Polipy macicy i skuteczne zwalczanie

Każda kobieta powinna regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia, gdyż szczególnie płeć żeńska jest narażona na różnego rodzaju schorzenia. Najlepszym tego przykładem są polipy macicy, które skutecznie potrafią utrudniać życie codzienne. Nieleczone mogą przyczynić się też do bardziej skomplikowanych problemów. Należy badać się regularnie, gdyż szybka diagnoza pozwoli wykryć i usunąć problem. Czasami zdarza się, że problem sam znika, ponieważ polip ulega wchłonięciu. Z pewnością wykrycie polipa to dla kobiety na początku duża trauma, ale nie powinny się zniechęcać, gdyż sam zabieg jest szybki i bezbolesny. Natomiast lekceważenie polipa prowadzi do rozrastania się problemu na większą skalę.

Przyczyny i objawy polipów macicy

W rozpoznaniu polipa macicy pomogą przede wszystkim charakterystyczne dla niego objawy. Są to twory wynikające z przerośniętej błony śluzowej. Mają one postać  guzków lub narośli. Warto wiedzieć, że polipy występują w wielu miejscach naszego ciała. Skłonności do pojawienia się polipów mogą mieć podłoże genetyczne, ale niekoniecznie przeważnie są to nabyte problemy. Również ich charakter jest dwojaki, gdyż ze względu na umiejscowienie wyróżniamy polipy szyjkowe lub w macicy polipy endometrialne. Zanim lekarz podejmie decyzję usunięcia skłania się do leczenia kuracją hormonalną, jeżeli nie przynosi ona pożądanych skutków  to decyduje się na wyłyżeczkowanie lub histeroskopię.

Często na początku kobieta nie odczuwa żadnych objawów, ale w późniejszych etapach pojawiają się zastanawiające symptomy takie jak: plamienie i krwawienie między miesiączkami, krwawienia po stosunku oraz przedłużające się miesiączki. Polipy utrudniają zajście w ciążę lub są przyczyną poronień. Najczęściej dyskomfort pojawia się w trakcie stosunku, gdyż odczuwasz pieczenie i przeszywający ból związany z podrażnieniem ścianek szyjki macicy. W trakcie cyklu zauważysz u siebie inne niż do tej pory upławy mające ciemniejszy odcień niż zazwyczaj. W skrajnych przypadkach pojawia się ropna wydzielina. Pojawiają się też  bóle brzucha przejawiające się nachodzącymi skurczami wynikającymi zazwyczaj z zachodzących zmian. Polip macicy nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia kobiety. Jednakże może stanowczo utrudnić normalne funkcjonowanie. Ich powstawanie jest uwarunkowane zaburzeniami hormonalnymi wynikającymi z nadmiaru estrogenów.

Leczenie polipów macicy

Odpowiednia diagnoza pomoże w szybkim usunięciu problemu. Można przeprowadzić to na wiele sposobów. Zanim jednak się za to zabierzemy trzeba je zlokalizować. Należy niezwłocznie usuwać polipy, gdyż w najgorszym  przypadku mogą zatykać wejście do kanału szyjki macicy lub ujścia jajowodów, a przez to utrudnić zajście w ciążę.

Często w badaniu korzysta się z badania ultrasonografu. Z kolei  kolposkopia to analiza  dróg rodnych z użyciem kolposkopu. Dodatkowo w trakcie badania powinno się wykonać cytologię szyjki macicy.

Na początek można zacząć  od leczenia farmakologicznego, czyli kuracji hormonalnej trwającej kilka miesięcy. Oczywiście to lekarz zdecyduje pod jaki rodzaj leczenia zostaniemy skierowani. Metoda ta jest działaniem pośrednim na problem, ale pamiętajmy, że leki mają  wpływ na cały organizm, a nie tylko na określoną partię. Są też ich skutki uboczne.

Alternatywnym rozwiązaniem  są metody bezpośrednie takie jak ablacja, czyli usuwanie polipa szyjki macicy polegające na jego ukręceniu. Zabieg powoduje spory dyskomfort dla kobiety. Ważne jest, aby usunięty fragment materiału następnie przekazać do badanie histopatologicznego, które pozwoli wykluczyć zmiany i stwierdzić czy nie mamy do czynienia z rakiem. Ablacja jest przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych.

Nieco bardziej  zaawansowanym leczeniem jest histeroskopia przeprowadzana w stosunku do polipów występujących w jamie macicy zwana histeroskopią lub abrazją, gdy polip zlokalizował się w kanale szyjki macicy. Ten zabieg z kolei należy wykonywać w warunkach szpitalnych, przy znieczuleniu ogólnym. Niektórzy nazywają je też łyżeczkowaniem. Podczas badania lekarz wprowadza wziernik, który umożliwia obejrzenie bezpośrednie ścianek szyjki macicy. Następnie sprytnie usuwa specjalnym sprzętem wyrastające z błony śluzowej polipy.

Każda kobieta powinna pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa. To krótkie badanie pozwoli wyeliminować mnóstwo schorzeń, z których najgorszym dla niej jest rak szyjki macicy.  Można śmiało stwierdzić, że tylko stała obserwacja naszego ciała pozwoli wyeliminować choroby.

Niektóre z nas zastanawiają się czy polipy są groźne. Otóż nie stanowią one wielkiego problemu dopóki nie rozrosną się do większych rozmiarów. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że je mamy, gdyż  mogą się wchłonąć. Polipy mają skłonności do odrastania. Dlatego Panie, które przeszły zabieg powinny regularnie uczęszczać na wizyty u ginekologa.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.