula dziecko. Większość alergii występuje u dzieci przez produkty :

 • Jaja
 • Mleko
 • Orzechy
 • Soja i pszenica
 • Ryby i skorupiaki
 • Zboża

Nieleczona skaza białkowa może doprowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Zazwyczaj nie wymaga stosowania leków, ale opiera się na odpowiedniej diecie.  Dlatego dieta dziecka, u którego wystąpiła powinna być monitorowana przez rodzica, wprowadzanie nowych produktów powinno przebiegać powoli i wnikliwie. Nazywamy to dietą eliminacyjną. Należy jednak pamiętać, że eliminując z diety pewne produkty możemy narazić dziecko na brak pewnych witamin czy wartości odżywczych, dlatego też powinniśmy podawać dziecku zamiennie inne produkty (np. zamiast cytrusów inne owoce).W przypadku ciężkiej postaci alergii , należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zapewne przepisze leki przeciwhistaminowe lub leki z epinefryną.

Jeśli zmiany skórne są wyjątkowo nasilone, wówczas lekarz może zdecydować o podaniu kortykosteroidów, które mają działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne.


Emolienty na wysypkę i atopowe zapalenie skóry

Skóra, na której pojawiła się wsypka czy czerwone błyszczące plamy wymaga specjalnej pielęgnacji. Należy pamiętać o nie przegrzewaniu dziecka, gdyż wysypka nasila się przy wyższej temperaturze ciała, a ubranka powinny być prane w specjalnym proszku dla dzieci. Przestrzegając tych zasad wysypka nie powinna się nasilać. Jeśli wysypka nadal występuje w aptece bez recepty możemy dostać właśnie emolienty przeznaczone do pielęgnacji. Mają za zadanie usunąć stan zapalny jeśli taki wystąpił, zmniejszyć dolegliwości oraz naprawić uszkodzoną barierę naskórkową. Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry to występują trzy przebiegi schorzenia :

 1. Łagodny
 2. Umiarkowany
 3. Ciężki

W zależności od przebiegu schorzenia dobieramy leczenie najlepiej w stałej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Głównym objawem skazy białkowej  jest wcześniej wspomniane atopowe zapalenie skóry. Przez co skóra dziecka staje się sucha, dlatego należy unikać, środków myjących z detergentami, kosmetyków z alkoholem ,rozpuszczalników itp. To właśnie emolienty przeznaczone są do zwalczania suchości. Natłuszczają i nawilżają skórę pozostawiając na niej warstwę ochronną. Występują w postaci maści, płynów, olejków, żeli do mycia oraz kremów.  Dlatego w trakcie występowania wysypki czy atopowego zapalenia skóry dziecka należy używać emolientów. Jeśli przebieg schorzenia jest ciężki i nasilony, wówczas lekarz decyduje o podaniu maści sterydowej lub leków przeciwhistaminowych.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Dziecko, Strefa Mamy
Jak radzić sobie z nudnościami i wymiotami w czasie ciąży?

Zamknij