Jak przeciwdziałać skurczom mięśni?

Skurcze mięśni to dość powszechnie znana dolegliwość. Najczęściej „łapie” nas skurcz łydek, ale również stóp lub wyżej położonych grup mięśni. Jaka jest przyczyna częstych skurczy? Jak sobie z nimi szybko radzić? Jak przeciwdziałać skurczom mięśni? Na te i inne pytania odpowie nasz dzisiejszy artykuł.

Czym jest skurcz mięśni?

Skurcz to mimowolne, nadmierne i długotrwałe skrócenie mięśnia. Towarzyszy mu zesztywnienie oraz krótkotrwała utrata funkcjonalności danego mięśnia lub całej grupy sąsiadujących ze sobą mięśni. Skurcze pojawiają się zazwyczaj nagle i są bardzo bolesne.  Niestety nie możemy przewidzieć gdzie i kiedy „złapie” nas skurcz- mogą pojawić się niezależnie od miejsca i czasu. Statystycznie, jednak najczęściej skurcze zdarzają się w czasie silnego wysiłku fizycznego oraz w  nocy. Bywa, że ten uciążliwy stan napięcia mięśni trwa nawet kilka minut! Może to stać się przyczyną zagrożenia dla zdrowia i życia, na przykład, kiedy skurcz „złapie” nas w czasie pływania lub nurkowania.

Przyczyny skurczu mięśni

Przyczyny skurczów mięśni są niezwykle zróżnicowane. Często jest to po prostu nieodpowiednia dieta, silne przemęczenie organizmu lub niedobór potrzebnych nam mikroelementów. Niestety, skurcze mięśni mogą też być związane z poważniejszymi przypadłościami.

Najczęstsze przyczyny skurczu to:

  • Duże przegrzanie organizmu, (np.: podczas biegów długodystansowych),
  • odwodnienie organizmu,
  • zaburzenia balansu kwasowo-zasadowego w organizmie,
  • bardzo duże zmęczenie mięśni,
  • utrzymywanie jednej pozycji, nie zmienianie ułożenia ciała w trakcie snu,
  • zaburzenia elektrolitowe, m.in.: niedobór sodu i potasu oraz wapnia i magnezu,. Te niedobory najczęściej wynikają z nieprawidłowych nawyków żywieniowych (picie zbyt dużych ilości alkoholu i/lub kawy, monotonna dieta, zbyt mało świeżych warzyw oraz owoców w diecie).

Przyczyny powstawania skurczu są bardzo różnorodne. Należy ustalić, co jest ich przyczyną w Twoim przypadku, a następnie zacząć im przeciwdziałać.

Wykonaj podstawowe badania krwi na dobry początek. Wykażą one, na niedobór jakiego pierwiastka cierpisz, to z kolei pozwoli Ci na wprowadzenie zmian w Twojej diecie. Właśnie niewłaściwe odżywianie się jest najczęstszą przyczyną występowania skurczy mięśni.

Skurcze mięśni – co należy robić?

Ostry, gwałtowny i nagły ból w mięśniu, który spina się i staje sztywny- to w miarę dokładny opis typowego skurczu. Ból pojawia się samoistnie i zazwyczaj trwa bardzo krótko. Rozciągnięcie bolącej część pomoże w pokonaniu skurczu. Wystarczy kilka łatwych ruchów, aby pożegnać ból.

W trakcie skurczu dłoni, należy ująć bolący palec, wyprostować go, a następnie wygiąć maksymalnie do tyłu.

Skurcz uda należy rozciągnąć, na przykład siadając na ziemi i wykonując jak najgłębszy skłon do złączonych nóg, lub do tej, w której czujemy ból.

W skurczu łydki pomoże utrzymanie przez klika sekund stopy flex- czyli przy wyprostowanej nodze, maksymalne odgięcie palców stóp w kierunku kości piszczelowej.

Przy skurcz stopy trzeba ją rozprostować. Może pomóc również stanięcie na pięcie.

Skurcz palców u stóp zwalczamy naprzemiennie prostując i zginając palce.

Pomaga również rozmasowanie bolącego mięśnia, niestety na początku należy przezwyciężyć ból- masaż na początku jest bardzo bolesny. Warto jednak pocierpieć chwilę, ponieważ dzięki temu zabiegowi skurcz szybko ustąpi.

Gorąca kąpiel czy też gorące okłady również są dobrym pomysłem. Ciepło, podobnie jak rozciąganie poprawia krążenie krwi.

Jeżeli więc borykasz się ze skurczami mięśni, a planujesz intensywną aktywność fizyczną, warto przed treningiem wziąć gorący prysznic.

Największy wybór suplementów diety

Jak przeciwdziałać skurczom mięśni?

Mając problemy ze skurczami najważniejsze jest uzupełnianie brakujących makro i mikroelementów. Za skurcze mięśniowe zazwyczaj odpowiedzialne są braki wapnia, magnezu, potasu i sodu. Niedobory wapnia i sodu w naszej diecie jest stosunkowo łatwo uzupełnić. Niestety trudniej jest z potasem i magnezem- to pierwiastki, których przez złe nawyki żywieniowe często brakuje w diecie.

Potas pomaga w utrzymaniu prawidłowej gospodarki elektrolitowej w organizmie. Duże niedobory tego mikroelementu powodują, m.in. problemy z sercem- nie można ich bagatelizować!

Warto, robiąc codzienne zakupy spożywcze, zwrócić uwagę na produkty, które zawierają dużo tego cennego pierwiastka. Są to między innymi: suszone owoce (suszone morele i figi), awokado, banany, ziemniaki, seler, kiwi, pomidory oraz grejpfruty.

Potas można oczywiście uzupełniać biorąc odpowiednie suplementy diety.

Niedobór magnezu z kolei wpływa na wszystkie aspekty życia człowieka- od zaburzeń snu w nocy, aż po osłabioną koncentrację w ciągu dnia. Produkty, które należy wprowadzić do diety, aby uzupełnić braki magnezu to na przykład, pestki dyni, czekolada (o wysokiej zawartości kakao, nie biała i karmelowa),  groch, biała fasola, ciecierzyca, soja czy też szpinak.

Skurcze mięśni nie nalezą do przyjemnych doznań, niezależnie czy „łapią” nas po intensywnym wysiłku czy też budzą ze słodkiego snu. Lepiej jest im przeciwdziałać, wzbogacając dietę w produkty bogate w magnez i potas, niż znosić fale paraliżującego bólu. Nie pozwól, aby ten szeroko rozpowszechniony problem przypadł i Tobie w udziale.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.