Płyn Lugola – znaczenie w diecie i niepożądane skutki przyjmowania

Płyn Lugola – znaczenie w diecie i niepożądane skutki przyjmowania
5 (100%) 3 votes

Płyn Lugola lepiej znany jest starszym pokoleniom, czyli naszym rodzicom, lub nawet dziadkom. Znany jest również pod nazwą: wodny roztwór jodu. Może kojarzyć się z katastrofą w Czarnobylu, ponieważ po tym wydarzeniu został podany na skalę masową dla większości polaków, a zwłaszcza dzieci. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie obywateli. Mimo to dzisiaj nie podaje się już płynu Lugola nawet przy chorobach, które niegdyś były nim leczone. Dlaczego tak się dzieje? Medycyna poszła do przodu, a z nią wiedza na temat ludzkiego organizmu, a także wpływu płynu Logola na tarczycę, o czym w dalszej części artykułu.

Czym jest płyn Lugola

Płyn Lugola to wodny roztwór jodu i jodku potasu, najczęściej dostępny w stężeniach 1%, 2% lub 5% w zależności od potrzeby. Płyn ten występuje w dwóch podstawowych postaciach i jest nią płyn przemysłowy i spożywczy. Pierwszy z nich służy do na przykład oczyszczania ran, z kolei spożywczy służy do spożywania. Niezwykle ważne jest, aby nie próbować spożywać przemysłowego płynu, gdyż jest on nieoczyszczony z substancji towarzyszących powstawaniu, a co za tym idzie może powodować alergie i zmiany w tym w układzie pokarmowym.

Kto nie powinien przyjmować płynu Lugola
 • kobiety w ciąży oraz karmiące piersią

 • osoby z niewydolnością krążeniową i chorobami krążenia

 • osoby chore na gruźlice

 • oraz wszystkie pozostałe, którym płyn Lugola nie został przypisany jako środek do spożywania

Kiedy i do czego stosowany jest płyn Lugola

Chociaż większości z nas płyn Lugola kojarzy się przede wszystkim z wybuchem w Czarnobylu, to ma on wiele innych zastosowań. Nie tylko służy jako środek profilaktyki chorób tarczycy takich jak rak, ale może być równie prozaiczny co środek odkażający.

Płyn Lugola przy chorobach tarczycy

Płyn Lugola dawniej stosowany by jako środek leczniczy, który był w stanie przede wszystkim pobudzić pracę tarczycy, stąd czasem podaje się go do dzisiaj przy chorobach objawiających się niedoczynnością tarczycy. Dzisiaj jednak wiadomo, że nie jest to skuteczny sposób leczenia, stąd częściej podaje się syntetyczny hormon tarczycy, aby uniknąć niepożądanych skutków wahnięć hormonów spowodowanych spożyciem płynu Lugola.

Płyn Lugola w przemyśle mleczarskim

Płyn Lugola współcześnie najczęściej używany jest jako środek sprawdzający jakość przede wszystkim produktów mlecznych. Służy on wykrywaniu skrobi, jako środka zagęszczającego produkty mleczne, które wcześniej zostały rozcieńczone wodą. Płyn Lugola barwi skrobię na ciemno fioletowo lub błękitno fioletowo jeżeli jest w małych stężeniach. Stąd też wystarczy niewielka próbka aby wykryć oszustwo. W podobny sposób wykorzystywany jest w przemyśle piwowarskim.


Płyn Lugola przy zakażeniach

Co więcej płyn Lugola ma działanie odkażające, a co za tym idzie jest idealnym środkiem do przemywania ran i stanów zapalnych na przykład skóry. Chętnie jest również stosowany przy infekcjach gardła. Silnie rozcieńczonym płynem Lugola można płukać gardło, aby nie dopuścić do stanów zapalnych lub pozbyć się skupisk bakterii powstałych w wyniku infekcji.

Uważaj! 3 powody dla których nie powinieneś podawać swojemu dziecku płynu Lugola
 1. Podanie dziecku niewłaściwej dawki płynu może spowodować nadczynność tarczycy i rozregulowanie układu hormonalnego, co będzie się odbijało nieprzyjemnymi konsekwencjami przez resztę życia!

