Pokrzywka cholinergiczna – przyczyny, objawy, leczenie

Pokrzywka cholinergiczna – przyczyny, objawy, leczenie
5 (100%) 1 vote

Pokrzywka cholinergiczna jest chorobą, która dotyka od 15 do 20% społeczeństwa. Ma ona różne objawy oraz podłoże. Wyróżnia się kilkanaście rodzajów choroby. Najczęściej ludzie przechodzą pokrzywkę jednodniową i dotyka ich ona tylko raz na całe życie. Są jednak przypadki, kiedy pokrzywka utrzymuje się nawet do sześciu tygodni, najczęściej występuje ona między czterdziestym, a pięćdziesiątym rokiem życia.

Rodzaje pokrzywek

Ze względu na długość trwania wysypki lub jej przyczyny, możemy wyróżnić kilka rodzajów pokrzywki:

 • Pokrzywka ostra – mówimy o niej, gdy bąble na skórze nie znikają przez co najmniej sześć tygodni.
 • Pokrzywka przewlekła – mamy z nią do czynienia, w momencie gdy wysypka nie znika przez przynajmniej półtora miesiąca. W niektórych zaostrzonych przypadkach bąble mogą nie znikać kilka miesięcy, a nawet lat. Towarzyszy jej świąd oraz pieczenie skóry, w związku z czym codzienne czynności stają się bardzo uciążliwe.
 • Pokrzywka wywołana – jest to rodzaj wysypki, która pokazuje się na skórze, kiedy potrzemy ją jakimś przedmiotem. Na przykład jeżeli podrapie nas pies, na skórze pojawią się bąble w kształcie długich rys.
 • Pokrzywka cieplna – pojawia się na skórze, kiedy będziemy ogrzewać ją przez kilkanaście minut do temperatury od 38 do 40 stopni Celsjusza.
 • Pokrzywka słoneczna – zaczerwienienia i bąble na skórze pojawiają się niekiedy nawet przy krótkim pobycie na słońcu. Zdarzają się wypadki, że dotyka ona osłoniętych części ciała. Silnemu swędzeniu sprzyja pocenie się. Aby nieco ją zneutralizować poleca się posmarowanie czerwonych plam chłodzącym, nawilżającym żelem lub wzięcie zimnego prysznica.
 • Pokrzywka cholinergiczna – to właśnie jej będzie poświęcona dalsza część tego artykułu.

Pokrzywka cholinergiczna – charakterystyka

Pokrzywkę cholinergiczną zalicza się do schorzeń dermatologicznych, a konkretnie pokrzywek fizykalnych. Pokrzywka powstaje ze względu na alergię na jedną z substancji zawartych w naszym pocie – acetylocholiną. Uwalniany związek łączy się z innymi substancjami, takimi jak serotonina, histamina i bradykinina. Na wskutek tego połączenia na skórze pojawiają się bąble z czerwoną otoczką. Na pierwszy rzut oka przypominają bąble po poparzeniu pokrzywą. Najczęściej można je zlokalizować pod pachami, na klatce piersiowej, na plecach, pod kolanami, na ramionach – czyli w miejscach, które są najbardziej narażone na pocenie się. Warto zauważyć, że pokrzywka cholinergiczna jest diagnozowana najczęściej u mężczyzn między piętnastym, a dwudziestym piątym rokiem życia. Ten rodzaj pokrzywki często występuje u osób z astmą i chorobami atopowymi. Lekarze mimo wielu przeprowadzonych badań nie są jednak w stanie jednoznacznie określić przyczyny powstawania pokrzywki cholinergicznej.

Pokrzywka cholinergiczna – objawy

Pokrzywka cholinergiczna:

Do najczęściej występujących objawów pokrzywki cholinergicznej należą bąble, które pojawiają się na skórze właściwej. Są one płaskie o stromych brzegach. Charakteryzują się porcelanową bądź różową barwą i wyglądają jak oparzenia po pokrzywie.

Nie ma określonej ilości ani rozłożenia takich bąbli. Zazwyczaj wykwity znikają po upływie kilku chwil. Należy jednak pamiętać o tym, by próbować się nie drapać, ponieważ drapanie spowoduje powstawanie ran, z których powstaną strupy, a te z kolei przerodzą się w nieestetycznie wyglądające blizny.

Dodatkowo pojawiające się objawy pokrzywki cholinergicznej to pieczenie skóry oraz świąd pojawiające się w okolicach bąbli. Często pojawia się również uczucie duszności. Zdarzają się również skrajne przypadki, w których pojawia się obrzęk twarzy, a w szczególności puchnięcie języka. W takim wypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który poda środek przeciwalergiczny.

W przypadku, kiedy uczulenie na acetylocholinę jest bardzo duże możemy mieć do czynienia z objawami takimi jak:

 • Wzrost temperatury ciała
 • Bóle głowy
 • Bóle brzucha
 • Biegunka
 • Omdlenia
 • Ogólne osłabienie organizmu
 • Nadmierna produkcja śliny
 • Zwężenie górnych dróg oddechowych
 • Obrzęk krtani
 • Trudności z oddychaniem

Pokrzywka cholinergiczna – co ją wywołuje?

Do powstania pokrzywki cholinergicznej może doprowadzić każda czynność, która powoduje pocenie się organizmu, a więc:

 • Przebywanie w otoczeniu o wysokiej temperaturze
 • Aktywność fizyczna
 • Spożywanie gorących lub pikantnych posiłków
 • Stresujące sytuacje

Aby jednoznacznie stwierdzić, czy pacjent choruje na pokrzywkę cholinergiczną, lekarz prawdopodobnie zleci kilka testów prowokacyjnych. Polegają one zazwyczaj na wykonaniu ćwiczeń typu bieg, przysiady, pajacyki czy brzuszki. Jeżeli nie pojawią się charakterystyczne dla tej odmiany wykwity, oznacza to, że jest to pokrzywka o innym podłożu.

Pokrzywka cholinergiczna – leczenie

Wyleczenie pokrzywki cholinergicznej nie należy do najprostszych. O ile niektóre czynniki, takie jak jedzenie gorących lub pikantnych potraw, o tyle nie uda nam się nie przybywać w miejscach, gdzie panuje wysoka temperatura. Nie da się przecież przesiedzieć w domu całego lata. Podobnie w wypadku aktywności fizycznej, czasami zwykły spacer może sprawić, że się spocimy. Dlatego, aby uniknąć nadmiernego pocenia się, można stosować różnego rodzaju blokery potu, które sprawią, że jego ilość  znacznie się zmniejszy. Warto również pomyśleć o noszeniu luźnych, przewiewnych strojów podczas upałów. Dobrze jest też mieć przy sobie mgiełkę bądź spray chłodzący, by popsikać się nim, kiedy uważamy, że może pojawić się pokrzywka. Latem poleca się branie zimnych prysznicy, które zmniejszą potliwość. Należy również pamiętać, że pocenie się powoduje spożywanie alkoholu, zażywanie używek lub aspiryny.  W niektórych wypadkach lekarz może zdecydować się na przepisanie leków antyhistaminowych. Część osób, które zmagają się z pokrzywką cholinergiczną twierdzi, że bardzo pomagają im preparaty uspokajające.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby, Skóra, Zdrowie
Zapalenie gruczołu Bartholina – przyczyny, objawy, leczenie

Zamknij