Powiększone wole tarczycy

Powiększone wole, tzw. wole obojętne to niezłośliwe powiększenie tarczycy, które nie jest wynikiem toczącego się stanu zapalnego. Można powiedzieć, że powiększone wole stanowią swoistą urodę niektórych z nas. Bardzo często jesteśmy tego stanu nieświadomi, do momentu zdiagnozowania przez lekarza pierwszego kontaktu. Obserwuje on wtedy powiększoną szyję lub wyczuwa powiększenie przy dotyku. Niewielkie powiększenie woli można zdiagnozować także przy przeprowadzaniu specjalistycznych badań. Zależnie od ich ułożenia i rozmieszczenia można nazwać je guzkowymi lub miąższowymi. Wole obojętne występują, gdy wydzielanie gruczołów tarczycy nie ulega większemu zaburzeniu, a powiększone wole tarczycy nie mają znanego pochodzenia. Wole obojętne występują nawet 4 razy częściej u kobiet aniżeli mężczyzn. W skali światowej już 15 milionów mężczyzn i 30 milionów kobiet uskarża się na zaburzenia pracy tarczycy i słabego metabolizmu.

Przyczyny powstawania woli obojętnych

Przyczyną powstawania powiększonych woli obojętnych jest niedobór jodu w diecie bądź przeciwnie  jego nadmiar. Aby zapobiegać niedoborom do codziennej diecie dzieci oraz dorosłych używa się jodowanej soli spożywczej, ale nie oznacza to, że jodu nam nie brakuje. Wręcz przeciwnie, na to zaburzenie gruczołu tarczycy choruje średnio 22% polskiego społeczeństwa i nawet 60% kobiet w ciąży. Trzeba zauważyć, że wole mogą pojawić się u dzieci i występują one u 35% z nich i są nazywane wolami młodzieńczymi. Produktami wolotwórczymi są kapusta, rzepa i kalafior, które spożywane w nadmiarze mogą prowadzić do rozrostu woli. Jeżeli przyjmujemy leki, to także istnieje ryzyko, że ich stosowanie zaburza pracę tarczycy powodując zmniejszoną syntezę jodu. Do powstawania woli obojętnych przyczyniają się także po części toksyny środowiskowe, nadmiar stresu oraz brak równowagi hormonalnej.

Niedobór jodu jest bardzo niebezpieczny szczególnie dla osób młodych i kobiet ciężarnych oraz karmiących. Młody organizm bez wystarczającej ilości tego pierwiastka rozwija się gorzej, wolniej i nie pełnie. Niektóre skutki niedoboru jodu w wieku niemowlęcym i dziecięcym to niedorozwój umysłowy, spowolnienie rozwoju fizycznego, problemy z koncentracją i nauką. Spadki jodu w diecie są groźne dla naszego organizmu, bo nie tylko powodują nieprzyjemne dolegliwości, ale mogą prowadzić do rozwoju choroby. Tarczyca jest bardzo wrażliwa na alergie pokarmowe i zatrucia, dlatego aby dbać o ten hormon należy przede wszystkim przestrzegać diety. Szczególnie wskazane jest to osobom z celiakią, na którą choruje coraz więcej osób. Tarczycę wzmacniają witaminy i minerały: cynk, kwasy tłuszczowe omega-3 i selen. Ważne jest również przyjmowanie dobrej jakości probiotyków (Multilac, Asecurin), bo używane przez organizm substancje niezbędne do produkcji znacznej części hormonów tarczycowych, muszą zostać najpierw przerobione przez bakterie jelitowe, żeby można je było wykorzystać.

Powiększone wole tarczycy – objawy

Wole nie są przez nas zauważalne, choć wprawne oko lekarza potrafi dostrzec powiększenie przy standardowym ułożeniu głowy. Wole stanowią głównie defekt kosmetyczny, ponieważ znaczne powiększenie powoduje rozrost szyi. Jeśli wole spuchną i są już znacznej wielkości mogą uciskać tchawicę, sprawiać problem przy przełykaniu i wprawiać w uczucie duszności. Gdy napierają na struny głosowe, doskwiera nam chrypka. Te objawy podobne do refluksu czy niestrawności są łatwe do przeoczenia, dlatego wiele osób nie jest świadomych źródła dręczących je problemów.

Leczenie woli obojętnych

Aby nabyć pewności, że powiększone wole są obojętne należy wykonać biopsję stwierdzającą brak guzków i badanie poziomu TSH, który wskaże na ewentualny niedobór lub nadmiar hormonu tarczycy we krwi. Jeśli wole nie przeszkadzają choremu, nie należy ich leczyć z pomocą środków farmakologicznych, jednakże sam chory powinien lepiej zadbać o swoją dietę i wspomóc się pierwiastkami korzystnymi dla pracy tarczycy. Preparaty jodu podaje się choremu zazwyczaj wtedy, gdy diagnoza wskazuje na występowanie wola obojętnego miąższowego.

Aby zachować zdrowie przede wszystkim trzeba zadbać o swoją dietę. Powiększone wole wskazują na niedobory witamin i minerałów, które mogą być powodowane także zespołem złego wchłaniania. Dlatego wszystkie osoby, które podejrzewają u siebie alergię pokarmową powinny wspomóc się tabletkami, np. Falvit z kompleksem witamin i minerałów uzupełniających dietę w sole mineralne: żelazo, wapń, magnez i wiele innych oraz witaminy z grupy B obecne w świeżych warzywach i owocach. Bardzo ważny jest także odpoczynek i uwolnienie się od ciągłego pośpiechu. Kortyzol uwalniany pod wpływem stresu może negatywnie wpływać na tarczycę, dlatego dbajmy o spokój ducha, w czym pomogą nam ćwiczenia. Ponadto wysiłek fizyczny pomaga regulować tarczycę, by nie produkowała ani za mało ani za dużo hormonów. Unikajmy natomiast produktów ingerujących w tarczycę: soja, orzeszki ziemne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.