Jak obliczyć dni płodne? Metody obliczania dni płodnych – wady i zalety

Metoda kalendarzykowa stała się mniej popularna od kiedy dostępność do środków antykoncepcyjnych wzrosła. Wielu parom wydaje się, że aby postarać się o dziecko wystarczy zrezygnować z zabezpieczeń i kochać się regularnie przez cały cykl – nic bardziej mylnego. Szanse na zapłodnienie występują tylko przez kilka dni w cyklu! A co jeśli któreś z pary ma problemy z płodnością? Wtedy procent pewności spada jeszcze bardziej. Warto mieć świadomość kobiecego ciała, aby bez niepotrzebnego stresu i nacisków uprawiać seks o właściwej porze.
Poniżej przedstawione zostanie kilka metod obliczania dni płodnych, każda z nich ma swoje wady i zalety, a dzięki nam łatwiej wybierzesz odpowiednią dla siebie.

Dni płodne – ile trwają, szanse na zapłodnienie

Dni płodne, to czas w jakim ejakulacja może doprowadzić do zapłodnienia. Komórka jajowa żyje niezwykle krótko, bo tylko kilkadziesiąt godzin, jednak żywotność plemnika to już 1 do 2 dni. Według badań, biorących pod uwagę wszystkie czynniki, płodny okres trwa mniej więcej 6 dni. W zakres wchodzi nie tylko życie komórki jajowej, ale również plemnika, ponieważ może on poczekać aż komórka będzie gotowa na zapłodnienie. W niektórych źródłach podaje się ekstremalne widełki 6-12, jednak oparte są na pomiarach temperatury, co nie może być jedynym wyznacznikiem w tej kwestii.
Jedno jest pewne – dni płodne poprzedzają owulację i występują zazwyczaj w połowie cyklu, jednak wpływ czynników jest ogromny i owulacja może zostać przesunięta o kilka dni.

Kalkulator dni płodnych – najpopularniejsza metoda

W częstotliwości kochania się należy zachować umiar, ponieważ zbyt rzadko uprawiany seks obniża szanse na zapłodnienie, a zbyt częste współżycie może obniżyć jakość nasienia. Metoda kalendarzykowa pomaga uporać się z tym problemem, ponieważ dzięki niej możemy obliczyć przybliżony czas wystąpienia dni płodnych, warunkiem jest regularność cyklów. Istnieje wiele aplikacji, do których wystarczy wpisać odpowiednie dane (długość trwania cyklu, data początku cyklu), a one obliczą dni płodne za Ciebie. Kalendarzyk można też wykonać samodzielnie. Zaznaczamy w kalendarzy planowany dzień rozpoczęcia miesiączki, odejmujemy od tego 12 dni, a następnie od tego zaznaczenia odejmujemy 4 dni. Owulacja powinna wypaść w przeciągu 5 oznaczonych dób.

Kalkulator dni płodnych jest prostą metodą, jednak ma swoje wady:

  • Mało wiarygodna – każdy organizm jest inny, a wpływ czynników zewnętrznych może przesunąć cykl nawet o kilkanaście dni!

  • Kalendarzyk nie bierze pod uwagę nieregularnych cykli, albo cykli bezowulacyjnych – tą metodą nie jesteśmy w stanie określić dni płodnych u kobiet z problemami cyklu.

Zalety kalendarzyka, to:

  • Używanie go nie obciąża budżetu, musimy poświęcić jedynie swój czas.

  • Kalendarzyk to najprostsza metoda, każdy może nauczyć się obliczać dni płodne.

Obserwacja śluzu i szyjki

Ta metoda polega na stałym obserwowaniu wydzieliny z pochwy oraz pozycji szyjki macicy, ponieważ hormony sprawiają, że na przestrzeni cyklu mogą się zmienić. W dni niepłodne śluzu jest mało, lub trudno go zaobserwować. Ma lepką konsystencję i białawy kolor, podczas stosunku przeszkadza suchość w pochwie. W miarę jak przybliżamy się do owulacji, śluzu przybywa a jego konsystencja zmienia się na rozciągliwą i bardziej śliską, kolor staje się przeźroczysty. Współżycie jest wtedy bardzo przyjemne, nie potrzeba dodatkowego nawilżenia.

