Pimafucort – dostępność, skład, działanie, wskazania, przeciwskazania, skutki uboczne

Pimafucort to lek w formie maści wydawany jedynie po okazaniu recepty. Jego głównym przeznaczeniem jest kuracja zwykłych zmian skórnych z gatunku dermatologii jak i tych poważniejszych wenerologicznych. Charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwinfekcyjnym, przeciwgrzybicznym i bakteriobójczym. Krem nakłada się bezpośrednio na chorą skórę. Produkowany jest przez LEO Pharma.

Dostępność

Lek wydawany jest w formie maści bądź kremu o masie 15 gram. W pojedynczym opakowaniu, znajduje się natamycyna w ilości 150 mg, tyle samo hydrokortyzonu oraz neomycyna – 52500 j.m.. W zależności od apteki jego cena może się wahać, ale jej 100% wynosi 28,96 złotych.

Zawartość i działanie

Pimafucort składa się z trzech głównych substancji czynnych.

  • Neomycyna – antybiotyk należący do aminoglikozydów. Ma bardzo szeroki zakres działania i opiera się na przystopowaniu syntezy bakteryjnych białek. Niestety jest także toksyczna, dlatego nakłada się ją tylko miejscowo.
  • Natamycyna – również antybiotyk, ale tym razem walczący z grzybami. Wykazuje wielką skuteczność przy zakażeniach spowodowanych drożdżakami.
  • Hydrokortyzon – najsłabszy z całej trójki. Przynależy do grupy kortykosteroidów. Słabo oddziałuje w sposób przeciwświądowy, przeciwzapalny oraz zmniejszając naczynia krwionośne.

Podczas miejscowego zastosowania leku, jego składniki – hydrokortyzon i neomycyna – w małym stopniu wnikają do krążenia, ale jednak to robią. Z tego względu mogą pojawić się ich działania ogólnoustrojowe. Sama natamycyna w zasadzie nie wykazuje wchłaniania się do organizmu przez skórę. Oprócz głównych składników, maść zawiera także inne pomocnicze substancje w tym parahydroksybenzoesan (metylu i propylu).

Stosowanie

Z maścią powinno obchodzić się ostrożnie. Jej cienką warstwę nanosi się na skórę i rozprowadza po niej, ale wyłącznie w miejscu dotkniętym zmianą. Dozwolone jest stosowanie jej 2-4 razy w ciągu doby. Maksymalny czas używania to 2 tygodnie. Przekraczanie podanej dawki i czasu, w którym się go używa jest zabronione. W innym przypadku mogą pojawić się działania niepożądane. Preparat należy trzymać z dala od błon śluzowych, oczu i wnętrza ucha.

Wskazania i przeciwwskazania

Kiedy stosować?

Pimafucort jest używany na choroby skóry gojące się po zastosowaniu na nie kortykosteroidów. Nie mogą być jednocześnie spowodowane przez pierwotne drobnoustroje, ale za to przez grzyby i bakterie niszczone natamycyną i/lub neomycyną. Najczęściej poleca się Pimafucort na pęknięcia, wysuszenia lub łuszczenie się skóry oraz przy (pod)ostrych strnach zapalnych w obrębie owłosionych miejsc. Skuteczny jest także na łojotokowe zapalenie skóry. Jeśli lek nie pomaga, nasila objawy, a nawet spowoduje zakażenie, trzeba natychmiast zaprzestać jego stosowania.

Kiedy nie stosować?

Przeciwwskazania to sytuacje, gdy mimo istnienia sytuacji, w których powinno zastosować się preparat, jest to niemożliwe. W przypadku Pimafucortu, głównym przeciwwskazaniem jest uczulenie na jakikolwiek składnik maści, nawet jeśli jest to delikatna nadwrażliwość. Oprócz tego, głównymi przeszkodami w użyciu preparatu są:

  • pierwotne zakażenia skóry wywołane przez grzyby lub bakterie;
  • choroby wrzodowej skóry, wszelkich ranach (w tym oparzeniowych), owrzodzenia podudzi;
  • w pospolitym i różowatym trądziku oraz przy wyprysku stóp (młodzieńczym);
  • rybia łuska, zanik tkanek skórnych, kruche i wrażliwe naczynia krwionośne;
  • zakażenie skóry wywołane pasożytami lub wirusami;
  • przy negatywnych skutkach ubocznych po używaniu kortykosteroidów.