 2. Nie podawaj dziecku domowej roboty płynu Lugola, gdyż może się to skończyć ciężką alergią lub innymi niebezpiecznymi skutkami. Jeżeli uważasz, ze Twoje dziecko powinno spożywać płyn Lugola udaj się do lekarza, ten wypisze receptę i farmaceuta sporządzi bezpieczny specyfik.

 3. Podanie dziecku płynu Lugola może być niezwykle niebezpieczne, ponieważ może być ono uczulone na składniki płynu, co może spowodować nawet skutki śmiertelne, jeżeli zareagujemy zbyt wolno i nie zdążymy do szpitala.

Coel płyn lugola 40g

Choroby tarczycy a płyn Lugola

Płyn Lugola przede wszystkim podawany jest jako środek pobudzający tarczycę do pracy, przez co najchętniej podawany był dla osób z niedoczynnością. Jednak w przypadku, kiedy konieczna jest operacja i wycięcie części tarczycy (mowa o sytuacji, kiedy przy nadczynności wycinany jest fragment tarczycy aby obniżyć stężenie hormonów) wtedy przed zabiegiem lekarz podaje płyn Lugola, aby uniknąć niedoborów po wycięciu.

Wybuch w Czarnobylu – czemu został podany płyn Lugola

Kiedy w Czarnobylu wybuchła elektrownia jądrowa obawiano się radioaktywnej chmury niosącej w sobie również radioaktywny jod. Płyn Lugola został wtedy podany większości społeczeństwa, aby tarczyca przyswoiła duże dawki bezpiecznego jodu, a nie była w stanie przyswoić jodu radioaktywnego. Wchłonięcie się dawki radioaktywnego jodu mogło spowodować raka tarczycy, jednak współcześnie wiadomo, że nie było potrzeby podawania obywatelom płynu. Stało się tak, ponieważ Rosja zataiła dane na temat wybuchu i w trosce o bezpieczeństwo na wszelki wypadek podano płyn.

9 niebezpiecznych skutków po zażyciu płynu Lugola
 1. Rozregulowanie gospodarki hormonalnej i powstanie nadczynności tarczycy

 2. Reakcja alergiczna na któryś ze składników płynu Lugola

 3. Zaostrzenie się gruźlicy, jeżeli płyn został przyjęty podczas jej trwania

 4. Przekazanie wraz z mlekiem karmiącej matki nadmiaru jodu dziecku, co spowoduje u niego rozregulowanie tarczycy

 5. Przy niewłaściwym podaniu spotęgowanie nadczynności tarczycy

 6. Przy chorobach układu krążenia spowodowana płynem Lugola nadczynność tarczycy może doprowadzić do śmierci osoby chorej

 7. Liczne choroby spowodowane nadwrażliwością na jod: stany zapalne skóry wraz z pęcherzami, owrzodzenie nerek, podrażnienie błon śluzowych organizmu

 8. Wstrząs spowodowany nietolerancjami lub alergią na jod

 9. Objawy grypopodobne spowodowane dużą ilością przyjętego jodu lub jego nietolerancji

Płyn Lugola a suplementacja jodu w diecie

Zdarza się tak, że część osób próbuje suplementować, czyli dodawać pewne ilości jodu do diety właśnie poprzez spożywanie płynu Lugola. Jest to niezwykle niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ płyn Lugola posiada silnie skoncentrowany jod i łatwo można doprowadzić do nadczynności. Dużo lepiej jest stosować środki pochodzenia roślinnego lub soli wzbogacanej w jod. Wtedy nie będzie ryzyka, że powstanie nadczynność tarczycy.

Pamiętaj! Płyn Lugola w aptece

Dostępne w aptece płyny Lugola to roztwory do stosowania zewnętrznego, nigdy do spożywania. Roztwór do spożywania przygotowywany jest przez farmaceutę jedynie za okazaniem recepty wystawionej przez lekarza!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby, Leki, Zdrowie
Bronchoskopia – przebieg badania, jak się do niej przygotować. Wskazania do bronchoskopii.

Zamknij