Poznaj przyczyny uporczywego bulgotania w brzuchu!

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył krępującej sytuacji, kiedy to nasz brzuch w charakterystyczny, burczący sposób dał o sobie znać w najmniej odpowiedniej sytuacji. Jest o tyle nieprzyjemne, że poza głośnym dźwiękiem czujemy również nieprzyjemny ucisk lub ból w obrębie naszego brzucha.

Z pewnością często zastanawialiśmy się nad przyczyną uciążliwego bulgotania w brzuchu. Najczęstszą przyczyną jest głód – brak zjedzonego śniadania, czy zbyt małe posiłki prowokują burczenie w brzuchu. Często zdarza się jednak, że przyczyną nieprzyjemnego burczenia w brzuchu są również poważne schorzenia jelit. Dziś przyjrzymy się bliżej najczęstszym przyczynom tego krępującego zjawiska.

Przyczyny bulgotania w brzuchu:

Najczęstszą przyczyną wywołującego zażenowanie bulgotania w brzuchu jest nieprawidłowa dieta, a przede wszystkim – nieodpowiednie i niedokładne przeżuwanie spożywanego pokarmu. Zdarza się jednak, że bulgotanie w brzuchu jest objawem spożywania zbyt dużych ilości mocno gazowanych napojów i piwa – zdarza się, że nasz żołądek najzwyczajniej w świecie nie toleruje napojów gazowanych i reaguje na nie wydając właśnie te krępujące dźwięki.

Inną przyczyną nieprzyjemnego burczenia w brzuchu może być również spożywanie nadto tłustych i smażonych, ciężkich potraw, które wywołują ogromną ilość gazów, a co za tym idzie – wywołują nieprzyjemne bulgotanie w żołądku. Warto dodać, że jeśli zaobserwujemy u siebie takie objawy, powinniśmy na jakiś czas odstawić ciężkostrawne posiłki, aby sprawdzić czy przyczyną bulgotania jest na pewno nieodpowiednia dieta, a nie jedno z cięższych schorzęń.

Bulgotanie w brzuchu może być również spowodowane występowaniem licznych wrzodów, które najcześciej umiejcowione są na przewodzie pokarmowym. Należy pamiętać, że wrzody są poważnym schorzeniem i skutkują nie tylko uciążliwym burczeniem w brzuchu ale ponadto wywoływać mogą silne bóle i skurcze, które ustąpią dopiero po zażyciu środków przeciwbólowych. Wrzody są najczęściej skutkiem nieodpowiedniej i długotrwałej diety, a najlepszym sposobem na zniwelowanie problemu jest całkowita zmiana stylu życia i sposoby odżywiania.

Zdarza się również, że podłożem nieprzyjemnego bulgotania w brzuchu jest nadwrażliwość jelita grubego, która tak samo jak w przypadku wrzodów przewodu pokarmowego cechuje się ogromnymi i uciążliwymi dolegliwościami bólowymi, które dodatkowo uwieńczone są częstym bulgotaniem w brzuch. Zespół jelita nadwrażliwego jest schorzeniem, które powinniśmy leczyć, a przypuszczając te schorzenie u siebie – powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jak uchronić się przed bulgotaniem w brzuchu?

Pierwszą zasadą uniknięcia tego uciążliwego i dotykającego każdego z nas problemu jest spożywanie regularnych posiłków, a przede wszystkim – spożywanie najważniejszego posiłku w ciągu dnia, jakim jest niewątpliwie śniadanie. Bardzo często bowiem zdarza się, że burczenie brzucha daje o sobie znać w porze przedpołudniowej, kiedy to powinniśmy być po solidnym śniadaniu. Zdarza się, że prowadząc aktywny tryb życia nie mamy czasu na codzienne przygotowywanie śniadań – w takiej sytuacji wspaniałym rozwiązaniem będzie przygotowywanie posiłków w specjalnych pudełkach lunchowych – możemy zrobić to nawet dzień wcześniej lub jednego dnia przygotować śniadania na kilka śniadań!

Bulgotania w brzuchu, które wywołuje u nas poczucie zażenowania i wstydu możemy uniknąć również zmieniając nasze nawyki żywieniowe. Zmniejszając ilość dań smażonych i tłustych w naszej diecie, a zastępując je tymi gotowanymi na parze i chudszymi – robimy ogromną przysługę dla naszego organizmu, wpływając przy okazji na obniżenie cholesterolu oraz utratę zbędnych kilogramów. Powinniśmy również pamiętać, aby wykluczyć z naszej codziennej diety napoje gazowane i alkohol, a w szczególności piwo.

Powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, że kluczem do zdrowia jest również systematyczne monitorowanie stanu naszego zdrowia. Badania kontrolne nie zajmują wiele czasu, a potrafią zapobiec rozwinięciu się poważnych stanów chorobowych w obrębie naszego organizmu. W dobie ogromnego zabiegania niestety coraz częsciej zdarza się, że z braku czasu na wykonaniu badań wykrywane u nas choroby są w tak poważnych stopniach zaawansowania, że ich zupełne wyleczenie nie jest możliwe. Zdrowie mamy tylko jedno, a codzienna pielęgnacja naszego organizmu da nam nie tylko gwarancje dobrego zdrowia, ale przede wszystkim – świetnego samopoczucia i pozytywnego podejścia do życia!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.