Paradontoza
Paradontoza to choroba przyzębia atakująca struktury otaczające nasze zęby i utrzymujące je w pozycji pionowej. To drugie po próchnicy najczęściej spotykane schorzenie jamy ustnej, które powoduje stopniowe osłabienie dziąseł, ozębnej kość i korzeń. Jest więc to choroba o dużym zasięgu, gdyż dotyczy stawów zębowo-zębodołowych. Skutki choroby i powszechność jej występowania są na tyle znaczące, że zapobieganie paradontozie jest obecnie jednym z najważniejszych zagadnień w dziedzinie stomatologii. Schorzenie prowadzi nieuchronnie do komplikacji zdrowotnych kończących się nawet usunięciem zęba. Pod tym względem ilość ekstrakcji jest porównywalna do zabiegów spowodowanych próchnicą. Jakie są przyczyny paradontozy, jej objawy i dostępne sposoby leczenia?
Przyczyny paradontozy
Wbrew pozorom paradontoza nie jest chorobą osób starszych. Epidemiologia wskazuje, że chorują już coraz młodsze osoby. Szczególnie narażone są osoby pochodzące z biedniejszych regionów, gdzie niedostatecznie dba się o wymiar higieny jamy ustnej. Osoby o niższym statusie społecznym częściej uskarżają się na ogólne problemy z zębami, o które niedostatecznie dbają. Ale występowanie paradontozy niemal na równi z próchnicą na terenie Europy i w Stanach Zjednoczonych pokazuje, że równie ważne co dbałość o zęby ma także sposób odżywiania się i przekazywane wzorce. Niemniej jednak ryzyko paradontozy wzrasta wraz z wiekiem.
Pasta do zębów przeciwko paradontozie
Zapalenie przyzębia powoduje osadzanie się płytki bakteryjnej na powierzchni zębów oraz dziąseł. Ich obecność możemy rozpoznać gołym okiem oraz przesuwając językiem po naszych zębach. Wtedy odczuwamy złogi, czyli tzw. nalot, za który odpowiadają w głównej mierze bakterie posilające się resztkami jedzenia. Drugą przyczyną paradontozy jest osad z kamienia nazębnego – zmineralizowana płytka nazębna, która może znajdować się nad- i poddziąsłowo na powierzchni zębów. Możemy go zobaczyć głównie po wewnętrznej stronie dolnych jedynek, które leżą w okolicy ujść gruczołów ślinowych. Przybierają ciemniejszą barwę pod wpływem diety: wypijanej herbaty, kawy, wina i wypalanych papierosów. Zarówno oddziaływanie śliny jak i wysięki zapalne powodują nasilone odkładanie się kamienia. Dodatkowo w miejscach trudno dostępnych dla szczoteczki i wypełnień protetycznych możemy zauważyć zwiększone odkładanie osadu. Osad bakteryjnych i ten wapniowy lubią swoje sąsiedztwo, dlatego że kamień mineralny sprzyja gromadzeniu bakterii. Czasami w przypadku znacznego osłabienia dziąseł poziom kamienia obniża się, powodując niszczenie zęba. Stąd prosty wniosek, że brak odpowiedniej higieny sprzyja kamieniowi nazębnemu i płytce bakteryjnej odpowiedzialnych za paradontozę.
Inne przyczyny paradontozy to:
- Duże ilości produkowanej śliny i jej skład,
- Nieszczelne wypełnienia ułatwiające dostęp bakteriom,
- Nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne,
- Oddychanie przez usta,
- Wady anatomiczne tkanek jamy ustnej,
- Alergie pokarmowe z oznakami w jamie ustnej,
- Choroby immunologiczne, hormonalne, metaboliczne,
- Podrażnienia chemiczne.
Objawy paradontozy
Choroba przyzębia może przebiegać z różnym stopniem zaawansowania. Czasem przybiera postać łagodną, by z czasem nabrać na sile. Zdarzają się także remisje, które nie powinny uśpić naszej czujności. Jeżeli raz pojawiły się niepokojące obawy oznacza to, że należy rozpocząć odpowiednie leczenie. Objawy choroby przyzębia, które powinny nas zaniepokoić to:
- Odsłonięcie szyjek zębowych i odczuwana nadwrażliwość zębów,
- Rozchwianie zębów,
- Krwawienie dziąseł podczas mycia lub jedzenia twardych owoców czy warzyw,
- Infekcje dziąseł – obrzęk, nadmierne zaczerwienienie, bolesność,
- Nieprzyjemny zapach z ust,
- Przemieszczenia zębów – wychylenia, wysunięcia, a nawet ich utrata.
