Jak obliczane są dni płodne?

Obliczaniem dni płodnych powinna zainteresować się każda osoba, która planuje powiększenie rodziny lub chce uniknąć zapłodnienia. Wiedząc, kiedy u kobiety występują dni płodn,e można tak planować kontakty seksualne, by uniknąć lub zajść w upragnioną ciążę.

Naturalne metody antykoncepcyjne – kalkulator dni płodnych

Obliczanie dni płodnych jest poza dokładna obserwacją sygnałów wysyłanych przez ciało kobiety, główną metodą naturalnego planowania rodziny. Bardzo wiele osób korzysta z niej w celach antykoncepcyjnych. Są to przede wszystkim te pary, które nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej czy prezerwatyw.

Jak oblicza się dni płodne i niepłodne?

W każdym miesiącu u kobiety występują pewne dni uznawane za płodne, czyli takie, podczas których istnieje duże prawdopodobieństwo, że po odbytym stosunku dojdzie do zapłodnienia, jak i takie, które są niepłodne. W jaki sposób można najprościej dowiedzieć się, kiedy konkretnie one występują? Przede wszystkim warto wiedzieć, że dni płodne pojawiają się w okolicy owulacji, a ta zazwyczaj przypada na środek cyklu. Na szczęście w dzisiejszych czasach nikt nie musi tego obliczać samodzielnie, ponieważ mamy dostęp do tzw. kalkulatorów dni płodnych.

Skąd wziąć taki kalkulator?

Kalkulatory dni płodnych znajdują się w internecie, na przykład na stronie kobiecosc.info. Są bardzo proste w obsłudze, ponieważ wystarczy wprowadzić do nich dwie dane, by otrzymać gotowe wyniki. Należy wpisać długość cyklu czyli konkretną ilość dni jaka występuje pomiędzy pierwszym dniem miesiączki w jednym miesiącu a pierwszym dniem miesiączki w kolejnym miesiącu. Zazwyczaj jest to około 28-30 dni. Dodatkowo należy wprowadzić konkretną datę wystąpienia pierwszego dnia ostatniej miesiączki, czyli np. 15.07.2017. Po wprowadzeniu tych danych otrzymujemy wynik, czyli kalendarz z zaznaczonymi dniami płodnymi i niepłodnym. Warto wiedzieć, że taki kalendarz pokarze nam wyniki nie tylko na najbliższy, ale również na kolejne miesiące.

Jak zwiększyć szanse na poczęcie dziecka?

Wiedząc już kiedy jesteś najbardziej płodna, powinnaś też poznać, co musisz zrobić, aby zwiększyć szanse na poczęcie, bez względu na to, w którym momencie cyklu menstruacyjnego jesteś. Dowiedz się, kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę w swoim cyklu.

Tydzień 1.

Jeśli dostałaś okresu (a miałaś nadzieję, że tak się nie stanie), pozostaw pozytywne myślenie. Jeśli zajdziesz w ciążę w tym miesiącu, ten tydzień będzie uważany za pierwszy tydzień ciąży. W tym momencie, twoje ciało wydala połączenie tkanki macicy (zwanej endometrium) i krwi. Nie wiesz, czy twoja komórka jajowa została zapłodniona na kolejny miesiąc, aczkolwiek nadal możesz skupiać się na rzeczach podnoszących twoją płodność.

Jeśli czujesz, że popełniasz złe nawyki powstrzymujące cię przed zajściem w ciążę, jest to pierwszy tydzień na wprowadzenie dobrych zmian. Pierwszą z nich powinno być rozpoczęcie suplementacji kwasem foliowym, który ochroni przyszłe dziecko przed rozszczepem kręgosłupa, a twojemu ciału zapewni tyle zdrowia, ile tylko możliwe.

Skoncentruj się na zrównoważonej diecie z dużą ilością składników odżywczych, w tym cynku. Unikaj zbyt dużej ilości kofeiny (nie więcej niż trzy filiżanki kawy dziennie). Jest to też najlepszy czas na rzucenie palenia i odstawienie alkoholu.

Co jeśli ten okres się nie pojawi? Warto być świadomym wczesnych oznak ciąży i zrobienia testu ciążowego.

Tydzień 2. – twój prawie najbardziej płodny tydzień

Skupienie się na tym co jesz pomoże ci upewnić się, że jesteś w najlepszej formie przed najbardziej płodnym czasem. Warto poznać produkty, które poprawiają liczbę plemników i wspomogą płodność was obu.

Jest to czas, by zmniejszyć ciepło – dosłownie! Zniechęcaj swojego partnera od brania gorących pryszniców lub kąpieli w gorącej wodzie, ponieważ może to wpływać na jakość nasienia. Warto też wyłączyć elektryczny koc i przestać siedzieć z laptopem na kolanach. Może się to wydawać szalone, aczkolwiek badania wykazały, że nadmierne i długotrwałe ciepło spowalnia gromadzenie się plemników.

Tydzień 3 – twój najbardziej płodny tydzień

Jesteś najbardziej płodna, więc jest to idealny moment by cieszyć się z uprawiania seksu. Ten tydzień to najlepszy czas na zajście w ciążę.

W tym tygodniu, miejmy nadzieję, sperma twojego partnera spotka się z twoją komórką jajową, a wasze dziecko zacznie się formować. Nasze cykle miesiączkowe są naprawdę niewiarygodne. Poziom hormonów LH i FSH znacznie wzrośnie, co stymuluje wszystkie procesy niezbędne do poczęcia dziecka.

Zapłodnienie wydaje się być szybkim procesem, aczkolwiek prawda jest taka, że nasienie twojego partnera musi przebyć 10-godzinną drogę z twojej waginy, przez szyjkę macicy, aż do jajowodu, gdzie, miejmy nadzieję, przebije twoją komórkę jajową.

Zwykle jeden pęcherzyk jajnikowy stanie się większy od pozostałych. Gdy dojrzeje, pęknie i uwolni znajdującą się w nim komórkę jajową. Trafi ona do jajowodu i dochodzi do zapłodnienia. Zahamuje on rozwój innych pęcherzyków na czas trwania ciąży.

Tydzień 4.

Podczas gdy skupiasz się na powodzeniu zapłodnienia, nie zapominaj że twoje życie nie krąży tylko wokół tego tematu. Pamiętaj też, że ty i twój partner nie jesteście jedyną parą, która stara się o dziecko.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli uprawialiście seks w odpowiednie dni, to miejmy nadzieję, jesteś w ciąży.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.