Ostrożność

Środki ostrożności należy zachować przy wyżej wymienionych przeciwwskazaniach. Czasami, jeśli lekarz nie jest pewny czy preparat jest odpowiedni, może zalecić wykonanie dodatkowych badań kontrolnych. Ponadto Pimafucort stosuje się tylko i wyłącznie zewnętrznie, na zainfekowaną powierzchnię skóry. Trzyma z dala od oczu, inaczej można nabawić się zaćmy i jaskry.

Kortykosteroidy przechodzą do organizmu przez skórę co może skończyć się ogólnoustrojowymi skutkami ubocznymi. W celu zminimalizowania ryzyka, produkt nanosi się tylko punktowo, a nie na całą powierzchnię ciała. Nie wolno używać go długotrwale ani u dzieci, oraz pod opatrunkami okluzyjnymi. Te ostatnie wzmagają wchłanianie się substancji przez skórę, u maluchów, takim opatrunkiem może być nawet pielucha. W przypadku dzieci, działania niepożądane są spotęgowane w porównaniu do dorosłych.

Długotrwałe stosowanie maści oraz nanoszenie jej na na duże obszary ciała lub punktowo na uszkodzoną skórę może mieć skutki ototoksyczne i nefrotoksyczne. W przypadku powstania nowych zakażeń grzybiczych/bakteryjnych podczas kuracji, natychmiastowo należy skontaktować się z lekarzem.

Prowadzenie pojazdów

Żadne szczegółowe kliniczne badania pod tym względem nie zostały przeprowadzone. Jednakże producenci i lekarze nie podejrzewają, by maść miała negatywny wpływ na koordynację ruchową i zdolność prowadzenia wszelkich maszyn, w tym samochodów.

Ciąża i karmienie piersią

Należy pamiętać że składniki Pimafucortu wchłaniają się do organizmu. Z tego powodu, lek może być używany wyłącznie wtedy, gdy lekarz da na to zgodę ponieważ nie będzie istnieć żadna lepsza alternatywa. Przy stosowaniu nanosić jak najmniejsze warstwy i przez krótki czas. Dodatkowo brać pod uwagę wyżej wspomniane środki ostrożności.

Równoległe stosowanie innych leków

Ponieważ maść jest stosowana miejscowo, do tej pory nie wykazano, aby miała jakiekolwiek interakcje z pozostałymi lekami, zarówno zażywanymi wewnętrznie jak i zewnętrznie.

Skutki uboczne

Wiadomo już, że Pimafucort to lek w formie maści, który może skończyć się masą działań niepożądanych, zwłaszcza gdy nie pacjent nie będzie stosował się do zaleceń lekarza lub opisanych środków ostrożności. Teraz warto określić jak dokładnie wyglądają te skutki uboczne.

Pierwsze niepokojące objawy są miejscowe. Pojawiają się zmiany zanikowe skóry, plamica oraz rozstępy skórne (które są z natury trudne do usunięcia). Drobne naczynia krwionośne przy powierzchni ciała ulegają rozszerzeniu się. Skóra staje się nadmiernie wysuszona, wokół ust powstaje zapalenie tkanek skórnych. Na twarzy może pojawić się trądzik spowodowany zawartymi w preparacie steroidami. Czasami zdarza się, że po odstawieniu maści symptomy choroby zamiast zniknąć staną się jeszcze bardziej nasilone. Skóra się odbarwi, włosy zaczną nadmiernie rosnąć i pojawi się wtórne zakażenie.

Co ciekawsze pojawianie się ogólnoustrojowych skutków ubocznych, które mają związek z używaniem kortykosteroidów jest o wiele mniejsze w późniejszym czasie używania hydrokortyzonu niż po zastosowaniu samych bardzo silnych kortykosteroidów. Jeśli preparat będzie stosowany długotrwale i to na dużej powierzchni skóry, u dzieci, pod opatrunkiem okluzyjnym (pieluchami), czy fałdach skórnych, pojawienie się ogólnoustrojowych działań ubocznych spowodowanych kortykosteroidów zwiększa się. Wchodzi w to również przyhamowanie czynności nadnerczy. W niektórych przypadkach pojawiają się alergiczne reakcje kontaktowe.

Przy nałożeniu leku w bliskim obrębie oczu ciśnienie śródgałkowe może ulec zwiększeniu, pojawić się jaskra lub zaćma. Są to jednak bardzo rzadko spotykane skutki uboczne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.