Problemy z erekcją – przyczyny i leczenie

Problemy z erekcją dla mężczyzny kojarzą się z najgorszą skazą na honorze. Wolą się jej wypierać zamiast poszukać rozwiązania problemu. Problemy ze wzwodem dotyczą co piątego mężczyzny, więc nie są niczym rzadkim. Ich przyczyny bardzo często wynikają ze stresu, nerwów oraz podłoża psychologicznego, mogą być też zwiastunem poważnych chorób – jednak problemy z erekcją można wyleczyć i w obecnych latach mamy na to cały szereg sposobów.

Należy pamiętać, że każdy organizm jest indywidualny i inne są przyczyny z erekcją młodej osoby a inne osoby starszej. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu – można pomóc nawet osobom w starszym wieku. Najważniejsze jest nie wstydzenie się swojego problemu i poszukanie pomocy.

Problemy na tle nerwowym

Zdecydowana większość problemów z erekcją, szczególnie u młodych osób wynika z problemów na tle nerwowym. Często presja jaką na siebie narzucają sprawia, że mają problemy z otrzymaniem wzwodu. W szczególności gdy młody człowiek ma odbyć swój pierwszy stosunek seksualny, lub rozpoczyna przygodę z nową partnerką – stres uniemożliwia mu erekcje.

Najłatwiej się upewnić czy jest to przyczyna na tle nerwowym, to sprawdzić czy udaje mu się osiągnąć erekcje podczas masturbacji lub czy ma tzw. wzwód nocny. Jeśli tak, oznacza to, że nie są to zaburzenia erekcji a stres oraz nacisk i presja są zbyt silne aby udało mu się odbyć stosunek seksualny z partnerką.

W tym wypadku najważniejsza jest cierpliwość, niestety tutaj nie ma wielu sprawdzonych porad, jedyne co może zrobić to odpowiednia atmosfera oraz nie wywieranie na siebie presji, że „musi się udać”. Warto też ograniczyć alkohol oraz papierosy, ponieważ one dodatkowo utrudniają erekcje.

Podobnie przedstawia się sytuacja u partnerów w starszym wieku. Często partnerka naciska na erekcje swojego faceta, uważając, że nie jest atrakcyjna, jeśli nie ma jej na zawołanie. Jednak w tym przypadku sprawa przedstawia się tak samo, lepiej skupić się na czułości i przyjemnym spędzeniu czasu, aby zrelaksować partnera. Mężczyzna czuję się często do niczego, jeśli nie jest w stanie usatysfakcjonować swojej partnerki i w ten sposób tworzy tzw. błędne koło.

Zaburzenia erekcji

Przede wszystkim zaburzeń erekcji nie należy mylić z problemami z osiągnięciem wzwodu, które zdarzają się nagle lub sporadycznie. Zaburzenia erekcji, nazywane również impotencją dotyczą mężczyzn trwale nie będących w stanie osiągnąć wzwodu lub kiedy około minimalnie co 4 stosunek seksualny zakończony jest niepowodzeniem, chociaż mężczyzna odczuwa podniecenie. Często jest mylona z przejściowymi zaburzeniami seksualnymi, zaburzeniami związanymi z wiekiem lub pojedynczymi próbami zakończonymi niepowodzeniem.

Impotencja uchodzi za termin bardzo obraźliwy, natomiast mężczyźni często czują się winni i uważają za gorszych przez swoją dysfunkcję. Z tego powodu ponad połowa mężczyzn nie bada się u lekarza i nie szuka przyczyny, ponieważ boi się przyznać do swojego problemu. Często jednak zaburzenia erekcji mogą być objawem poważnych chorób i nie należy się ich wstydzić ani ignorować.

Nie jest możliwe podanie dokładnej przyczyny zaburzeń erekcji u mężczyzn, ponieważ może ona wynikać z bardzo wielu czynników – zarówno fizycznych jak i psychicznych. Przykładowe przyczyny zaburzeń erekcji mogą wynikać z:

  • Zażywaniu środków uzależniających – takich jak: tytoń, alkohol oraz narkotyki
  • Przyjmowania niektórych leków np. antydepresantów, leków uspokajających oraz stosowanych przy terapii osób ciepiących na nadciśnienie tętnicze
  • Chorób takich jak: cukrzyca, miażdżyca, choroby nerek i serca, nadciśnienie tętnicze, urazy rdzenia kręgowego
  • Zabiegów oraz fizycznych urazów w okolicy gruczołu krokowego oraz przyrodzenia
  • Zaburzenia hormonalne oraz neurologiczne
  • Uszkodzenia ciał jamistych prącia

Warto pamiętać, że istnieje również szereg przyczyn psychicznych uniemożliwiających odbycie stosunku seksualnego. Są to między innymi: lęk oraz presja przez niezaspokojeniem partnerki, kompleksy, odmienne preferencje seksualne, złe doświadczenia z przeszłości, wychowanie i rygorystyczne podejście do seksualności oraz wiele innych przyczyn.

Leczenie zaburzeń erekcji

Przede wszystkim najważniejsza jest wizyta u lekarza oraz diagnostyka choroby. Ciężko jest znaleźć jedną metodę, która pomoże dla wszystkich, jeśli zaburzenia mogą wynikać z szeregu różnych przyczyn. Często też podczas profilaktyki zaburzeń erekcji można odkryć choroby we wczesnym stadium, dzięki czemu wyleczenie ich jest prostsze.

Pierwszym krokiem powinno być udanie się do seksuologa oraz wykluczenie czynników związanych z psychiką. Jeśli mężczyzna spełnia warunki do osiągniecia erekcji, czyli: popęd seksualny oraz podniecenie seksualne – a nie może osiągnąć erekcji, należy poszukać przyczyny.

Jeśli obawiamy się, że grozi nam impotencja i trwale nie jesteśmy w stanie osiągnąć wzwodu – należy udać się do lekarza, zanim sprawa przerodzi się w coś poważniejszego.

Sposoby na problemy z erekcją

Jest kilka sposobów na zwiększenie prawdopodobieństwa erekcji u mężczyzny, należy jednak pamiętać, że żaden ze sposobów nie powinien być stosowany trwało. Jeśli problem z czasem nie zacznie znikać – konieczna jest wizyta u lekarza.

Jednym ze sposobów na wywołanie erekcji jest zażycie viagry. Tabletki na potencję  zwiększają przepływ krwi w okolicach prącia umożliwiając wzwód i odbycie stosunku seksualnego. Należy jednak pamiętać, aby nie przedawkować. Viagre należy zażywać zgodnie z zaleceniami producenta.

Kolejnym sposobem na problemy z erekcją zdaniem seksuologów są bicze wodne. Raz ciepły a raz zimny natrysk w okolicy podbrzusza jest sposobem leczenie zaburzeń erekcji, ponadto zwiększa odczuwanie popędu seksualnego oraz pomaga przy zaburzeniach gospodarki hormonalnej.

Przy problemach z erekcją ważna jest też odpowiednia dieta. Warto skupić się na daniach lekkostrawnych oraz będących afrodyzjakami. Na potencje polecane są owoce morza oraz kuchnia śródziemnomorska. Jedzenie jakie spożywamy ma duży wpływ na nasze podniecenie oraz może pomóc przy problemach z erekcją.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.