Objawy i przyczyny bólu pięty – ostroga piętowa, zapalenie powięzi podeszwy, obciążone stopy.

Ból pięty spotyka wiele osób i może w znacznym stopniu utrudnić normalne funkcjonowanie. Silny ból promieniujący na inne części stopy, zdecydowanie przeszkadza w prawidłowym chodzie. Jakie są więc przyczyny tego stanu i jak je zwalczać?

Ból pięty pojawia się najczęściej po jej wysileniu, na skutek urazu lub stłuczenia. Czasami też pojawia się bez żadnej konkretnej przyczyny. Występuje zwykle w przedniej lub tylnej części pięty. Daje o sobie znać podczas chodzenia.

Ból pięty – ostroga piętowa

Z początku ból występuje tylko przy poruszaniu się. Po pewnym czasie nie ustępuje on ani na chwilę. Ostroga piętowa może pojawić się u każdego, ale najczęściej występuje u osób w podeszłym wieku, a także sportowców.

Ostroga piętowa powstaje na skutek stanu zapalnego w łączeniu  kości pięty z rozcięgnem piętowym. Jest to mechanizm, na który działają napięcia przy każdym ruchu. Stan zapalny pojawia się z powodu noszenia niewygodnego obuwia, urazów, stłuczeń oraz nadwagi. Na przyczepie odkładają się złogi wapienne, które prowadzą do powstania narośli, zwanej ostrogą. Kość piętowa wydłuża się przez to i sprawia ból.

Ból spowodowany ostrogą piętową nie minie niestety sam i należy udać się do lekarza ortopedy. Poprzez naciski, opukiwanie, zlokalizowanie bólu i prześwietlenie ortopeda może postawić odpowiednią diagnozę i zaproponować leczenie.

Ostrogę piętową leczy się przez przyjęcie doustnie leków przeciwzapalnych. Stosowanie przeciwbólowych żelów z apteki niestety nie pomaga, ponieważ nie przenikną one przez grubą warstwę skóry i tłuszczu na pięcie. W leczeniu ostrogi stosuje się również fizykoterapię i kinezyterapię. Fizykoterapia polega na wykonywaniu przez kilkanaście tygodni określonych ćwiczeń, najpierw z fizjoterapeutą, a następnie w domu. Wykonuje się też specjalne masaże pięty. Poza tym, należy nosić wygodne, luźne obuwie, najlepiej z żelową wkładką amortyzującą wstrząsy i stłuczenia. Wysokie obcasy są absolutnie wykluczone. Czas leczenia wynosi od trzech do nawet sześciu miesięcy. Po zakończonej terapii narośl nie znika, znika natomiast stan zapalny.

Ból pięty –zapalenie powięzi podeszwy

Zapalenie powięzi podeszwy dotyczy najczęściej osoby uprawiające sporty, które w dużej mierze angażują stopy – bieganie, taniec, tenis, koszykówka, piłka nożna. Na zapalenie narażone są bardziej osoby z płaskostopiem i otyłością.

Zapalenie objawia się bólem i uciskiem zlokalizowanym w dolnej części pięty – a nie tak jak w ostrodze – przedniej lub tylnej. Ostroga, może być natomiast przyczyną zapalenia powięzi. Pięta dokucza najbardziej z rana oraz przy większym ruchu. Ból może się także nasilać podczas wspinania na palcach i wchodzenia po schodach.

W leczeniu tego schorzenia pomocne jest wykonywanie ćwiczeń rozciągających stopę i mięśnie łydki. Można stosować okłady lodem i zimną wodą. Należy też ograniczyć wykonywanie aktywności fizycznej, przynajmniej na czas ustąpienia objawów. Zaleca się w zamian basen lub rower stacjonarny. By zwalczyć zapalenie należy również udać się do lekarza ortopedy i fizjoterapeuty. Dzięki przyjmowaniu odpowiednich leków, zapalenie minie szybciej.

Ból pięty – obciążone stopy i niepoprawny chód

Ból pięty może pojawiać się także na skutek niepoprawnego chodzenia. Należy pamiętać, że najpierw stajemy piętą, a dopiero później palcami. Nie wolno też wyginać stóp na boki, gdyż przez nieodpowiedni nacisk nadwyrężamy ścięgna i więzadła, które są przymocowane do kości piętowej. Nieprawidłowy chód może po latach doprowadzić do kłopotów z kolanami, biodrami, a nawet całego szkieletu. Spowodowane to jest nienaturalnym naciskiem, jaki oddziałuje na szkielet.

Przyczyną bolącej pięty może być też otyłość i nadwaga. Gdy przez wiele lat ścięgna, więzadła, kości i mięśnie w pięcie poddane są zbyt dużemu naciskowi, skutkuje to ich zniekształceniem. Wtedy zaczynają pracować nieprawidłowo. By ulżyć naszym piętom, powinniśmy więc pomyśleć o zrzuceniu wagi.

Maść przeciwbólowa

Ból pięty – inne, rzadziej spotykane przyczyny

  • Inne zapalenia stawów, np. reumatoidalne.
  • Zapalenie kaletki – choroba podobna do zapalenia ostrogi, dotyczy jednak innej części pięty – kaletki – której funkcją jest amortyzacja.
  • Zbyt duża ilość kwasu moczowego w organizmie – inaczej dna moczanowa, nadmiar tego kwasu może powodować zapalenia w wielu miejscach, również w piętach.
  • Choroba Halunga – występuje częściej u dzieci i polega na obumieraniu komórek kości pięty, czasami jej przyczyną jest używanie niewygodnego obuwia na obcasach.
  • Stłuczenia – pięty i ogólnie stopy narażone są na codzienne stłuczenia. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie, amortyzujące wkładki do obuwia. W razie stłuczenia należy przyłożyć do pięty coś zimnego.
  • Zapalenie ścięgna Achillesa – dotyczy przede wszystkim osób uprawiających zawodowo sport, powstaje na skutek zbyt dużego obciążenia ścięgna. Pięta przy zapaleniu ścięgna Achillesa może być sina, spuchnięta i bardzo bolesna. Gdy ból pojawił się nagle, należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ możliwe, że ścięgno zostało całkowicie zerwane.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.