Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest reumatyzm, jak się objawia i skąd się bierze? Okazuje się, że aż 100 jednostek chorobowych, które dotyczą nie tylko stawów, ale całego układu ruchu, określane jest właśnie jako reumatyzm. Owe jednostki chorobowe dzielimy na dwie grupy. W pierwszej znajdują się te, które związane są ze starzeniem się tkanek (np. osteoporoza czy zwyrodnienie stawów), w drugiej te, które nie są związane z wiekiem (m.in. zaburzenia metaboliczne czy reumatoidalne zapalenie stawów).

Niestety reumatyzm jest chorobą, z której nie można się całkowicie wyleczyć. Odpowiednie kuracje pozwolą jednak na normalne funkcjonowanie. Charakterystyczną cechą reumatyzmu jest jego bolesny przebieg. Niestety leczenie są również dość kosztowne, a rokowania niekoniecznie zadowalające. Dlatego dużo lepiej jest zapobiegać tej chorobie, niż ją później leczyć. Warto wiedzieć, iż zaawansowane stadium tej choroby może przyczynić się do upośledzenia sprawności fizycznej.

Za zapalenie stawów i tkanej odpowiedzialne są mediatory zapalenia, czyli histamina i prostaglandyna. Substancje te są produkowane przez komórki zapalenia: płytki krwi, limfocyty, granulocyty, makrofagi i komórki tuczne.

W ostatnich latach znacząco zmieniło się samo podejście do reumatyzmu. Także leczenie wygląda dziś zupełnie inaczej. Kiedyś skupiano się jedynie na zwalczaniu dolegliwości związanych z chorobą: bólu stawów oraz zapalenia i ograniczenia ruchów w stawach. Preparaty, które były dawniej przepisywane miały wiele skutków ubocznych, szczególnie dla przewodu pokarmowego. Dlatego początkowo dawano słabsze, a dopiero z czasem silniejsze leki (tzw. piramida terapeutyczna).

Przyczyny reumatyzmu

Ta uciążliwa choroba tkanki łącznej dotyczy szczególnie dorosłych ale jest również coraz częstszą przypadłością wśród dzieci. Przyczyną ten uciążliwej choroby są zazwyczaj predyspozycje genetyczne, które można powiedzieć, że „skazują” nas na wystąpienie tego niebezpiecznego schorzenia.

Inną z przyczyn reumatyzmu mogą być poważne procesy nowotworowe, toczące się w obrębie naszego organizmu. Dlatego też reumatyzm jest częstą przypadłością wśród najmłodszych z nas, a szczególnie tych borykających się z odmianami nowotworów, jakimi są uciążliwe szpiczaki czy chłoniaki.

Reumatyzm jest chorobą, która spowodowana może być ponadto poważnymi zaburzeniami immunologicznymi. Zaburzenia te są ściśle powiązane z nieprawidłową pracą naszego układu odpornościowego. Zdarza się również często, że wskutek problemów na tle immunologicznym dopadają nas inne, równie niebezpieczne choroby!

Objawy reumatyzmu    

Głównym objawem związanym z przewlekłym zapaleniem stawów jest ich silny ból. Zdarza się, że utrudnia on normalne funkcjonowanie, Osoby chore są zmęczone, niewyspane i rozdrażnione. To z kolei może stać się powodem pojawieniu się stawów depresyjnych.

Jednym z podstawowych objawów reumatyzmu jest obrzęk i silny ból lokalizujący się w miejscu zmian reumatycznych. Dolegliwości bólowe są zazwyczaj bardzo silne, a wskutek występującego obrzęku dojść może do ograniczenia ruchomości w stawach.

Faktem jest, że postępujące obrzęki stawów bywają często zmianami nieodwracalnymi i w rezultacie prowadzą do deformacji stawu. Zdarza się tak najczęściej w przypadku niebezpiecznej choroby stawów, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Ból w stawach, który odczuwamy wskutek choroby reumatologicznej nie jest nigdy jednakowy. U niektórych może obejmować zaledwie jeden staw, a jeszcze u innych być bolesną przypadłością, która dotyka kilka stawów jednocześnie!

Osoby cierpiące na reumatyzm często uskarżają się na silne dolegliwości bólowe, które ujawniają się zazwyczaj wskutek niskiego ciśnienia, czy deszczowej pogody. Prawdą jest, że osoby cierpiące na tą uciążliwą chorobę stawów mogą odczuwać intensywniejszy ból podczas deszczowej aury, choć potwierdzenia tej tezy nie dowodzą żadne badania.

Reumatyzm postępuje bardzo szybko. Choroba ta doprowadza do nieodwracalnych zmian w stawach. Może również zaatakować inne narządy m.in. układ nerwowy, nerki, serce i płuca.

Diagnostyka reumatyzmu

Choroba reumatyczna jest schorzeniem, które dotyka w szczególności osób starszych, a dokładna obserwacja zmian bólowych, oraz tych gołym okiem, pojawiających się na naszej skórze pozwala wykluczyć tudzież potwierdzić tą uciążliwą chorobę.

Warto jednak pamiętać, że najbardziej wiarygodne potwierdzenie tego schorzenia możemy uzyskać poprzez wykonanie dokładnych badań. Tymi, o których nie powinniśmy zapomnieć są dość szczegółowe badania laboratoryjne, które obejmują klasyczną morfologię krwi i OB, badanie stężenia białek ostrej fazy, oraz ilość erytrocytów.

Warto wspomnieć również o tym, że mniej popularnym sposobem diagnostyki reumatyzmu są badania RTG, pomagające ustalić miejsca zmian oraz ukazać spustoszenie, jakie spowodowały w obrębie tkanek okołostawowych.

Przy podejrzeniu, jakoby przyczyną choroby reumatycznej były zmiany nowotworowe popularne jest również biopsji – badania polegające na wycinku fragmentu danego elementu ciała, dzięki któremu wykluczyć będziemy mogli reumatyzm spowodowany nowotworem.

Leczenie reumatyzmu

Reumatyzmu nie da się całkowicie wyleczyć. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza choroby, która pozwoli powstrzymać jej rozwój. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które modyfikują przebieg choroby. Niektórzy lekarze podejmują chwalone, aczkolwiek kosztowne leczenie biologiczne.

Odpowiednio dobrane leki zmniejszają wytwarzanie mediatorów zapalenia, czyli substancji odpowiedzialnej za wywołanie tej choroby. Bardzo istotna jest rehabilitacja ruchowa. Specjalnie opracowany układ ćwiczeń zapobiega powstawaniu kolejnym zniekształceniom i rozwojowi choroby. Ruch korzystanie wpływa na chrząstkę stawową i wytwarzanie specjalnego płynu przez błonę maziową ? płyn ten zmniejsza tarcie między poszczególnymi elementami stawu. Dlatego lekarze zalecają swoim pacjentom masaże, elektroterapię, magnetoterapię, aktywność fizyczną oraz leczenie ciepłem i zimnem. Zalecana jest też aktywność fizyczna.

Współcześnie choremu podaje się leki cytostatyczne. Są one bardzo silne, blokują podziały komórkowe i mogą całkowicie zahamować postęp choroby. Jeśli choroba jest już bardzo rozwinięta niezbędne jest leczenie biologiczne. Leki te wiążą białe ciałka krwi, które rozwijają się w sposób niekontrolowany. Leczenie powoduje, że białe krwinki stają się biologiczne nieaktywne. Jeśli tak się stanie choroba jest zatrzymana.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.