Nutridrink – kiedy sięgnąć po żywienie medyczne

Nutridrink – kiedy sięgnąć po żywienie medyczne
4.5 (90%) 6 votes

Czasami są takie sytuacje, że nie możemy nic zjeść i nie jest to brak apetytu a sytuacja medyczna nam nie pozwala. Tak jest przy różnego rodzajach nowotworach, kiedy jedynym leczeniem jest chemioterapia. Czasem też nasz organizm nie potrafi prawidłowo wchłaniać potrzebnych nam mikro i makroelementów. W takich sytuacjach lekarz proponuje nam zastosowanie nutridrinków, które pomogą wrócić do normalnego żywienia, przewrócą właściwe funkcjonowanie organizmu. Czym zatem jest nutridrink i jak działa?

Co to jest nutridrink

Nutridrink to napój zaliczany do produktów żywienia medycznego. Oznacza to, że jest skonstruowany w taki sposób, aby zawierał jak najwięcej potrzebnych składników odżywczych, które pomogą choremu odzyskać zdrowie i pozwoli na powrót do normalnego odżywiania.

Nutridrink to napój, który jet bardzo wysoko kaloryczny, a co za tym idzie jest jednocześnie dobrym źródłem energii, a co najważniejsze, bardzo łatwo przyswajalnym, nawet przy ciężkich stanach chorobowych.

Właściwości nutridrinków

Napoje nazywane nutridrinkami pozwalają wyjść z różnych niedoborów, zarówno ilościowych jak i jakościowych. Oznacza to, że zarówno kiedy ciężko jest nam przybrać na wadze, czyli w stanach anoreksji jak i w przypadku, kiedy organizm nie przyswaja pewnych mikro i makroelementów.

Nutridrinki mogą zostać włączone do diety w sytuacji, gdy lekarz zaleci ich stosowanie w sytuacjach gdy jest uszkodzony przewód pokarmowy lub kiedy jedzenie sprawia pacjentowi ogromny wysiłek. Te napoje pozwolą przywrócić równowagę naszemu organizmowi. Nie tylko pozwolą na ponowne przywrócenie normalnych posiłków, ale także pozwolą na utrzymanie żołądka w stanie pracy co jest niezwykle ważne, aby w przyszłości móc normalnie funkcjonować, a co więcej przy takich stanach często występują braki witamin i minerałów, a nutridrinki idealnie je uzupełnią.


Składniki zawarte w nutridrinkach

Nutridrinki zawierają potężną dawkę energetyczną, są skonstruowane w taki sposób, aby dostarczać jak najwięcej kalorii dla chorego organizmu. Najczęściej są one konstruowane na bazie krowiego mleka, jednak najczęściej pozbawione są samej laktozy, za to bogate są w białka mleka nazywane kazeiną. Oprócz tego większość nutridrinków nie zawiera w sobie nawet śladowych ilości glutenu.

W napoju zawarte są witaminy z grupy A, D, E, K, które dobrze rozpuszczają się w tłuszczach oraz witaminy z grupy B np. B6, B2 czy B1, a także witamina C.

Minerały zawarte w nutridrinkach to: żelazo, miedź, fosfor, magnez, potas, cynk, wapń, fluor i selen. Oprócz tego bogate są w nienasycone tłuszcze niezbędne naszemu organizmowi a co więcej, mają w sobie ogromną porcję węglowodanów, czyli cukrów, które są główną siłą napędową naszego ciała.

Dla kogo wskazane są nutridrinki – żywienie medyczne

Jest wiele osób, do których skierowane są napoje wysoko energetyczne, aby utrzymać pracę żołądka i nie uszkodzić przewodu pokarmowego, a co więcej aby poprawić stan pacjenta.

Kiedy normalne posiłki to za mało

Są sytuacje, kiedy w naszym przewodzie pokarmowym z powodu ciężkich chorób, trudnych sposobów leczenia jak chemio i radioterapia, bardzo ciężko wchłaniane są najważniejsze i najpotrzebniejsze składniki. Właśnie wtedy warto sięgnąć po nutridrink, który uzupełni braki zarówno witaminowe i pozostałych składników.

Żywienie przed i po operacji

W przypadku kiedy osoba chora szykowana jest do operacji, lub jest tuż po niej potrzebuje specjalistycznej opieki jeżeli chodzi o jedzenie. Często wprowadzana jest dieta kleikowa, jako najdelikatniejsza, osłaniająca ściany żołądka i jelit, a zatem powoduje poprawę kondycji układu pokarmowego. Jednak taka dieta ma niewiele potrzebnych ludzkiemu organizmowi składników, w takich sytuacjach lepiej niż przynieść choremu domowy rosół czy schabowego, to konsultować się z lekarzem prowadzącym, i zaopatrzenie bliskiej osoby w napoje nuridrink.

Dla osób starszych i dzieci

Osoby starsze, które nie są już skłonne do jedzenia nie dostarczają organizmowi odpowiedniej dawki składników odżywczych, zatem warto, aby chociaż jeden napój typu nutridrink został dołączony do codziennej diety.

Podobnie jest z dziećmi niejadkami i często chorującymi, jednak te napoje nie są wskazane dla dzieci poniżej 6 roku życia, ze względu na swój super energetyczny skład.

Nutridrink yoghurt style malinowy 4x200ml

Przeciwwskazania

Oprócz alergii jest pewien zbiór chorób, które wykluczają możliwość przyjmowania nutridrinków. Zatem niezbędne jest aby powiedzieć lekarzowi na co cierpimy, aby przypisane nam napoje energetyczne nie wyrządziły krzywdy. Przeciwwskazaniami do nutridrinków są:

  • alergia na kazeinę

  • galaktozemia

  • fruktozemia

  • niewydolność żołądkowo-jelitowa

  • żywienie dożylne

Jak stosować nutridrink

Napoje typu nutridrink stosowane są w tak zwanym żywieniu medycznym, oznacza to, że podawane są pod stałą opieką i nadzorem lekarza. Należy pamiętać, że tego typu środki nie zastąpią zdrowej diety na dłuższy czas i nie mogą być tak stosowane. Optymalny czas zastępowania tradycyjnej diety nutridrinkami to około dwwa tygodnie, podczas których zaczyna się od diety wyłącznie wysoko kalorycznej (6-8 opakowań dziennie) do diety wzbogacanej tymi napojami, kiedy pije się jedno opakowanie dziennie.

Rodzaje nutridrinków

Napoje nutridrink są nie tylko w formie ogólnego napoju zaspokajającego zapotrzebowanie na składniki mineralne, ale również takie, które w zależności od potrzeby uzupełnią dany niedobór. Dzięki temu można idealnie dobrać odpowiedni napój i wyrównać wszelkie niedobory.

Oprócz tego nutridrinki można podzielić na takie, które zawierają laktozę w formie jogurtowych napoi jak i bez laktozy, dla osób, które są uczulone.

Gdzie najlepiej kupić nutridrinki

Takie napoje najlepiej kupować w dobrze zaopatrzonej aptece, którą może wskazać lekarz prowadzący. Oprócz tego można kupić od samego producenta lub ze sklepów internetowych, jednak należy pamiętać, że przed włączeniem tego produktu do diety niezbędne są konsultacje z lekarzem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Dieta, Suplementy, Zasady żywienia
Marakuja – naturalny środek nasenny; właściwości marakui

Zamknij