Przepuklina jądra – objawy i sposoby leczenia

Przepuklina to częsta przypadłość nie tylko mężczyzn, ale również kobiet. Dużo prawdy jest w ostrzeżeniach naszych babć i dziadków, którzy ostrzegają, aby nie dźwigać ciężarów aby nie doprowadzić właśnie do przepukliny. To właściwie przedźwignięcie jest częstą przyczyną jej powstawania. Podobnie ma się w przypadku przepukliny jądra czyli jednej z form przepukliny pachwinowej która dotyka jedynie mężczyzn, jednak w każdym wieku. Chociaż wciąż ciężko o jakieś wskazówki jak jej uniknąć to niezwykle ważne jest aby dobrze postępować jeżeli przepuklina się pojawi. Co zrobić i na czym polega leczenie o tym w dalszej części.

Kiedy pojawia się przepuklina jądra – przyczyny powstawania

Przepuklina jądra niezależnie od wieku osoby której występuje pojawia się kiedy powłoki ciała rozchylają się a jelito schodzi przez kanał pachwinowy aż do jądra. U niemowlaków może zdarzać się dużo łatwiej, ponieważ powłoki utrzymujące jelita we właściwym miejscu są jeszcze miękkie i nie do końca wykształcone. U osób starszych mięśnie i powłoki mogą się z różnych powodów poluzować, może być to spowodowane dużym wysiłkiem lub osłabnięciem mięśni, a w konsekwencji jelito przesuwa się do jądra co jest niezwykle nieprzyjemne.

Osoby zagrożone powstawaniem przepukliny jądrowej

Ciężko jest wyróżnić konkretną grupę osób, które byłyby w podwyższonej grupie ryzyka. Prawdopodobnie ważnym czynnikiem są skłonności genetyczne do rozluźniania się mięśni trzymających jelita w odpowiednim miejscu. Mimo to znacznie częściej na przepuklinę jądra cierpią osoby ciężko pracujące fizycznie, które często przeciążają swoje mięśnie. Osoby narażone na częstsze powstawanie przepukliny to także mężczyźni cierpiący na częste zaparcia oraz przewlekłe choroby układu oddechowego. Kolejnym powodem dla którego przepuklina pojawia się jest przerost prostaty i częste problemy z pęcherzem. U takich osób częściej odnotowuje się powstawanie przepukliny jądrowej.

Pamiętaj! Kiedy udać się do lekarza

Jeżeli zauważyłeś dziwny bolesny lub nie guzek w okolicy jąder koniecznie udaj się jak najszybciej do lekarza! Może być to przepuklina, ale równie dobrze może być to nowotwór!

Po czym rozpoznać przepuklinę jądra – najczęstsze objawy

Objawy przepukliny jądra często są mylone z wodniakiem jądra, dlatego, aby określić czy jest to wodniak czy przepuklina konieczna jest wizyta u lekarza, który stwierdzi lub zleci dalsze badania, które wyjaśnią wątpliwości. Podstawowym objawem przepukliny jądra jest powstanie guza wewnątrz moszny, który jest nieco bolesny, z czasem może stawać się co raz boleśniejszy ze względu na odcinanie krwi do odcinka jelita, który uwiązł w mosznie. Oprócz tego dodatkowymi objawami świadczącymi o przepuklinie są:

  • ból jąder
  • problemy z wypróżnianiem się
  • wzdęcia
  • uczucie ciągnięcia w okolicy pachwin i/lub jąder
  • bolesność

Przepuklina jądra a wodniak jądra

Przepuklina jądra bywa mylona z wodniakiem jądra, jednak rozpoznanie różnicy pomiędzy nimi nie jest tak naprawdę trudne. Istotna jest w tym przypadku wiedza po czym je rozróżniać. W przypadku przepukliny guz powstający w mosznie jest wysuniętym się jelitem do moszny przez co jest on bolesny i tkliwy. W przypadku wodniaka powstający guz jest miękki o konsystencji płynnej ponieważ jest stworzony z płynów. Wodniak faktycznie może powodować nieprzyjemne odczucia jednak w przeciwieństwie do przepukliny może on nieco przeszkadzać, jednak nie sprawiać bolesności, ani nie doprowadzi do martwicy.

