Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – o czym powinniśmy pamiętać?

Antykoncepcja hormonalna niezmiennie od wielu lat jest jedną ze skuteczniejszych metod zabezpieczania się przed ciążą. Dziś szacuje się, że co czwarta Polka stosuje antykoncepcję hormonalną, czyli mówiąc najprościej – tabletki antykoncepcyjne. Farmaceutyki tego typu są dobierane na podstawie przeprowadzonych badań krwi, a najczęściej do dobrania odpowiedniego leku wystarczy jedynie wynik morfologii krwi, zlecony przez naszego ginekologa. Zakup tabletek antykoncepcyjnych możliwy jest jedynie za okazaniem recepty.

Mimo ogromnej skuteczności tabletek antykoncepcyjnych wiele z nas, z czasem decyduje się na ich odstawienie – najczęściej planując ciąże. Nie każda z kobiet zdaje sobie jednak sprawę z konsekwencji odstawienia antykoncepcji hormonalnej i często zmiany, które zachodzą wskutek tego procederu wywołują nasz niepokój. Dziś przyjrzymy się bliżej antykoncepcji hormonalnej i opowiemy o niegroźnych skutkach jej odstawienia.

Jak działa antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna jest jednym z najpopularniejszych sposobów, które pozwalają cieszyć się bogatym i urozmaiconym życiem seksualnym, bez obawy o zajście w ciąże. Tabletki hormonalne hamują produkcję hormonów, które są odpowiedzialne za odpowiedni rozwój i dojrzewanie komórki jajowej. Wielu z nas mylnie wydaje się, że antykoncepcja hormonalna jest metodą inwazyjną, wywołującą wiele skutków ubocznych, czy też prowadzącą w późniejszych latach do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Faktem jest jednak, że odpowiednio dobrane pigułki antykoncepcyjny nie oddziałują w żaden negatywny sposób na nasze zdrowie.

Tabletki antykoncepcyjne, a późniejsza ciąża

Faktem jest, że długotrwałe (kilku lub kilkunastoletnie) przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w skutkach prowadzić może do późniejszych problemów z zajściem w ciąży. Niestety również wskutek nieodpowiednio dobranych tabletek zdarzają się przypadki poronień w pierwszych tygodniach ciąży. Tym z nas, które starają się o potomstwo zaleca się odstawienie tabletek antykoncepcyjnych około roku przed – w tym okresie produkcja hormonów wróci do naturalnego poziomu i starania o dziecko będą owocniejsze.

Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

1) Obfite miesiączki – pierwszym i najczęściej występującym skutkiem ostawienia antykoncepcji są obfite, bolesne miesiączki. Spowodowane jest to rozregulowaniem hormonalnym do którego doszło wskutek długotrwałego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Cykle mogą być ponadto nieregularne.

2) Krwawienie tuż po odstawieniu tabletek – zrezygnowanie z przyjmowania antykoncepcji hormonalnej po dłuższym czasie jej stosowania wiąże się z nagłym krwawieniem, które nie jest miesiączką, a zwyczajnym krwawieniem spowodowanym odstawieniem farmaceutyków. Krwawienie takie nie powinno być powodem do niepokoju i jest zjawiskiem w pełni naturalnym.

3) Złe samopoczucie – wiele z kobiet, które decydują się na odstawienie pigułek antykoncepcyjnych uskarżają się na ogólne osłabienie i złe samopoczucie. Dzieje się tak, ponieważ nagłe odstawienie tabletek jest swoistym „szokiem” dla naszego organizmu.

4) Przybranie na wadze – kobiety, które przerywają regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych często uskarżają się również na gwałtowny wzrost apetytu i co za tym idzie – ogromny wzrost masy ciała w bardzo krótkim czasie. Najczęsciej spowodowane jest to doborem nieodpowiednich dla naszego organizmu tabletek. Należy pamiętać, by rozpoczynając stosowanie antykoncepcjii hormonalnej obserwować nasz organizm – gwałtowne masy ciała są skutkiem źle dobranych tabletek i powinniśmy jak najszybciej udać się do naszego lekarza ginekologa w celu doboru innych tabletek.

Odstawienie tabletek i co dalej?

Często wskutek chęci powiększenia rodziny decydujemy się na odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. Najbezpieczniej jest zrobić to około roku przed planowaną ciażę – myśląc na poważnie o potomstwie lepiej zastąpić antykoncepcję hormonalną „zdrowszymi” formami zabezpieczeń, chociażby popularnymi prezerwatywami.

Odstawiając tabletki antykoncepcyjne powinnyśmy szczególnie zadbać o nasze zdrowie. Warto szczególnie zadbać o zdrowe posiłki i wprowadzić do nich jak największe ilości witamin i minerałow – zawartych chociażby w świeżych owocach i warzywach. Nie możemy zapominać również o regularności naszych posiłków – 5 dań dziennie w 3-4 godzinnych odstępach pomoże nam cieszyć się dobrym zdrowiem.

Ważne jest również zadbanie o naszą kondycję. Długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych wpływa często na wzrost masy ciała – nie zawsze gwałtowny i ogromny ale nawet najmniejsze ilości zbędnego tłuszczyku wyglądają nieestetycznie. Wieczorne spacery, czy jazda na rowerze to tylko część propozycji aktywnego spędzania wolnego czasu. Warto dodać, że aktywność fizyczna wpłynie nie tylko na lepszy wygląd naszej sylwetki ale pomoże również ukoić nasze nerwy i się odprężyć, co jest szczególnie ważne w staraniach o dziecko.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.