Progesteron czyli luteina – funkcje i rola w organizmie

Progesteron dawniej nazywany luteiną, chociaż również dzisiaj stosuję się czasami te nazwę, zwłaszcza jeżeli mowa o lekach z tym hormonem, to niezwykle ważny hormon w ciele kobiety. Odpowiada między innymi za właściwe miesiączkowanie, ale również za możliwość zajścia w ciążę oraz utrzymania jej i urodzenia potomka w odpowiednim momencie (to znaczy około 9 miesiąca ciąży). Jeżeli masz nieregularne miesiączki i plamienia, a do tego dziwne fale gorąca i jesteś pewna, że to nie menopauza to koniecznie udaj się do lekarza.

Co to jest progesteron czyli luteina

Progesteron to jeden z żeńskich hormonów, który produkowany jest przede wszystkim przez ciałko żółte znajdujące się w jajniku, w okresie ciąży produkowany jest również przez łożysko i w bardzo niewielkich ilościach przez korę nadnerczy. Odpowiada nie tylko za utrzymanie właściwego cyklu miesiączkowania, ale również za prawidłowy przebieg ciąży, rozwoju płodu a także wytworzenia pokarmu w piersiach.

Za co odpowiada progesteron czyli luteina

Właściwy poziom progesteronu odpowiada między innymi za właściwy czas trwania cyklu menstruacyjnego. W momencie owulacji zaczyna być produkowany i jego produkcja narasta aż do około 22 dnia cyklu. Po tym dniu albo się utrzymuje, albo opada powodując miesiączkę. Średnio dzieje ię to około 27 dnia, gdyż każda kobieta ma nieco inny cykl. Jeżeli jajeczko zostało zagnieżdżone poziom progesteronu nie opada aż do momentu porodu, kiedy zaś opada pojawiają się pierwsze skurcze i odejście wód płodowych.

Progesteron umożliwia zagnieżdżenie się zarodka w ścianie macicy. A także utrzymania go tam we właściwej kondycji. Oznacza to:

  • zahamowanie produkcji kolejnych jajeczek
  • powstrzymywanie macicy przed skurczami
  • utrzymywanie szyjki macicy we właściwym stanie uniemożliwiającym przedwczesny poród
  • uniemożliwia złuszczeniu się ściany macicy, a zatem nie dopuszcza do poronienia
  • powoduje przygotowanie piersi do laktacji

Progesteron czyli luteina a temperatura ciała

Progesteron odpowiada również za podwyższenie temperatury ciała. Są to niewielkie skoki, których raczej się nie odczuwa. Jednak właśnie dzięki nim możliwe jest kontrolowanie okresu owulacji poprzez mierzenie temperatury w pochwie. W momencie, kiedy poziom progesteronu powoli wzrasta możemy obliczyć ile dokładnie trwa nasz cykl, a kiedy z kolei spada możemy dokładnie wyznaczyć zakończenie cyklu. Jednak do tego potrzebne są pomiary więcej niż jednego czy dwóch cykli. Jest to jeden z koniecznych warunków tak zwanej metody Rotzera.

Objawy niedoboru hormonu luteiny, progesteronu

  • nieregularne miesiączki
  • napady gorąca lub skoki temperatury
  • plamienie między cyklami
  • problemy z zajściem w ciążę: częste poronienia, ogólne problemy z zajściem

Objawy nadmiaru progesteronu czyli luteiny

  • nudności prowadzące do wymiotów
  • bóle głowy, nawet migreny
  • przybranie na wadze
  • złe samopoczucie, rozbicie
  • najrzadziej są to zaburzenia miesiączkowania czyli na przykład wydłużenie cyklu

Niestety objawy te najczęściej świadczą o niebezpiecznych zmianach na jajnikach, a zatem konieczne jest udanie się do lekarza jak najszybciej, a najlepiej regularnie badać jajniki.

Progesteron czyli luteina w trakcie ciąży

Progesteron w trakcie trwania ciąży jest niezwykle ważnym hormonem. Na tyle ważnym, że do jego produkcji dołącza się nawet łożysko. Odpowiada nie tylko za właściwe podtrzymanie ciąży, dopilnowanie do odpowiedniego momentu porodu czyli zapobieganie przedwczesnemu porodowi czy poronieniu, ale również odpowiada za takie rzeczy jak właściwy rozwój płodu, jego układu hormonalnego, a co więcej za przygotowanie piersi do laktacji i produkcji naturalnego pokarmu dla dziecka. Co więcej hormon utrzymuje ciążę do momentu, aż nie zostanie wykształcone łożysko, które dalej wytwarza co raz więcej progesteronu. Progesteron wzrasta w okresie ciąży niemal 100-krotnie, a opada dopiero przed samym porodem.

Niedobór progesteronu czyli luteiny w trakcie ciąży

Niedobór progesteronu w trakcie ciąży jest niewskazany zwłaszcza dla kobiet, które bardzo starają się o ciążę. Jego zbyt mała ilość może powodować przedwczesne poronienie z niemożliwością uratowania płodu, ale również może przyczynić się do braku pokarmu w piersiach czy przedwczesnym porodem.

Objawy niedoboru progesteronu w trakcie ciąży

  • plamienie lub miesiączkowanie w ciąży
  • częste bóle podbrzusza nawet ze skurczami
  • ryzyko przedwczesnego porodu lub poronienia, które stwierdza lekarz

Kiedy przypisywany jest progesteron czyli luteina

Zdarza się, że już u młodych kobiet wykrywany jest naturalny niedobór progesteronu czyli luteiny co przeważnie jest objawem bardzo nieregularnych miesiączek. Wtedy najczęściej podaje się lek nazywany właśnie luteiną, czyli syntetycznie otrzymywany hormon, aby utrzymać prawidłowy cykl miesiączkowania. Leki przeważnie przyjmuje się od około 14 dnia cyklu przez kolejne siedem do 14 dni. Oprócz tego luteina może zostać podana w okresie ciąży.

W jakich przypadkach podaje się progesteron czyli luteinę w okresie ciąży

Jeżeli ciąża jest zagrożona przedwczesnym porodem lub wiadomo o poprzednich przedwczesnych porodach lekarz może zalecić (i jest to przeważnie wskazane) podanie leków od konkretnego tygodnia ciąży. Oprócz tego wskazaniami są:

  • zbyt duża kurczliwość mięśni macicy
  • zła kondycja szyjki macicy
  • naturalnie niski poziom hormonu progesteronu
  • objawy niedoboru progesteronu w trakcie ciąży jak plamienia czy bóle podbrzusza

Przeciwwskazania do stosowania sztucznego progesteronu czyli luteiny

Niestety istnieją przeciwwskazania do stosowania luteiny zwłaszcza w okresie ciąży. Jeżeli występuje niewydolność wątroby lub nerek, lub obu naraz niemożliwe jest podanie leków w sposób doustny. W takim przypadku niezbędne jest przyjmowanie środka dopochwowo, aby wchłanianie go odbywało się poza narządami nerek i wątroby.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.