Podagra – zaawansowany artretyzm
Podagra, artretyzm, dna moczanowa to określenia jednej i tej samej choroby, bolesnej w przebiegu i często wyłączającej z codziennych aktywności. Nie musi tak być, jeśli poznasz skuteczne sposoby radzenia sobie z dolegliwościami. Podagra pojawia się nagle, często w formie bolesnego obrzęku dużego palca lub dolnego stawu ciała. Niestety to końcowy wynik procesu, który zachodzi w organizmie przez długi czas, a o którym nie mieliśmy pojęcia. Przekonaj się czym jest podagra – zaawansowany artretyzm.
Przyczyny podagry
Dna moczanowa rozwija się powoli, ale dopiero w końcowym etapie może dać objawy w postaci bolesności i obrzęku. Przyczyna dny moczanowej różni się od źródła ataku podagry. Skaza jest wynikiem nadmiaru kwasu moczowego w organizmie. Kwas moczowy to substancja, która powstaje z rozpadu uryny, a znajdziemy ją w komórkach ludzkiego ciała i wielu produktach spożywczych. Kwas moczowy jest transportowany przez krwi do nerek, a stamtąd wydalany z moczem. Nadmiar kwasu moczowego na skutek nieprawidłowej funkcji nerek może prowadzić do rozwoju dny moczanowej, którą nazywamy podagrą. Sprzyjają jej ponadto:
- Dieta bogata w puryny
- Otyłość
- Nadużywanie alkoholu (zwłaszcza piwa)
- Odwodnienie
- Spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa i napojów gazowanych
Pogarda może zostać ujawniona w postaci bólu i obrzęku zwłaszcza, gdy dotyczy nas:
- Uraz
- Operacja chirurgiczna
- Ciężka choroba
- Zakażenie
- Stosowanie leków moczopędnych, na nadciśnienie
- Niewydolność krążeniowa
- Chemioterapia
Objawy podagry
Pierwszym objawem pogardy jest ból i obrzęk dużego palca u nogi. Palca nie można zgiąć, bo to sprawia nie tylko przenikliwy ból, ale czujemy rzeczywistą, fizyczną przeszkodę. Dolegliwości mogą pojawiać się częściej i obejmować inne stawy jak kostki i kolana, które stają się pulsujące i gorące. Nieleczona podagra może wpływać na wiele stawów jednocześnie. Ból charakterystyczny dla pogardy nie znika, a tylko staje się łagodniejszy. Może trwać nawet kilkanaście dni. Po latach na stawach odkładają się kryształki kwasu moczowego, które są co prawda bezbolesne, ale widoczne przez skórę. Kryształy te mogą również tworzyć kamienie nerkowe. Dna moczanowa to choroba przewlekła, którą wiąże się z innymi schorzeniami, np. przewlekłą niewydolnością nerek i problemami krążeniowymi.
Leczenie podagry
Leczenie podagry wymaga dwukierunkowego podejścia, które łączy leczenie farmakologiczne i zmianę stylu życia. Wbrew pozorom to drugi czynnik ma największy wpływ na nasze dalsze zdrowie.
Atak dny moczanowej
- Leczenie ataku podagry wymaga podania leków przeciwzapalnych najszybciej jak to możliwe
- Do bolącego miejsca przyłóż lód i unieś staw (umieść na poduszce), by poprawić wewnętrzne krążenie krwi
- Pij dużo płynów, np. wody, herbatek owocowych (nie moczopędnych)
- pomocny jest napar z podagrycznika
- Odpocznij i zrelaksuj się, ponieważ stres pogłębia nasilenie ataków
- Powstrzymaj się od wykonywania zadań fizycznych
Ostra dna moczanowa
- Ostry stan podagry wymaga wizyty u lekarza, który pomoże ci dobrać odpowiednią dietę i sposób postępowania
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne, najlepiej silne jak Aspirin. Pomagają skrócić czas ataku, łagodzą ból i obrzęk. Aby uniknąć skutków ubocznych zażyj probiotyk.
- Kortykosteroidy podobne do kortyzolu, hormonu naturalnie występującego w organizmie. Mogą być podawane doustnie lub wstrzykiwane do stawu
Suplement diety Artro Protect zapobiegający zużyciu stawów
Zmniejszenie stężenia kwasu moczowego
Jednym z najlepszych sposobów, aby zadbać o swoje zdrowie jest podjęcie aktywnej roli w swoim własnym leczeniu. Możesz liczyć na pomoc lekarza, który pomoże ci unikać nawrotów ataków, np. przez podawanie małych dawek NLP, ale największe zadanie do wykonania stoi przed tobą.
Przede wszystkim musisz wyrobić nawyki zdrowego stylu życia, bo to kluczowy sposób leczenia dny moczanowej. Zdrowa dieta i wysiłek fizyczny nie tylko zmniejszą masę ciała i szansę rozwoju choroby serca, ale znacznie poprawią twój komfort życia. Dzięki nim będziesz czuł się lepiej, pozytywniej i energiczniej, a ataki podagry będą mniej uciążliwe i bardziej znośne.
Dieta a podagra
Podagra zostanie z tobą na całe życie, dlatego obowiązują cię ścisłe sposoby leczenia, których nie należy przerywać. Oczywiście początki będą bardzo trudne, wiele razy będą skłaniały cię do poddania się, ale wytrwałość zaprocentuje na przyszłość. Z drugiej strony może pomóc ci świadomość, że mnóstwo osób z różnych względów medycznych nie może pozwolić sobie na jedzenie tego, na co ma ochotę. W rzeczywistości niewielki procent populacji je wszystko bez konsekwencji i cieszy się zdrowiem oraz zgrabną sylwetką. Ty natomiast znając diagnozę i rozpoczynając leczenie przez wprowadzenie zdrowych zmian w diecie możesz czuć się dobrze i cieszyć sprawnością przez długie lata. W diecie zwróć szczególną uwagę na warzywa, pełne ziarno, biała roślinne jak orzechy i rośliny strączkowe oraz produkty z mleka. Rafinowane węglowodany i przetworzona żywność, czyli najmniej zdrowe produkty, powinny być ograniczone do minimum. Twoim celem powinno być zachowanie zdrowego serca i oddalenie ataków podagry. Podagra – zaawansowany artretyzm – jest wymagająca w leczeniu i od twojego zaangażowania będzie zależał wynik choroby.