Serotonina czyli hormon szczęścia – objawy niedoboru

Serotonina, potocznie mówi się o niej, że jest hormonem szczęścia. Przez całe życie jej poziom zmienia się i waha, co może być przyczyną obniżonego nastroju, a nawet skłonności depresyjnych. Co ciekawe, najwyższy poziom serotoniny mają małe dzieci, w okresie dojrzewania poziom ten w naturalny sposób obniża się, zaś w trzeciej dekadzie życia w równie naturalny sposób poziom podwyższa się ponownie. Mimo to stres może wpływać bardzo negatywnie na naszą psychikę i obniżać, a wręcz „zużywać” duże ilości serotoniny, stąd trudniej o dobry nastrój, co więc zrobić aby utrzymać wysoki poziom tego hormonu?

Skąd się bierze serotonina

Serotonina produkowana jest w naszym organizmie między innymi w błonach śluzowych jelit, w szyszynce, a także w trombocytach. Jednak do jej produkcji niezbędny jest tryptofan pozyskiwany z naszych posiłków. Kiedy znajdzie się w naszym organizmie zostaje on przetworzony na drodze przemian enzymatycznych, a więc poczujemy przypływ szczęścia. Oprócz tego silnie pobudzającą czynnością do produkcji serotoniny są kontakty seksualne, które również powodują wzrost endorfin również odpowiedzialnych za uczucie szczęścia.

Do czego niezbędna jest serotonina

Serotonina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak nie pod względem stricte fizjologicznym. Z niedoborami serotoniny możemy żyć, jednak będzie to przykre i niesatysfakcjonujące życie.

Oprócz tego serotonina jest jednym ze składników naszego ciała, która wpływa na ogólną poprawę stanu naszego organizmu. Chociaż skutki jej działania mogą wydawać się niewielkie, to w ogólnym rozrachunku mogą wiele zmienić. Dzięki właściwemu stężeniu serotoniny pobudza ona pracę naszego układu pokarmowego, a dokładnie pracę jelita cienkiego, dzięki czemu nasz metabolizm nieco wzrasta, ale również pobudza to w naturalny sposób nasz cały organizm do pracy, do życia.

Po czym poznać, że brakuje nam hormonu szczęścia

Niedobory serotoniny mogą przypominać wiele innych schorzeń, jak na przykład zaburzenie prawidłowej pracy tarczycy. Jeśli jednak wiesz, że wszystko z Twoją tarczycą jest dobrze, to pora zacząć zastanawiać się nad tym, czy faktycznie nie brakuje hormonu szczęścia, jakim jest serotonina. Najczęstszymi i najbardziej uprzykrzającymi życie objawami jest spadek aktywności, kiedy ciężko się podnieść, na nic nie ma się ochoty i zaczynami wątpić we własne możliwości. Co gorsza, długie niedobory serotoniny mogą skutkować nawet stanami lękowymi i depresyjnymi. Jeśli więc ciężko Ci zapanować nad jakimiś lękami czy fobiami, a może nie radzisz sobie ze stresem i ciężko Ci się do tego przyznać, to mogą być objawy niskiego poziomu hormonu szczęścia.

Zwiększony apetyt na słodycze

Co więcej aby wyrównać poziom serotoniny nasz organizm ma ochotę na słodycze. Wszystko dlatego, że zwiększony poziom insuliny we krwi pomaga transportować serotoninę. Stąd częstsza ochota na słodycze lub objadanie się. To znak naszego organizmu, że potrzebuje pomocy w transporcie a więc przy niedoborze tego hormonu. Niestety skutkiem tego jest szybkie przybieranie na wadze, co często może wiązać się z cukrzycą i innymi poważnymi problemami na tle nadwagi. Lekarze polecają w takich sytuacjach zastąpić cukry ze słodyczy cukrami bardziej złożonymi, które dłużej pozostają w organizmie i utrzymują równy poziom serotoniny. Takimi produktami jest na przykład makaron czy muesli.

Jak leczyć niedobory serotoniny

Wszystko zależy od stopnia problemu, czyli na jak duży niedobór serotoniny cierpimy. Co za tym idzie wszystko zależy od tego na jakim podłożu nasze niedobory są. Czasem zdarza się, że nasz tryb życia negatywnie wpływa na poprawną ilość produkowanej serotoniny. Niejednokrotnie jednak jeżeli osoby mają skłonność do depresji i stanów schizofrenicznych może to oznaczać, że problem jest znacznie poważniejszy – mogą to być problemy z właściwą pracą szyszynki i innych części mózgu.

Leki

Jeżeli zauważyliśmy u siebie wiele problemów, które utrzymują się latami jak stany depresyjne, stałe obniżenie nastroju, problemy z wykrzesaniem z siebie jakichkolwiek emocji jak złość, szczęście, euforia, a widzimy głównie równy poziom niezadowolenia, to może to świadczyć o tym, że niektóre organy w mózgu nie pracują prawidłowo. W tym szyszynka odpowiedzialna za podstawową produkcję serotoniny w organizmu. W takich sytuacjach należy udać się do lekarza, najlepiej psychologa lub psychiatry, który tak jak każdy inny lekarz przypisze leki na to, aby nasz mózg działał prawidłowo. Nie ma w tym nic złego, jest to takie samo zaburzenie jak zaburzenia pracy nerek, jelit czy tarczycy. Jednocześnie jest to najpoważniejszy problem związany z niedoborami serotoniny w organizmie.

Ruch i właściwa dieta

Ruch i właściwa dieta, pod którą rozumiemy złożone węglowodany (czyli nie te pozyskiwane ze słodyczy) i jak najmniejsze ilości tłuszczu pozwolą na pobudzenie naszego organizmu, a także zwiększoną produkcję serotoniny. Produktami, które sprzyjają podwyższeniu poziomu hormonu są przede wszystkim banany, ale także brązowy ryż, makarony, muesli, produkty zbożowe z dużą ilością ziaren.

Słońce

Często mówi się również, że za niedobory może być odpowiedzialny brak słońca, co potwierdza się w badaniach społecznych, gdzie osoby żyjące w mniej naświetlonych miejscach świata częściej cierpią na niedobory serotoniny, a także częściej cierpią na depresje i stany obniżenia samopoczucia. Zatem warto od czasu do czasu wystawić się na słońce i świeże powietrze, wspomoże to nie tylko produkcję hormonu szczęścia, ale również witaminy szczęścia – witaminy D!

Aktywność seksualna

Coś o czym rzadko się wspomina, ze względu na niekonwencjonalny sposób leczenia niedoboru. Mimo wszystko aktywność seksualna z osobą, z którą pozostajemy w bliskich relacjach, a także uczucie zakochania podnosi poziom zarówno serotoniny jak i endorfin. W związku z tym nie tylko stosunek seksualny, ale również namiętne pocałunki podniosą poziom hormonów szczęścia, nawet o 200%!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.