Pluskwica groniasta – charakterystyka, właściwości lecznicze, przeciwwskazania

Zioła od dawien dawna były wykorzystywane w medycynie ludowej. Nasi pradziadowie znali ich lecznicze właściwości i wiedzieli, która roślina pomaga na jakie schorzenie. Niestety w dzisiejszych czasach zapominamy o mocy ziół i chętniej korzystamy z konwencjonalnych medykamentów, a szkoda, bo niepotrzebnie obciążają one nasz organizm. Jednym z zapomnianych ziół o leczniczych właściwościach jest pluskwica groniasta. Roślina jest szczególnie pomocna przy kobiecych schorzeniach, na przykład przy menopauzie.

Pluskwica groniasta – charakterystyka

Pluskwica groniasta jest rośliną, która pochodzi z terenów Ameryki Północnej. Należy ona do rodziny bylin. Jej wysokość waha się miedzy jednym, a dwoma metrami. Jest to zioło o krzaczastym, wyprostowanym pokroju z ciemnozielonymi, opadającymi przed pierwszymi przymrozkami liśćmi. Cechą charakterystyczną pluskwicy są kwiaty o dużych kwiatostanach. Kwiaty mają biały kolor. Roślina kwitnie od lipca aż do końca września. Dzięki temu, że nie wszystkie kwiaty zakwitają w tym samym momencie, może się wydawać, że zioło kwitnie cały czas. Pluskwica rośnie najlepiej na lekko nawilgotnionym lub wilgotnym podłożu, w zacienionym miejscu.  Roślina przekwita w listopadzie i usycha. Jest ziołem wieloletnim, zimuje w ziemi.

W przeciągu pierwszych kilku lat od zasadzenia może się wydawać, że roślina prawie nie rośnie, jednak po upływie czasu, kiedy korzenie zioła zdążą się dobrze rozrosnąć, będziemy cieszyć się pięknymi kwiatami. Przed posadzeniem pluskwicy groniastej należy wiedzieć, że powinno się ją umieścić w miejscu, gdzie nie będzie narażona na uszkodzenia, gdyż naruszone zioło wydziela bardzo nieprzyjemny zapach.

Pluskwica groniasta – właściwości lecznicze

Pluskwica jest na ogół uważa na roślinę ozdobną. Mało kto, wie o jej właściwościach prozdrowotnych.  Docenili je północnoamerykańscy Indianie, którzy stosowali zioło, by zmniejszyć ból podczas porodu i podczas chorób związanych z kobiecym układem rozrodczym.  Oprócz tego używano jej do leczenia chorób reumatycznych i schorzeń neurologicznych.

Okres przekwitania u kobiet objawia się wieloma nieprzyjemnymi symptomami. Należą do nich między innymi wybuchy gorąca, które mogą dokuczać kobiecie nawet kilkanaście razy dziennie. Właśnie ten objaw jest uznawany za najgorszy wśród kobiet, które przechodzą menopauzę. Aby zmniejszyć go aż o 50% lekarze polecają stosowanie naparu z pluskwicy. Oprócz tego herbatka z zioła jest w stanie złagodzić nerwowość, zanikanie pochwy, nadmierne pocenie się czy zaburzenia związane z psychiką, które także są częstymi czynnikami, na które uskarżają się kobiety.

Napar z pluskwicy poleca się również paniom, które ciężko przechodzą okres miesiączkowania i zmagają się z tak zwanym zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Zioło charakteryzuje się działaniem rozluźniającym i łagodzącym ból. Oprócz tego uspokaja i pozwala zmniejszyć objawy związane ze stresem. Pluskwica może okazać się pomocna również gdy następuje zatrzymanie miesiączki lub rozregulowanie cyklu.

Substancje aktywne, które znajdują się w pluskwicy groniastej nie aktywują receptorów estrogennych znajdujących się w gruczołach piersiowych oraz w macicy. W związku z tym lekarze polecają stosowanie zioła kobietom, u których wykryto zagrożenie wystąpienia nowotworu piersi lub macicy.

Pluskwica groniasta – skład

W pluskwicy groniastej znajdziemy takie substancje i związki aktywne jak:

  • Macrotin
  • Estrogeny
  • Kwas oleinowy
  • Kwas palmitynowy
  • Fosfor
  • Garbniki
  • Skrobia
  • Guma
  • Triterpyny
  • Witamina A
  • Witamina B5

Pluskwica groniasta – zastosowanie

Roślina znalazła zastosowanie jako ozdoba wielu ogrodów. Jej piękne, przypominające świecznik kwiaty upiększą niejedną rabatkę. Fachowcy polecają sadzenie pluskwicy tuż obok wszelkich rodzajów cyprysików lub ozdobnego derenia. Rośliny w połączeniu tworzą pięknie wyglądające kompozycje.

Nie ozdobność jest jednak nadrzędną zaletą pluskwicy groniastej. Najważniejsze są jej właściwości lecznicze, które są doceniane głównie przez kobiety w okresie klimakterium. Aby skutecznie zmniejszyć napady duszności, ataki nerwowości, nadmierną potliwość czy  zmęczenie należy popijać przygotowany w odpowiedni sposób napar.

  • Przepis na napar z pluskwicy groniastej

Zagotuj w garnku pół litra wody. Do wrzątku wrzuć dwie łyżki wysuszonego zioła. Gotuj wywar przez około 10 minut.  Ostudź napar i odcedź go. Wypijaj od dwóch do trzech łyżek 6 razy dziennie.

Jeżeli nie będzie ci smakował napar może również wymieszać  1 gram suszu z łyżką miodu lub ulubionego jogurtu i spożywaj dwa razy dziennie.


Pluskwica groniasta

Pluskwica groniasta – przeciwwskazania

Mimo że zioło korzystnie wpływa na kobiecy organizm i jest w stanie pomóc ograniczyć zachorowalność na raka piersi czy macicy oraz zmniejszyć objawy okresu przekwitania, nie wszystkie panie powinny stosować pluskwicę groniastą. Przede wszystkim bezwzględnie zrezygnować z niej powinny kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. Stosowanie suszu oraz naparu nie jest wskazane także osobom z nadciśnieniem tętniczym Warto wiedzieć również, że zioło może wpłynąć negatywnie na skuteczność doustnie stosowanej antykoncepcji hormonalnej. Ze względu na obecność kwasu salicylowego, nie poleca się przyjmowanie pluskwicy groniastej osobom, które są uczulone na aspirynę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.