Ból to doznanie, z którym stykamy się od najmłodszych lat. I choć walczymy z nim na różne sposoby, to nie zapominajmy o jego funkcji informująco-obronnej o zagrażającym uszkodzeniu tkanek. Istnieją co prawda przypadki osób całkowicie bądź częściowo znieczulonych na bodźce, ale są oni prawdziwą rzadkością opisywaną w kategoriach anomalii. Osoby, które nie czują bólu mogą nawet nie wiedzieć kiedy oddać mocz, bo nie doznają parcia na pęcherz. Dziś jednak zajmiemy się radzeniem z dolegliwościami u większości osób, bo żywimy przekonanie, że wszystkie rodzaje bólu możesz pokonać.
Rodzaje leków przeciwbólowych
Ból należy zwalczać, ponieważ jego odczuwanie wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie, utrudnia funkcjonowanie a nawet może spowodować trwałe zmiany w układzie nerwowym. Nieleczony ból może przejść w zespół bólowy jeszcze trudniejszy w terapii. Jeśli zastanawiasz się jaki składnik przeciwbólowy będzie odpowiedni w poszczególnych rodzajach bólu zapraszamy do zapoznania się z poniższym wykazem najpopularniejszych substancji czynnych dostępnych bez recepty.
Łagodny paracetamol dla całej rodziny
Paracetamol jest uznawany za najbezpieczniejszy a zarazem najsłabszy lek na ból. Jego małe dawki będą odpowiednie dla dzieci lub osób o niskim progu bólowym. Jego skuteczność polega na zmniejszeniu substancji aktywujących receptory bólu w głowie i mięśniach. Jego działanie rozpoczyna się mniej więcej po upływie pół godziny od zażycia. Efekt utrzymuje się kilka godzin. Nie tylko hamuje ból, ale działa przeciwgorączkowo. Nie posiada za to właściwości przeciwzapalnych. W połączeniu z kodeiną i kofeiną podwyższających ciśnienie paracetamol przyniesie pewniejszy efekt terapeutyczny. Można go przyjmować w bólach na tle nerwowym, bólach zęba, migrenach. Paracetamol jest najlepszym wyjściem dla osób z wrzodami żołądka, ponieważ nie podrażnia śluzówki i nie wpływa znacząco na układ krzepnięcia. Może być stosowany już u dzieci powyżej 3 roku życia, chyba że w ulotce zostało podane inaczej.
Nieco silniejsze działanie wykazują preparaty złożone czyli te łączące kilka substancji aktywnych w jednej tabletce. Takie postępowanie jest typowe dla leków na grypę, które mają za zadanie zwalczyć kilka różnych objawów choroby jednocześnie. Popularne połączenie to paracetamol z ibuprofenem.
Naproksen na uciążliwy ból
Naproksen to składnik o wydłużonym działaniu, dlatego warto go przyjmować w przypadku nasilonego i długotrwałego bólu, np. w miesiączce, bólu zęba czy w skręceniu kostki. NLPZ naproksen znosi ból oraz infekcje, dlatego nadaje się także do stosowania w przeziębieniu i grypie. Jego działanie utrzymuje się nawet do 12 godzin. Lek jest bezpieczny jeśli zażywamy go zgodnie z zaleceniami. Przeciwwskazania do jego stosowania to wrzody żołądka oraz uczulenie na kwas acetylosalicylowy, który jest bardzo często występującym rodzajem nadwrażliwości. Naproksen działa podobnie jak paracetamol, ale robi to jeszcze skuteczniej, dlatego porównuje się go głównie do ibuprofenu.
Naproxen o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym
Ibuprofen – bezpieczny i skuteczny
Ibuprofen jest lekiem z tzw. średniej półki, ponieważ działa silnie przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, ale oprócz tego jest stosunkowo bezpieczny. On także może występować z innymi składnikami, a wtedy będzie jeszcze skuteczniejszy. Sposób działania leku jest nieco inny, ponieważ hamuje aktywność enzymów wpływających na hormony tkankowe, a więc reaguje na jeszcze głębszym poziomie niż paracetamol. Działa już po upływie pół godziny i przez kilka godzin. Jest całkowicie wydalany z moczem po upływie doby. Nie jest tak bezpieczny dla żołądka jak paracetamol, dlatego należy przyjmować go w rzeczywistej potrzebie. Leku powinny unikać osoby z nadciśnieniem i zaburzeniami krążenia. Nie podawać dzieciom do 12 roku życia i osobom starszym ze względu na większe ryzyko powikłań. Nigdy nie łącz ibuprofenu z aspiryną czyli kwasem acetylosalicylowym, ponieważ działanie leków wzajemnie się osłabia i wyklucza.
Podsumowanie czyli co wybrać?
Dzięki połączeniu kilku składników preparat złożony okazuje się być dużo skuteczniejszy niż pojedynczy składnik. Jednak dobierając poszczególne z nich miejmy na uwadze, że nie wszystkie ze sobą współpracują. Choć niesteroidowe leki przeciwzapalne są dostępne bez recepty, nie oznacza to, że nie niosą skutków ubocznych groźnych dla zdrowia. Wszystkie rodzaje bólu możesz pokonać stosując ibuprofen, paracetamol lub naproksen. Nie każdemu pomagają w takim samym stopniu, dlatego warto szukać tego najlepszego dla siebie. A ty jaki lek wybierasz na przysłowiowy ból głowy?