Poznaj doskonałe właściwości forskoliny

Poznaj doskonałe właściwości forskoliny
5 (100%) 3 votes

Forskolina jest jednym ze składników pokrzywy indyjskiej. Od niedawna staje się coraz popularniejsza na zachodzie, jednak medycyna hinduska od zarania dziejów korzysta z jej doskonałych właściwości.

Co to jest forskolina?

W pokrzywie indyjskiej znajdziemy związek diterpenowy, czyli forskolinę. Składnik ten odpowiada za zwiększenie adenozynomonofosforanu. Specjalistyczne badania dowodzą, że dzięki forskolinie lipoliza ulega nasileniu. To zaś powoduje rozkład tłuszczu w tkance tłuszczowej.

Pokrzywę indyjską znajdziemy w Południowo-Wschodniej Azji. Roślinę nazywa się też pochwiatką, pokrzywką bądź szałwią indyjską. W Polsce można też znaleźć odmianę pokrzywy indyjskiej, która jest hodowana w doniczkach.

Pokrzywa indyjska jest bardzo ładna, jej liście przypominają swoim kształtem łzy. Kolor rośliny uzależniony jest od nasłonecznienia. Pokrzywa sięga o 60 centymetrów. Jeśli chodzi o surowiec terapeutyczny to pozyskuje się go raczej z korzeni, ale korzysta się też z liści.

Niezwykłe właściwości forskoliny

Jakie są zalety forskoliny? Pochodzi z korzenia pokrzywy indyjskiej. W indyjskiej medycynie ludowej stosuje się m.in. do leczenia kolek, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, wyprysków czy problemów z układem moczowym. Forskolina wzmacnia także organizm, jednak tak naprawdę słynie ze swoich właściwości odchudzających.


Od lat są prowadzone badania nad pokrzywą indyjską. Centralny Instytut Badawczy w Indiach potwierdził to, co medycyna ludowa wie od lat. Najważniejszą substancją znajdującą się w roślinie jest właśnie forskolina. Nazwę nadano na cześć Petera Forskala (żyjącego w XVIII wieku fińskiego botanika).

Pozostałe substancje, które znajdują się w pokrzywie również są bardzo cenne, bowiem pomagają w zwiększeniu się terapeutycznego działania forskoliny.

Forskolina ma też wpływ na rozwój masy mięśniowej. Dzieje się tak, gdyż dochodzi dzięki niej do pobudzenia syntezy białek. Z tkanki tłuszczowej są również uwalniane kwasy tłuszczowe, to powoduje, że tkanka mięśniowa zużywa tłuszcz, aby produkować niezbędną do funkcjonowania organizmu energię. Następstwem tego wszystkiego jest zużywanie zapasów tkanki tłuszczowej.

Forskolina ma również wpływ na właściwe działanie hormonów tarczycy. Bierze też udział  regulowaniu metabolizmu. Jest to bardzo ważne, bowiem właściwie funkcjonująca tarczyca pozwala na spalenie większej ilości tłuszczu. Składnik ten wpływa także na hormon wzrostu.  Ma także wpływ na większą produkcję induliny. To nie koniec jego zalet, sprawia również, że tłuszcze przekształcają się w wolne kwasy tłuszczowe, dzięki czemu znacznie łatwiej ją spalić.

Czy dzięki składnikom w pokrzywie indyjskiej naprawdę można schudnąć?

Najważniejszym pytaniem większości zainteresowanych pokrzywą indyjską jest to, czy dzięki zawartej w niej forskolinie naprawdę można schudnąć? Dlatego naukowcy i dietetycy pochylają się nad tym zagadnieniem od wielu lat. I okazuje się, że jest to jedna z najlepszych metod na pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Dlatego tabletki z ekstraktem z pokrzywy są zalecane szczególnie osobom zmagającym się z otyłością.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania forskoliny?

Zanim zaczniemy przyjmować jakikolwiek preparat powinniśmy wiedzieć, czy na pewno nasz organizm odpowiednio na niego zareaguje i nie pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne. Ze specyfików, suplementów diety zawierających pokrzywę indyjską powinny zrezygnować na pewno kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.  Więcej przeciwskazań raczej nie ma, jednak należy pamiętać, że badania na forskoliną wciąż nie zostały zakończone i pozostaje mnóstwo nieznanych. Jeśli więc wahasz się nad stosowaniem preparatów z tym składnikiem najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem.

Tabletki z forskoliną najtaniej jest kupować przez intertnet. Dwumiesięczna kuracja (120 tabletek) to koszt od 60 do 150 zł.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Komentarze