Rozszerzone pory skóry. Czym są i jakie zabiegi kosmetyczne na nie stosować?

Małe, często zanieczyszczone poczerniałą treścią dziurki. Odnajdziesz je na nosie, brodzie, policzkach, a czasem i na klatce piersiowej lub plecach. O czym mowa? Chodzi oczywiście o rozszerzone pory skóry. Nie da się ich usunąć, jak głoszą niektóre portale kosmetyczne. Można je jednak zwęzić, a co ważniejsze – koniecznie trzeba oczyścić. Jak to zrobić? I co o rozszerzonych porach wiedzieć powinnaś?

Czy każdy ma rozszerzone pory?

Wyjaśnijmy sobie jedno: każdy, czy tego chce, czy nie, ma na skórze pory. Są one jej integralną częścią, służącą do oddychania, termoregulacji i usuwania toksyn z organizmu, czyli prawidłowego funkcjonowania cery. A co z rozszerzonymi porami? Ich wielkość zależy od kilku czynników: typu skóry (im grubsza i tłustsza, tym pory są większe), rodzaju pielęgnacji i stosowanych kosmetyków, przebytych chorób, nadprodukcji sebum i nieprawidłowego złuszczania się naskórka.

Pielęgnacja cery z rozszerzonymi porami

Na początku musisz zdać sobie sprawę z tego, że jeden zabieg lub kosmetyk nie poradzi sobie z rozszerzonymi porami. To po pierwsze. Po drugie sprawdź, w jakiej kondycji jest twoja skóra. Dopiero teraz możesz rozpocząć pielęgnację skóry z rozszerzonymi porami. Zastosuj się do następujących zasad:

  1. Oczyszczanie płynem micelarnym, mleczkiem, płynem dwufazowym lub innym skutecznym produktem, który dokładnie usunie makijaż i zanieczyszczenia z buzi. Całkiem nieźle sprawdzą się także pianki i żele, które dodatkowo zawierają kwasy w niskich stężeniach. Wszystkie kosmetyki z zawartością olejków z miejsca odstaw w kąt.
  2. Płyny złuszczające na pewno będą nowością w twoim kosmetycznym zestawie do pielęgnacji cery z rozszerzonymi porami. Stosuj je wieczorem na te części twarzy, na których jest najwięcej niedoskonałości. Wypróbuj zwłaszcza te produkty, które zawierają kwas salicylowy, glikolowy, mlekowy lub azelainowy.
  3. Peelingi – te znasz od lat i zapewne często je stosujesz. Jeżeli zmagasz się z rozszerzonymi porami, to stosuj je dwa razy w tygodniu. Produkt usunie zalegającą w porach treść, wygładzi niedoskonałości i pomoże lepiej zadbać o skórę.
  4. Specjalistyczne kosmetyki również ci się przydadzą. Chodzi tu o takie preparaty, dzięki którym uregulujesz nadmiar sebum oraz zmatowisz, oczyścisz i złuszczysz skórę. Królem pielęgnacji cery z rozszerzonymi porami jest serum do twarzy z retinolem.

Rozszerzone pory – pomocne zabiegi

Zabiegami, które zmniejszą widoczność porów skóry, są między innymi:

  • peeling kawitacyjny – delikatnie oczyszcza cerę, ma działanie złuszczające i antybakteryjne, można używać go na skórze naczyniowej i wrażliwej;
  • mikrodermabrazja diamentowa i korundowa – złuszcza martwe komórki naskórka i oczyszcza rozszerzone pory. Do zabiegu stosuje się urządzenie wyposażone w specjalną końcówkę, której wielkość dobiera się do rodzaju skóry. Mikrodermabrazja usuwa zaskórniki i martwy naskórek, rozjaśnia skórę i spłyca zmarszczki;
  • oksybrazja – to rodzaj peelingu usuwający zanieczyszczenia za pomocą tlenu. Jest idealny dla cery wrażliwej, bo nie powoduje podrażnień i czerwonych plamek na skórze. Poradzi sobie z zaskórnikami, martwymi komórkami naskórka i nadmiarem sebum;
  • peelingi chemiczne – do kondycji, rodzaju i problemu skóry dobiera się substancję złuszczającą (kwasy AHA, BHA lub PHA) o odpowiednio wysokim stężeniu. Taki zabieg rozjaśnia przebarwienia, spłyca zmarszczki, oczyszcza i usuwa martwe komórki skóry. Peelingi chemiczne przeprowadza się w okresie jesiennym i zimowym, bo niektóre kwasy mają działanie fotouczulające;
  • laseroterapia – jeden z zabiegów, który ma mocniejsze działanie i daje prawie natychmiastowe efekty. Zabiegi z zastosowaniem laserów zazwyczaj są bolesne i należy w ich trakcie zastosować miejscowe znieczulenie. Aby uzyskać zadowalające efekty, laseroterapia powinna składać się z kilku zabiegów powtarzanych co trzy lub cztery tygodnie;
  • cosmelan – zabieg przeprowadzany pod ścisłą kontrolą lekarza. Rewelacyjnie rozjaśnia przebarwienia, reguluje pracę gruczołów łojowych oraz zmniejsza widoczność i rozmiar porów skóry.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.