Przepuklina pachwinowa – jak się objawia i jak ją leczyć, na czym polega operacja

Przepuklina to jak się szacuje najczęściej operowana choroba na świecie, znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety oraz bardzo często jej objawy są ignorowane, co może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań. Aby rozpoznać ją odpowiednio szybko warto zapoznać się z typowymi objawami przepukliny i obserwować własne ciało, w przypadku, gdy zauważymy zmianę należy jak najszybciej udać się do lekarza po pomoc.

Co to jest przepuklina pachwinowa

Przepuklina oznacza stan w którym przez powłoki ochraniające nasze wnętrzności. Aby wnętrzności nie zostały uszkodzone są otoczone warstwą mięśni i powłokom brzusznym. Niestety czasami z jakiegoś powodu dochodzi jednak do pojawienia się szczeliny i wtedy pojawiają się tak zwane wrota przepukliny. Przez nie wydostają się narządy aż pod skórę powodując nie zawsze bolesne wybrzuszenie. Przepuklina pachwinowa to jedna z odmian przepukliny, występuje najczęściej i jest umiejscowiona na wysokości pachwiny, ale może rozciągać się aż do krocza i moszny.

Kogo dotyka przepuklina pachwinowa

Najczęściej przepuklina pachwinowa dotyka mężczyzn, jednak nie dzieje się tak ze względu na to, że kobiety są słabsze, a mężczyźni silniejszy. Chociaż istotnym czynnikiem może być to, że mężczyźni częściej dźwigają i noszą ciężary to również przyczyną jest to, że mają w inny sposób rozłożone powłoki brzuszne i mięśnie ze względu na narządy płciowe. Z tego powodu częściej dochodzi u nich do pojawienia się wrót przepukliny i częściej się ona pojawia. Mimo to kobiety również mogą cierpieć na tę przypadłość.

Objawy – po czym rozpoznać przepukliną pachwinową

Pierwszym objawem najczęściej jest pojawienie się już samej przepukliny. W pierwszej chwili nie musi być ona nawet groźna, dopiero nieleczona może powodować niebezpieczne zmiany w tym uwięźnięcie. Pierwsze objawy, które się pojawiają to:

  • wybrzuszenie w miejscu pachwiny, może być większe lub nieduża kuleczka, które może dać się „wcisnąć” na miejsce

  • ból w okolicy pachwiny

  • ciągnięcie, spuchnięcie i obrzęk w okolicy pachwiny

  • w miarę rozwoju choroby wybrzuszenie może przestać dać się schować, lub pojawiać się i narywać bólem przy spinaniu mięśni brzucha jak na przykład śmiech, wydalanie

Objawy uwięźnięcia przy przepuklinie pachwinowej

Uwięźnięcie to bardzo poważny stan przepukliny, oznacza, że pewna część jelit lub innych narządów (możliwe jest uwięźnięcie pęcherza) zaklinowała się poza jej naturalnym miejscem pobytu, czyli w przepuklinie. Jest to stan, które najzwyczajniej nie da się zignorować ze względu na bardzo nieprzyjemne objawy. Może pojawić się zaraz po pojawieniu się przepukliny lub po wielu lat rozwoju jej bez leczenia. Objawy to:

  • silne nudności

  • niemożliwość wypróżnienia w przypadku uwięźnięcia jelit

  • niemożliwość oddania moczu w przypadku uwięźnięcia pęcherza

  • omdlenia

  • silne stany zapalne

Nieleczone może prowadzić do martwicy, a w konsekwencji gangreny i zgonu.

Jak leczy się się przepuklinę pachwinową

Przepuklinę leczy się na dwa sposoby, może być przeprowadzona operacja przepukliny, lub jeżeli są do niej przeciwwskazania można zalecić stosowanie specjalnych pasów opinających ciało, aby narządy nie przedostawały się poprzez powłoki ciała. Druga metoda jest bardziej kontrowersyjna, gdyż w większości przypadków może bardziej uszkodzić niż wyleczyć przepuklinę, dlatego też raczej rekomendowana jest operacja.

Operacja przepukliny pachwinowej

Operacja przepukliny daje najlepsze rokowania na przyszłość i dzięki niej możliwe jest całkowite wyleczenie pacjenta. Są dwie metody przeprowadzania operacji, pierwsza polega na zaszyciu ściany powłok, aby więcej nie dochodziło do przepukliny, drugą metodą jest operacja siatki, która jest znacznie lepsza, nie powoduje dyskomfortów u pacjenta i rzadziej nawraca sama choroba.

Przygotowanie do operacji przepukliny

Aby możliwe było przeprowadzenie operacji niezbędny jest dokładny wywiad lekarski oraz specjalistyczne badania, na które lekarz skieruje. Najpotrzebniejsze są badania morfologiczne krwi, dalej rtg płuc, a czasem nawet badanie wysiłkowe serca. Co więcej niezbędne są wszystkie informacje na temat ewentualnych alergii i nietolerancji. Przygotowany pacjent zostaje odesłany na salę, gdzie podane zostanie znieczulenie.

Oppo pas przepuklinowy jednostronny (2149)

Przebieg operacji przepukliny

Na początku podane zostaje znieczulenie, może być one miejscowe, jeżeli przepuklina jest nieduża i świeża, jeżeli zaś jest wieloletnią dolegliwością zaleca się znieczulenie połowy ciała. W przypadku osób, które nie są w stanie wytrzymać nerwowo i psychicznie podawane jest znieczulenie ogólne. Operacja może być wykonana w sposób klasyczny, podczas którego powłoki zostaną przecięte, jelito i inne organy umieszczone we właściwym miejscu i zostaną one zabezpieczone siatką, a następnie wszystko zostanie zszyte z powrotem. Drugą możliwością jest przeprowadzenie operacji laparoskopowo, jednak również jest to możliwe tylko przy niedużych i niegroźnych przepuklinach. Współcześnie raczej nie stosuje się metod trwałego zszywania powłok.

Pasy do przepukliny

Pasy do przepukliny to również metoda raczej przestarzała, jednak czasami konieczna. Wymaga ona, aby specjalny pas został założony i zaciśnięty w pozycji leżącej na wznak oraz po uprzednim włożeniu przepukliny na miejsce. Pasy zakłada się codziennie samemu. Jest przez to duże ryzyko założenia ich w sposób niewłaściwy i tym samym spowodowanie niepożądanych skutków ubocznych.

Powikłania i skutki nieleczonej przepukliny

Nieleczona przepuklina może powodować liczne uszkodzenia ścian narządów, a w konsekwencji wielu problemów jak niestrawności, niedokrwienie, a w najgorszych sytuacjach martwicę tkanek. To z kolei może spowodować konieczność wycięcia znacznej części jelit, co chociaż nie jest tak niebezpieczne i groźne dla zdrowia jak transplantacja, mimo to jest to silne nadwyrężenie organizmu, co może powodować ubytki w zdrowiu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.