Rehabilitacja poprzez jonoforezę – zabieg leczący nadpotliwość stóp. Zalety jonoforezy i przeciwwskazania.

Rehabilitacja poprzez jonoforezę – zabieg leczący nadpotliwość stóp. Zalety jonoforezy i przeciwwskazania.
5 (100%) 6 votes

Czym jest jonoforeza?

Jonoforeza to sposób rehabilitacji poprzez zabieg, który polega na zastosowaniu substancji aktywnych wprowadzanych do organizmu, a w zasadzie do górnych warstw skóry za pomocą oddziaływania pola elektrycznego. Do przeprowadzenia zabiegu stosowany jest prąd stały, czyli z ogniwa galwanicznego. Jonoforeza należy do dziedziny elektrolecznictwa. Pierwszy raz wykorzystywano techniki związane z prądem do leczenia już w XVIII wieku. Metoda jonoforezy opiera się na założeniu, że określone substancje reagują w konkretny sposób na poszczególne bodźce.

Jak przebiega zabieg jonoforezy?

Do wykonania zabiegu fizjoterapeuta musi się odpowiednio przygotować: zabieg musi być wykonywany w rękawiczkach. Po zabiegu należy przetrzeć  skórę pacjenta alkoholem w celu oczyszczenia jej. Po zabiegu pacjent musi przez godzinę odpoczywać pod obserwacją terapeuty. Jeśli zauważy się skutki uboczne należy niezwłocznie przerwać zabieg. Dodatkowo należy przestrzegać zasad związanych z obchodzeniem się z prądem elektrycznym.

Przebieg jonoforezy zostanie opisany na przykładzie jonoforezy z histaminą.  Taki zabieg wykonuje się pod nadzorem lekarza.  Ale zanim to nastąpi, wykonuje się próbę uczuleniową, która polega na wprowadzeniu na skórę przedramienia  1 mg roztworu z histaminą przez 1 minutę zachowując natężenie prądu równe 1 mA. Anoda to elektroda czynna. Zabieg przeprowadza się w kilku sesjach stanowiących serię zabiegową.  Przez 10 min podaje się dawkę leku równą 1 mg. Podawanie substancji zaczyna się od mniejszych stężeń w kierunku ich zwiększania. Od 5 ml 0,005% roztworu histaminy dąży się do podawania 30 ml roztworu. Również natężenie prądu płynącego przez skórę stopniowo zwiększa się od 3 mA maksymalnie do 10 mA. Zabieg powinien trwać nie dłużej niż 10 minut. I wzrasta on od pierwszego zabiegu, który traw ok 3 minut. Ponadto powierzchnia, na której przeprowadzany jest zabieg nie powinna być większa niż 200 cm kwadratowych. To, czy doszło do odczynu ogólnego można rozpoznać po symptomach, na które uskarża się pacjent. Jeśli ma zawroty głowy i obniżone ciśnienie i zaczerwieniona twarz, niezwłocznie przerywa się zabieg.

Zastosowanie jonoforezy

Jonoforezę wykorzystuje się w kosmetyce. W tym przypadku stanowi ona środek do osiągnięcia danego efektu. Sam zabieg jest bardzo krótki ponieważ trwa ok 10 min. Na efekt wpływ maja użyte substancje, ich stężenie i cel stosowania. Zazwyczaj efekty są lepsze po sesji wykonanych zabiegów. Seria obejmuje ok 10-15 zabiegów w zależności od potrzeb. Jonoforezę wykorzystuje się w kosmetyce do leczenia:

 • Trądziku różowawego,
 • Zwiotczenia skóry,
 • Zmarszczek,
 • Nadmiernego pocenia się,
 • Uczulenia,
 • Trądziku pospolitego,
 • Rozszerzonych naczynek włosowatych.

W kosmetyce stosuje się najczęściej rodzaj jonoforezy  labilnej, tzn. ruchomej. Polega ona na zmianie położenia elektrod biernych i czynnych względem siebie. Inne rodzaje jonoforezy to: jonoforeza stabilna, miejscowa i ogólna.  Substancje aktywne, jakie wykorzystywane są w kosmetologii do jonoforezy to wapń,  cynk i miedź, a w zasadzie ich jony.


Jonoforeza na nadpotliwość stóp

Nadpotliwość to  jedno z wielu wskazań, w których możemy stosować jonoforezę. Potliwość jest problemem spowodowanym przez nadmierna aktywność gruczołów potowych w obrębie danej części ciała. Leczenie nadpotliwości stóp poprzez jonoforezę polega na częściowym, stopniowym porażaniu kanałów jonowych w gruczołach wydzielających pot  dzięki przepływającemu przez nie  prądowi elektrycznemu. Taka czynność zmniejsza aktywność gruczołów potowych. Sam zabieg os strony praktycznej polega na zanurzeniu stóp w wodzie, przez którą przepływa prąc galwaniczny. Leczenie nadpotliwości ma również znaczenie psychiczne, ponieważ dodaje pewności siebie a także zmniejsza ryzyko występowania innych chorób takich jak grzybica stóp, pękający naskórek czy tez otarcia.

Zalety jonoforezy

Jonoforeza to jeden z nowoczesnych zabiegów wykorzystujących przepływ prądu elektrycznego do leczenia różnych schorzeń o różnorodnych podłożach. Niewątpliwymi zaletami jonoforezy są: łatwość i szybkość przeprowadzania zabiegu, estetyka zabiegu, szybkie efekty leczenia, możliwość zaplanowania leczenia i przewidzenia jego efektów, brak  poważniejszych skutków ubocznych przy przestrzeganiu zasad związanych z zabiegiem a także brak konieczności spożywania leków wspomagających leczenie.

Jonoforeza- czy dla każdego?

Jonoforeza to nieinwazyjny zabieg, łatwy w przeprowadzeniu, mający określone zastosowanie i wskazania. Z drugiej strony, jak do każdego zabiegu, również do jonoforezy występują przeciwwskazania.

Jonoforezę zaleca się do leczenia: nerwobóli, polineuropatii, utrudnionych zrostów kostnych, obwodowych porażeń, zaburzeń krażenia obwodowego, artrozy i zespołów bólowych. Do przeciwwskazań natomiast zaliczamy:

 • Ropne zapalenia skóry oraz tkanek miękkich,
 • Wypryski i owrzodzenia,
 • Miejscowe zaburzenia czucia,
 • Endoprotezy,
 • Rozruszniki serca,
 • Miażdżycę,
 • Stany gorączkowe.

Podczas zabiegu jonoforezy osoba leczona czuje przyjemne mrowienie. Stosowanie jej w przypadku niezalecanym może przynosić inny skutek. Ponadto do każdego rodzaju schorzenia dobiera się indywidualny dla danego pacjenta czas trwania zabiegu, natężenie użytego prądu oraz ilość i stężenie danej substancji aktywnej wprowadzanej do organizmu. Jeśli parametry zabiegu zostaną dobrane nieodpowiednio, istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych:  zaczerwienienia skóry, opuchlizny, swędzenia, uczucia ciepła.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby
USG jamy brzusznej – na czym polega, kiedy się wykonuje i jak się do niego przygotować

Zamknij