Sauna – miejsce relaksu i oczyszczenia organizmu

Sauna jest bardzo popularna w krajach skandynawskich, przede wszystkim w Finlandii i Szwecji. Najprościej rzecz ujmując jest to pomieszczenie dla kilku osób, w którym panuje wysoka temperatura i w zależności od rodzaju sauny – wysoka lub niska temperatura. Wizyta w takim pomieszczeniu trwa od kilku do kilkunastu minut i wpływa pozytywnie m.in. na krążenie. Chodzenie do sauny ma wiele zalet, dlatego specjaliści rekomendują takie sesje w celach poprawy zdrowotności.

Geneza powstania sauny

Jak się okazuje, już w erze kamienia zażywano kąpieli w gorącym powietrzu. Sesje odbywały się w chatach z gliny, albo w specjalnie przygotowanych dołach. Ówczesne sauny nazywano ”łaźniami pocącego się kamienia”, dlatego, że podstawę sany wykładano kamieniami, które następnie podpalano i polewano wodą. Wzmianki o zdrowotnych sesjach znajdują się już w pismach Azteków, Eskimosów, ludności Japonii i Korei. W Finlandii moda na sauny rozpowszechniła się około 2000 lat temu. Pierwsze pomieszczenia parowe budowano z kamienia i okładano skórami. Później zaczęto konstruować sauny z drewna. Z zapisków Indian wynika, że dla uzyskania aromatu, na rozgrzane kamienie kładziono zioła. Obecnie polewa się je wodą z dodatkiem olejków eterycznych.

Najpopularniejsze rodzaje sauny

Najpopularniejszymi typami saun są te klasyczne, gdzie temperatura sięga 100 st. C. W takich warunkach temperatura ciała wzrasta o 1 stopień i powoduje, że organizm tworzy znaczną ilość krwinek odpornościowych. Dzięki nim niwelowane są wszystkie bakterie i wirusy, dlatego po sesji saunowej uczestnicy czują się rześko. Innym typem pomieszczenia jest biosauna, w której panuje temperatura 50-60 st. C, a wilgotność jest wyższa niż w wersji tradycyjnej. Biosauna działa łagodniej na organizm i sprawia, że ciało poci się szybciej. Bardzo często, w biosaunach zamontowane są specjalne lampy, które co kilka chwil zmieniają kolor. Taki zabieg jest połączeniem terapii świetlnej i sesji saunowej. W łaźni parowej natomiast, panuje temperatura o wysokości – 40-50 st. C, a wilgotność osiąga 100 procent. W takich warunkach ciało poci się natychmiast, praktycznie bez wysiłku. Sesje saunowe posiadają wiele zalet, dlatego nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na zamontowanie takiego pomieszczenia w domu, albo ogrodzie. Obecnie wiele gotowych modeli dostępnych jest na: homegarden.com.pl. Instalacja takiej sauny nie jest skomplikowana i trwa około godziny. Przy wyborze wyposażenia warto postawić na wysoką jakość produktów, która gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.

Jak wygląda sesja saunowa?

Przed zabiegiem należy dokładnie wytrzeć ciało ręcznikiem. Następnie po kilku lub kilkunastominutowej wizycie w pomieszczeniu najlepiej wyjść na świeże powietrze. Później należy wziąć zimny i gorący prysznic. Po całym zabiegu warto odpocząć około 20-30 minut, by organizm powrócił do normalnego stanu. Wizyty w saunie poprawiają nie tylko stan zdrowia, ale również samopoczucie. Takie seanse nie są wskazane jednak osobom chorym na serce i kobietom w ciąży. Jeśli ktoś korzysta z solarium, warto udać się na wizytę po zabiegu w saunie, wówczas pory są rozszerzone i efektywnie przyjmują opaleniznę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.