Nieleczona paradontoza nieuchronnie prowadzi do osłabienia struktur okołozębowych i w efekcie utraty zębów. Ma to oczywisty wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale także zdrowie. Rozchwianie zęba to ostatni z etapów na drodze zapalenia i powolnego obumierania kości. Zbyt rzadko uświadamiamy sobie jaki wpływ ma tocząca się infekcja w jamie ustnej na nasz organizm. Powikłania ogólnoustrojowe to, m.in. zmiany miażdżycowe, choroby serca i układu sercowo-naczyniowego, zawał, zaburzenia gospodarki węglowodanowej, zapalenie płuc, a nawet przedwczesny poród.
Problemy z dziąsłami mogą oznaczać początki paradontozy. Jeśli przeoczysz objawy zapalenia dziąseł, zlekceważysz je lub zrezygnujesz z szukania pomocy u dentysty, Twój stan pogorszy się i będzie wymagał podjęcia zdecydowanych kroków. Dużo bezpieczniej jest stale kontrolować stan swojego uzębienia i dbać o nie, z korzyścią dla siebie i swojego portfela.
Pasta do zębów na paradontozę
Leczenie paradontozy
Zanim rozpocznie się potrzebne leczenie należy zadbać o to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia paradontozy. Należy przede wszystkim regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny (co pół roku), w którym w profesjonalny sposób pozbędziemy się kamienia nazębnego. Skaling to zabieg, podczas którego dentysta usunie złogi za pomocą szybko obracającej się, metalowej końcówki. Zabieg jest nieprzyjemny, a w niektórych wypadkach powoduje ból, dlatego osoby wrażliwsze mogą zdecydować się na odpłatną alternatywę, która będzie zupełnie bezbolesna. Dodatkowo dentysta wykonuje zabieg wygładzenia korzeni zębów, który zapobiega ponownemu osadzeniu kamienia. Aby zwiększyć efekty szczotkowania warto zaopatrzyć się w odpowiednią pastę do zębów, np. Sulphodent, Lacalut Aktiv, Parodontax oraz preparaty do płukania jamy ustnej, np. Octenidol, Listerine Total Care, Elmex. Profilaktycznie w zęby można wcierać żele o działaniu antyseptycznym i łagodzącym. Działanie stomatologa musimy zawsze wspomagać zabiegami domowymi i odwrotnie, nie zapominajmy o regularnych wizytach, nawet jeżeli tymczasowo nie odczuwamy nasilonych dolegliwości. Ważnym sposobem zapobiegania chorobie jest także zdrowy tryb życia połączony z właściwą dietą. Unikajmy przede wszystkim słodkich przekąsek, a jeśli już na takie się zdecydujemy, nie zapominajmy o przepłukaniu ust i późniejszym umyciu zębów.
Leczenie zaawansowanej paradontozy nie należy do zadań ani łatwych ani przyjemnych dla pacjenta. Dentysta może zdecydować o potrzebie plastyki zębów w miejscach gromadzenia się płytki nazębnej, a nawet ortodontycznym usunięciu wad zgryzu sprzyjających odkładaniu się płytki nazębnej. Lekarz może zdecydować o regeneracji lub naprawie uszkodzonych dziąseł i szyjek zębowych. Celem zabiegu jest odtworzenie zdrowej struktury podtrzymującej nasze zęby, która będzie zapobiegała dalszemu postępowi paradontozy. W celu dalszej ochrony i przedłużenia efektywności i żywotności plastyki przeprowadza się czyszczenie z użyciem ultradźwięków, skalerów, piaskarek i urządzeń do polerowania. Dostępne są także inne metody – laseroterapia bądź leczenie farmakologiczne. Należy pamiętać, że zdrowie naszych zębów to nie tylko zapewnienie ich estetycznego wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia, dzięki czemu uzębienie będzie mogło długo spełniać swoje funkcje.