Pimafucin – czym jest lek, jak działa i kiedy go stosować

Pimafucin to bardzo silny lek, który wydawany jest jedynie za okazaniem recepty od odpowiedniego lekarza. Może być to dermatolog, ale również może być to ginekolog czy w przypadku gdy pilnie go potrzebujemy to nawet lekarz rodzinny! Czasem bywa też, że ulotka gdzieś się zawieruszy i nie wiemy czego spodziewać się po leku lub zwyczajnie chcemy dowiedzieć się na jego temat więcej. Wszystko to, co chcesz wiedzieć na temat leku pimafucin dowiesz się w dalszej części artykułu. Warto jednak zaznaczyć, że wiedza poniżej nie jest to równoznaczna z wizytą u odpowiedniego lekarza!

Czym jest lek pimafucin

Lek pimafucin to lek antybiotykowy, który ma działanie przeciwgrzybicze. Stosowany jest w wielu różnych odmianach chorób, jednak warto zaznaczyć, że nie jest stosowany przy uogólnionej grzybicy organizmu, a jedynie przy miejscowych zmianach chorobowych. Lek ten jest na tyle silny, że w przypadku ciąży lekarz musi wyrazić zgodę na jego stosowanie. Jest on również wydawany w różnych formach, jednak tylko i wyłącznie za okazaniem recepty.

Jak działa lek pimafucin

Lek pimafucin ma działanie niszczące komórki grzyba – uszkadza ich ściany przez co komórki te obumierają. Jednak lek działa jedynie miejscowo i nawet stosowanie tabletek doustnych czy draży ma za zadanie wyplenić grzybicę na przykład z przełyku, ust czy żołądka, nigdy nie z całego organizmu naraz. Jeżeli stwierdzona została ogólna grzybica organizmu niezbędne jest zastosowanie zupełnie innych leków, gdyż pimafucin nie będzie wystarczająco skuteczny. Co gorsza złe zastosowanie leku może spowodować uodpornienie się komórek grzyba i dalszy brak reakcji na lek.

Uważaj! Jeśli występują te objawy koniecznie udaj się do lekarza!
  • Wysypka
  • pokrzywka
  • bąble na skórze
  • silne wymioty
  • silne nudności
  • silna biegunka
  • zawroty głowy

Przy jakich chorobach stosuje się lek pimafucin

Lek pimafucin przypisuje się przy większości chorób pochodzenia grzybiczego jeżeli tylko pojawiły się one miejscowo, a nie ogólnie rozsiały się po organizmie. W tym celu lek występuje pod wieloma różnymi postaciami, tak aby skutecznie dotrzeć do miejsca zarażonego grzybicą. Zatem lek ten można stosować przy infekcjach pochodzenia drożdżakowego czyli grzybiczego:

  • infekcji pochwy i okolic układu rozrodczego
  • infekcji grzybiczych skóry
  • infekcji grzybiczych w miejscach owłosionych jak skalp, okolice brwi, wzgórka łonowego i tym podobne
  • infekcji układu pokarmowego w tym: jamy ustnej, przełyku, żołądka czy jelit
  • infekcji okolic oczu
  • infekcji okolic paznokci
  • infekcji grzybiczej ucha

Pimafucin przy drożdżakach i kandydozie pochwy

Globulki pimafucin najczęściej podawany jest przy różnego rodzajach grzybicach i kandydozie pochwy oraz co często za tym idzie i okolic intymnych. W takim przypadku najlepiej, aby to ginekolog wypisał niezbędny lek. Najczęściej wypisywana jest recepta na specjalne globulki dopochwowe, dodatkowo czasami dla wzmocnienia efektu podawany jest również krem. Jeżeli mamy partnera seksualnego warto powiadomić o tym ginekologa aby uwzględnił również leczenie partnera, bowiem leczenie tylko jednej strony nie będzie skuteczne. Po takiej kuracji warto również zastosować odpowiednie globulki  uzupełniające florę bakteryjną pochwy po „zabiciu” grzybicy. Mogą to być zarówno globulki illadian, mucovagin lub inne probiotyki stosowane dopochwowo. Są one bogate w pałeczki kwasu mlekowego, które odbudują zniszczoną florę pochwy.

Hydrovag, 7 globulek dopochwowych

Rodzaje leku pimafucin

Aby lepiej dotrzeć do miejsca zainfekowanego grzybicą lek pimafucin dostępny jest w wielu różnych formach, które to ułatwiają. Lekarz ma wtedy dowolność przypisania formy leku, a także nie ma obawy, że lek nie dotrze w odpowiednie miejsce, a co za tym idzie, nie ma obaw, że będzie nieskuteczny. Oto lista możliwych form leku pimafucin:

  • Krem – służy do stosowania zewnętrznego, na skórę, ale również może być stosowany w okolicach intymnych, warto jednak zaznaczyć, że może to wywołać podrażnienie i pieczenie, jednak jeżeli jest ono nie do zniesienia należy jak najszybciej zmyć krem letnią wodą. Nie należy również wprowadzać kremu do oczu.
  • Drażetki – to forma leku do ssania, kiedy występuje infekcja jamy ustnej, przełyku lub żołądka, ta forma nie powinna specjalnie podrażniać ani powodować pieczenia.
  • Krople – to również forma doustna, jednak z przeznaczeniem do działania głębiej niż sama jama ustna, bywa również stosowana przy grzybicy płuc.
  • Globulki Pimafucin – to prawdopodobnie najczęściej sprzedawana forma leku pimafucin, służy głównie do leczenia grzybicy, kandydozy pochwy, często może wywoływać delikatne podrażnienia objawiające się pieczeniem, jednak póki jest to do wytrzymania, warto znieść tę niewygodę
Uważaj! Lek pimafucin a ciąża

Ze względu na charakter antybiotykowy leku ważne jest, jeżeli planujemy ciążę lub kobieta jest już w ciąży poinformować lekarza o tym fakcie przed przypisaniem jakichkolwiek leków. Lek pimafucin nie jest chętnie stosowany w trakcie trwania ciąży i ciąża może być przeciwwskazaniem, jednak o tym powinien zadecydować lekarz wraz z pacjentką.

Przeciwwskazania do stosowania leku pimafucin

Głównymi przeciwwskazaniami są alergie na któryś z aktywnych składników kremu. Czasem jednak nie wiadomo, czy jesteśmy uczuleni, dlatego warto sprawdzić taką ewentualność poprzez próbę. Wystarczy odrobinę kremy wsmarować w wewnętrzną stronę zgięcia łokcia, po 12 godzinach jeżeli nie ma żadnej reakcji alergicznej można śmiało stosować lek. Jeżeli wiemy, że mamy alergie należy koniecznie poinformować lekarza prowadzącego, aby mógł dobrać skuteczną formę leczenia.

Działania niepożądane przy stosowaniu leku pimafucin

Bardzo częstym działaniem niepożądanym jest wystąpienie pieczenia i uczucie świądu, wszystko dlatego, że pimafucin jest silnym lekiem antybiotykowym, który niszczy ściany komórek grzyba przy tym mogąc naruszyć zdrową tkankę. Nie powinno się z tego powodu odstawiać leku. Bardziej niebezpieczne są objawy alergiczne czy skutki uboczne w postaci silnej, biegunki, nudności a nawet wymiotów, które powinny skłonić nas do odstawienia leku i konsultacji z lekarzem.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.