Paracetamol – dobry lek przeciwbólowy?

Wiele osób borykając się z bólem, sięga po paracetamol. To środek powszechnie znany i uznawany za najbezpieczniejszy. To również jeden z nielicznych leków, które można podawać dzieciom. Czy rzeczywiście tak jest? Kiedy i w jakich dawkach należy stosować paracetamol? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Paracetamol – wskazania

Paracetamol polecany jest osobom, walczącym z bólem różnego pochodzenia. Można go stosować wtedy, gdy ocenimy poziom dolegliwości na łagodny lub umiarkowany. Przy silnym bólu paracetamol może okazać się niewystarczający. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny bólu. Paracetamol sprawdzi się przy bólach głowy, reumatycznych, stawowych, mięśniowych, kostnych, kręgosłupa, nerwobólach, bólach menstruacyjnych, a także przy bólu zębów. Wiele osób sięga po paracetamol również przy powracających i bardzo uciążliwych migrenach. Dodatkowo paracetamol wykazuje działanie przeciwgorączkowe. Można go zatem stosować w przebiegu przeziębienia lub grypy.

Kiedy nie stosować paracetamolu?

Jak każdy lek, tak i paracetamol, ma swoje przeciwwskazania. To niewielki katalog, ale warto się z nim zapoznać przed zażyciem tego środka. Paracetamolu, jak również innych leków przeciwbólowych powinny unikać osoby z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek, zawartą w paracetamolu substancję pomocniczą. Nie powinny go również stosować osoby, borykające się z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek, a także chorobą alkoholową. Przy takich schorzeniach lek może bowiem zadziałać w niepożądany sposób, w tym pogłębić istniejące dolegliwości. Paracetamol jest jednak jednym z najłagodniejszych środków na rynku. Przy zachowaniu zaleceń z ulotki można go podawać dzieciom i kobietom w ciąży.

Jak działa paracetamol?

Paracetamol charakteryzuje szybka wchłanialność. Maksymalne stężenie tej substancji we krwi osiąga się już po mniej więcej 30-60 minutach. W konsekwencji w krótkim czasie poczujemy ulgę. Jego działanie przeciwbólowe utrzymuje się przez około 6 godzin. Z kolei przeciwgorączkowe nawet do 8 godzin. Paracetamol jest również lekiem o dobrym profilu bezpieczeństwa. Stosowany doraźnie jest łagodny dla żołądka i nie ma istotnego wpływu na krzepliwość krwi. Należy jednak uważać na leki, z którymi go stosujemy. Paracetamol może bowiem wchodzić w reakcję z innymi środkami przeciwbólowymi oraz lekami, wpływającymi negatywnie na funkcje wątroby. Ponadto część preparatów stosowanych w leczeniu objawowym przeziębienia i grypy może również zawierać paracetamol. Należy uważać, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki jednorazowej oraz dobowej. Wtedy dawka tej substancji może być bowiem groźna dla zdrowia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.