Przedłużający się stan podgorączkowy

Gorączka daje pewność, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Stan podgorączkowy ma niejedno oblicze i dlatego jest tak niejasny dla pacjentów. Przedłużający się stan podgorączkowy wcale nie musi oznaczać symptomu choroby. Jednak warto wiedzieć z czym może być związany.

Przyczyny stanu podgorączkowego

Stan podgorączkowy to temperatura ciała powyżej 36,6 stopnia, ale nie przekraczająca 38. Niewielkie wahania temperatury ciała są normalne w ciągu doby. Najniższe średnie wartości odczytywane są przeważnie w nocy i nad ranem a najwyższe w godzinach popołudniowych. Odchyły od normy to zawsze fizjologiczna reakcja organizmu na stan w jakim się aktualnie znajduje. Pytanie brzmi co powoduje, że temperatura ciała wzrasta?

Ponadto stan podgorączkowy towarzyszy kobietom przed okresem i może utrzymywać się po szczepieniu, gdy organizm aktywizuje siły odpornościowe do walki z wirusami. Nasz niepokój może wzbudzić utrzymujący się stan podgorączkowy i to on powinien być konsultowany z lekarzem, ale nawet wtedy nie musi oznaczać choroby. To równie często indywidualna cecha jakiejś osoby.

Duże wątpliwości może wzbudzić stan podgorączkowy u dziecka lub niemowlaka. Temperaturę u dziecka mierz pod pachą – uzyskasz najdokładniejsze wyniki. Wyższa temperatura nie zawsze musi oznaczać infekcji. Może to być związane z przegrzaniem ciała na skutek wysiłku fizycznego, zbyt ciepłym ubraniem lub silnymi emocjami. Podwyższona temperatura towarzyszy także rozwijającej się próchnicy.

Zmiany w ciąży

Gdy kobieta zachodzi w ciążę następują szybkie zmiany hormonalne przystosowujące organizm do wydania na świat potomstwa. Na tym etapie to normalne, że temperatura podnosi się o pół stopnia więc wynosi tyle, co stan podgorączkowy. Dla pewności wykonuj pomiar temperatury co kilka godzin. Jeśli temperatura pozostaje podwyższona, ale nie czujesz żadnych innych dolegliwości możesz być spokojna. Pamiętaj, że w gruncie rzeczy niewiele osób ma „książkową” temperaturę.

A co z kolei oznacza stan podgorączkowy u niemowlaka? Młody organizm nie jest jeszcze gotowy na sprostanie codziennym wyzwaniom i wszystkiego musi się uczyć od nowa. Dlatego stan podgorączkowy u niemowlaka nie jest czymś niezwykłym. Gdy maleństwu jest za gorąco możesz je rozebrać lub wykąpać w nieco chłodniejszej niż zwykle wodzie. Temperatura pojawia się też w związku z ząbkowaniem i po szczepieniu.

Precyzyjny termometr bezdotykowy

Gorączka przez nerwy?

Zdarza nam się mówić, że jesteśmy podgorączkowani. Czy więc gorączka i stan ją przypominający może być wywołany czynnikami psychologicznymi? Teoretycznie może się tak okazać, ale by stwierdzić to na pewno, potrzebne będzie przeprowadzenie badań. Wykluczenie fizycznych dolegliwości nie daje jeszcze pewności, że mamy nerwicę. Należy wykonać dodatkowo badania psychologiczne lub psychiatryczne. Dopiero one stwierdzą czy cierpimy na zaburzenia lękowe. Stan podgorączkowy utrzymujący się „bez przyczyny” może właśnie wskazywać na problemy psychiczne. Leczeniem tego stanu zajmie się psychiatra.

Leczenie stanu podgorączkowego

Przedłużająca się podwyższona temperatura ciała skłania do wizyty lekarskiej. A tam na początek zaproponowane będą badania, szczególnie wskaźników OB oraz CRP. Ich podwyższony poziom świadczy o infekcji lub innych czasem poważnych problemach w organizmie. Jeśli mimo badań stan organizmu okaże się w porządku, może to świadczyć tylko tyle, że wyższa temperatura jest naszą normą i nie świadczy o niczym niepokojącym. Nie walczmy z temperaturą na własną rękę, bo lepiej wyleczyć przyczynę niż maskować objawy.

Przedłużający się stan podgorączkowy nie musi oznaczać nic niepokojącego lecz warto upewnić się jak to jest w naszym przypadku. To stan charakterystyczny dla pewnych etapów, np. owulacji i menopauzy u kobiet czy noworodków. Niekiedy bywa jednak oznaką stanu zapalnego. W trosce o dokładność pomiarów temperatury pamiętaj, że najdokładniejsze wyniki mierzy się pod pachą a najmniej dokładne w ustach. Na rynku dostaniesz także precyzyjne termometry cyfrowe, które przykłada się do ucha.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.