Obserwacja szyjki również przyniesie wiele korzyści oraz nie jest trudna, często zdarza się, że łatwiej zaobserwować zmiany szyjki niż śluzu, ponieważ produkcja tego drugiego może zostać zaburzona przez przyjmowane leki. Szyjkę badamy zawsze w tej samej pozycji, robimy to za pomocą palca wskazującego. Po jakimś czasie nabierzemy wprawy i będziemy mogli określić stopień rozwarcia i miękkość jakie towarzyszą dniom płodnym. Sprawdzanie śluzu i szyjki możemy połączyć, łatwiej wtedy będzie rozpoznać zmiany.

Wady tej metody, to:

  • Przyjmowane lekarstwa mogą zmienić śluz.

  • Metoda nie jest dokładna, informuje nas tylko o dniach płodnych, a nie o terminie owulacji.

  • Płodny śluz może zostać pomylony ze śluzem, który występuje podczas podniecenia.

  • Niektóre kobiety mają problem ze zbyt skąpą ilością śluzu i metoda nie jest miarodajna.

  • Pomiar powinien być dokonywany o podobnej porze i w takiej samej pozycji.

Zalety badania śluzu i szyjki:

  • Metoda jest darmowa.

  • Z powodzeniem wykonamy pomiar samodzielnie.

  • Osoba wprawiona dokona pomiaru bardzo szybko.

  • Badanie śluzu jest wiarygodniejsze od kalkulatora.

Pomiar temperatury ciała

Pomiar temperatury jest metodą, dzięki której dowiesz się które dni są płodne oraz dokładnie określisz termin owulacji. Wbrew opiniom mierzenie temperatury nie jest skomplikowane, a różnica jest zauważalna.
Jedyne czego potrzebujesz to termometr i wykonywanie systematycznych pomiarów: rano i w tym samym miejscu. Kobiece ciało jest tak zaprogramowane, że w trakcie owulacji temperatura wzrasta i pozostaje wyższa już do końca cyklu, ma na to wpływ uwalniany progesteron. Ułatwia to prowadzenie kalendarzyka kobietom z nieregularny cyklem, ponieważ temperatura wzrasta tylko podczas owulacji, jeśli cykl jest bezowulacyjny, to nie dojdzie do zmiany temperatury.

Wady metody temperaturowej:

  • Pomiar temperatury musi stać się naszym nawykiem, tylko codziennie wykonywany jest miarodajny.

  • Może wystąpić problem z samodzielną interpretacją.

  • Każda infekcja może przeszkodzić nam w nauce odczytywania wyników pomiaru.

  • Czasochłonna – zanim nauczymy się odczytywać wyniki, może upłynąć dużo czasu.

Zalety:

  • Niski koszt metody – wymaga jedynie dobrego termometru.

  • Jest wiarygodny.

  • Określa wystąpienie owulacji.

  • Mogą go stosować wszystkie kobiety.

  • Daje najwyższe prawdopodobieństwo poczęcia.

Inne metody obliczania dni płodnych

Oczywiście to nie wszystkie istniejące metody, jednak pozostałe wymagają większego nakładu finansowego i często nie mogą być wykonane w domowym zaciszu. Należą do nich:

  • Testy owulacyjne – działają podobnie jak test ciążowy, rozpoznają na podstawie moczu kiedy stężenie hormonu LH jest wyższe, co świadczy o zbliżającej się owulacji. Zaletą testów jest szybki czas badania i podania wyników. Minusem metody jest brak dokładnego określenia terminu owulacji czy w ogóle jej wystąpienia.

  • Nadzór lekarski – polega na wykonywaniu badania USG przez kilka dni, dzięki temu z najwyższą dokładnością poznajemy swój cykl. Jeśli coś jest nie tak z naszym organizmem, dowiemy się tego od specjalisty. Minusem jest wysoki koszt, ponieważ musimy zapłacić za każdą wizytę, oraz poświęcenie dużej ilości czasu.

  • Obserwacja ciała – podczas dni płodnych zmienia się nie tylko temperatura, śluz czy rozwarcie szyjki. Jest o wiele więcej różnorodnych czynników, które mogą wskazywać na nadchodzącą owulację. Objawy są subiektywne i u każdej kobiety występują z innym nasileniem. Przykładowo są to: ból w jajnikach (podobny do tego występującego przy miesiączce), zwiększona chęć na stosunek, bolesne w dotyku piersi.

Najważniejsze to obserwować swoje ciało i jak najwięcej się o nim dowiedzieć, wtedy żadna metoda nie będzie dla nas straszna i z łatwością poznamy swój cykl oraz rozpoznamy dni płodne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.