Przepuklina jądra u niemowlaków

Przepuklina u małych dzieci jest bardzo ciężka do zauważenia głównie dlatego, że dziecko może płakać z bólu a my nie będziemy wiedzieli czego dokładnie szukać. Z tego powodu jeżeli nasze dziecko płacze bez wyraźnego powodu warto raz na jakiś czas samodzielnie wykonać badanie tak zwane palpacyjne. Czyli należy dokładnie sprawdzić, czy w okolicy moszny nie pojawił się żaden guz ani żadne zgrubienie. Jeżeli jest należy jak najszybciej udać się do lekarza, jednak zanim wizyta będzie możliwa najlepiej delikatnie wsunąć palcem przepuklinę do powłok ciała podczas sny dziecka, kiedy jego ciało jest rozluźnione.

Przepuklina jądra u dorosłych

Przepuklina u dorosłych mężczyzn jest dużo łatwiejsza do zlokalizowania i wykrycia w porę, ponieważ ból i uczucie ciągnięcia w okolicy moszny i jąder jest niezwykle niepokojący. Również w tym przypadku przed wizytą u lekarza i operacją należy delikatnie wsunąć przepuklinę na jej właściwe miejsce. Najlepiej robić to podczas gorącej kąpieli, ponieważ w tym czasie mięśnie się rozluźniają i mniejsze ryzyko uszkodzenia powłok.

Oppo pas przepuklinowy jednostronny

Diagnostyka i rozpoznanie przepukliny

Diagnoza przepukliny odbywa się najczęściej u lekarza rodzinnego lub urologa w sposób fizykalny lub inaczej palpacyjny. W celu upewnienia się czy jest to na pewno przepuklina może zlecić zrobienie usg, a następnie skierować na operację. Rozpoznanie polega nie tylko na dokładnym badaniu ale również ewentualnym ustaleniu co spowodowało powstanie przepukliny.

Uważaj! Wysiłek przy przepuklinie jądra

Pamiętaj, jeżeli kiedykolwiek w życiu cierpiałeś na przepuklinę jądra lub inną powinno się raczej unikać dużego wysiłku fizycznego niezależnie od czasu jaki minął od operacji.

Sposoby leczenia przepukliny – operacja

Bardzo istotnym w leczeniu jest zoperowanie powstałej przepukliny, ponieważ jednokrotne poluzowanie mięśni powłok nie jest odwracalne. W przeciwieństwie do przepuklin przeponowych i tym podobnych tej przepukliny nie da się leczyć specjalnymi pasami, konieczne jest przeprowadzenie operacji, która zatrzyma wypadanie jelita i nie doprowadzi do uwiązu a w konsekwencji martwicy i zgonu.

Zszywanie powłok ciała

Obecnie jest to niepopularny rodzaj operacji, ponieważ zszycie powłok ciała nie tylko je nadwyręża i może powodować gorsze uszkodzenia, ale również szew może pęknąć, a wtedy przepuklina powróci. Taka metoda obecnie uznawana jest za niezdrową i niewskazaną, dlatego jeżeli lekarz nam ją zaproponujmy zapytajmy o ewentualne inne metody, tak aby przepuklina już więcej nie wróciła.

Wszywanie siatki polipropylenowej

Wszywanie siatki w miejsce rozejścia się mięśni powłok ciała jest obecnie najlepszą i najzdrowszą metodą operacji leczenia przepukliny, która nie pozawala na powrót choroby. Co więcej siatka nie uczula i w przeciwieństwie do zszywania powłok nie powoduje dyskomfortu w ciągu pracy czy aktywności fizycznej. Co więcej również czas rekonwalescencji po wszyciu siatki jest znacznie krótszy i mniej rygorystyczny!

Wskazania po operacji przepukliny jądra

Po operacji najczęściej dostaje się zwolnienie lekarskie z pracy na około 7 dni, w tym czasie powinniśmy dać odpocząć zupełnie naszemu organizmowi, aby wszystkie rany się zagoiły. Jednak po tym czasie bardzo ważne jest rozpoczęcie delikatnej aktywności ruchowej, najlepiej od powolnych i krótkich spacerów, dopiero po upływie 4 do 6 tygodni można rozpocząć klasyczną aktywność fizyczną, jednak nadal warto unikać dużych obciążeń i przeciążeń jak podnoszenia ciężarów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.