Przełom tarczycowy – powstawanie, objawy, rokowanie, zapobieganie

Zanim przejdę do omówienia problemu ”przełomu tarczycowego” zacznę od omówienia podstawowych informacji, a zatem czym jest tarczyca? Otóż jest to narząd położony w okolicy szyi. Składa się on z dwóch płatów, które przedzielone są cieśnią. Tarczyca jest narządem niezbędnym do życia, ponieważ jest odpowiedzialna za wydzielanie hormonów tarczycy, tj.: tyroksyny (oznaczanej również jako T4), oraz trójjodotyroniny (T3), które regulują pracę całego organizmu, poczynając od metabolizmu komórek, aż po narządy. Praca tarczycy jest kontrolowana przez przysadkę mózgową, która wydziela tyreotropinę (TSH ) mającą za zadanie pobudzać tarczycę do wydzielania hormonów. W badaniu palpacyjnym tarczyca jest łatwo dostępna do omacywania, jej zmiany możemy również często zaobserwować oglądając szyję i jej okolicę. Przy rozpoznaniu wykorzystuje się jednak głównie badania krwi, w kierunku podwyższenia lub obniżenia poziomu hormonów.

Jak powstaje przełom tarczycowy?

Schorzenie to, stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. Jest to rzadkie zjawisko, występujące u niewielkiego odsetka ludzi; głównie osób chorujących na nadczynność tarczycy, lub inne zaburzenia związane z pracą tego narządu. Powstawanie jest w dużej mierze związane z prowadzeniem nieprawidłowego leczenia, lub jego zaprzestania, bez konsultacji z lekarzem prowadzącym, oraz rzadkiego wykonywania badań okresowych i wizyt u endokrynologa. Może ono również zostać spowodowane innymi czynnikami, takimi jak np.: urazy, zaburzenia stanów emocjonalnych, problemy z prawidłową pracą serca i układu naczyniowego, ale również prowadzenie nieprawidłowego trybu życia.

Objawy przełomu tarczycowego:

Objawy przełomu tarczycowego mogą być często mylone z objawami nadczynności tarczycy. Są one zróżnicowane i dotyczą wielu układów, dlatego też mogą zostać źle, lub też błędnie zinterpretowane. Do objawów charakterystycznych, które występują przy tej jednostce chorobowej należą: wysoka gorączka (temperatura ciała chorego sięga powyżej 38 stopni), tachykardia (przyspieszenie akcji serca), pobudzenie występujące na przemian z dezorientacją, objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka i wymioty, mogą wystąpić również obfite poty i drżenia mięśniowe.

W ciężkich przypadkach może dochodzić nawet do utraty przytomności, lub śpiączki. Dodatkowo mogą wystąpić zmiany w morfologii i rozmazie krwi, związane z zaburzeniami organizmu, takimi jak np.: zwiększone stężenia białek, hormonów i innych substancji, których wzrostu i wchłaniania, lub uwalniania organizm nie jest w stanie kontrolować.Objawy zazwyczaj są ostre i postępują bardzo szybko, dlatego też zalecany jest jak najszybszy kontakt z pogotowiem ratunkowym, lub lekarzem, gdyż zbyt późno zastosowane leczenie może nie przynieść żadnych skutków, oraz doprowadzić do stanu ciężkiego, a w niektórych przypadkach nawet do zgonu.

Postępowanie w przypadku wykrycia przełomu tarczycowego:

W przypadku stwierdzenia wystąpienia przełomu tarczycowego, pacjent powinien jak najszybciej otrzymać leki przeciwtarczycowe, których zadaniem będzie zahamowanie nieprawidłowego działania chorego narządu, jak również obniżenie stężeń hormonów, które w trakcie pobudzenia zostały uwolnione. Oraz powinno zostać zlecone podawanie płynów w celu wyrównania gospodarki elektrolitowo – wodnej organizmu. Chory jest również leczony objawowo, tj. Podaje mu się leki przeciw gorączkowe, uspokajające, ale również poprawiające pracę serca. Do leków działających hamująco zaliczamy np.: Propylotiouracyl (znany również jako PTU) lub Metamizol (Tapazole). W niektórych przypadkach zleca się stosowanie terapii jodem promieniotwórczym, terapia ta jest jednak długotrwała i niestety wykazuje negatywne skutki w stosunku do organizmu. Jod promieniotwórczy powoduje niszczenie tarczycy, przez co może dojść do jej całkowitego zaniknięcia i pacjent taki będzie skazany na przyjmowanie syntetycznych hormonów tarczycowych przez resztę swojego życia. U kobiet będących w tym czasie w ciąży może nastąpić poronienie lub zatrzymanie rozwoju płodu, co często doprowadza do chirurgicznego usunięcia dziecka.

Herbata FIX na tarczycę

Rokowanie w przełomie tarczycy:

Przy podjęciu szybkiej terapii i dalszego leczenia kontrolowanego przez lekarza specjalistę, osoba chora na przełom tarczycowy ma dużą szansę na obniżenie objawów i negatywnych skutków choroby. Może to nastąpić jednak dopiero gdy podjęte zostają właściwe kroki w celu dalszego zapobiegania rozwoju choroby. Szacuje się, że nie leczona choroba może powodować zastoinową niewydolność serca i niebezpieczne pojawianie się płynu w płucach. Nie leczona, choroba rozwija się szybko i ostro, a śmiertelność może wynosić nawet do 75% lub wyżej.

Zapobieganie chorobie:

Zapobieganie polega głównie na kontrolowaniu stanu zdrowia, przyjmowaniu przypisanych specjalistycznych leków, oraz terminowych wizyt u lekarza specjalisty. Endokrynolodzy ustalają indywidualny tok leczenia, w zależnośći od tego jak poważny jest stan pacjenta i jak bardzo zaawansowane są objawy i powikłania związane z chorobą. Należy kontrolnie przeprowadzać badania krwi w kierunku określenia poziomu stężenia hormonów tarczycowych, głównie tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Przeprowadzanie kontrolnych  badań jest bardzo ważne, dlatego też nie powinno się ich ignorować. Często jednak, nawet poważne objawy traktujemy jako coś chwilowego i niegroźnego, a w skutkach mogą być to ciężkie do wyleczenia choroby i powikłania. 

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.